وبلاگ

آزمایش های تشخیص ناباروری در زنان

آزمایش های تشخیص ناباروری در زنان

قبل از اینکه اقدامات درمانی صورت بگیرد، لازم است که آزمایش های تشخیص ناباروری در زنان انجام شود و متناسب با علت آن، یک درمان مناسب انتخاب شود. باروری برای زنان به تخمک های سالمی که از تخمدان آزاد می شوند، بستگی دارد . 

سیستم تولید مثل باید اجازه دهد یک تخمک از لوله‌های فالوپ عبور کند و برای لقاح با اسپرم بپیوندد سپس تخمک بارور شده باید به رحم رفته و در بافت داخلی رحم لانه گزینی کند. آزمایشات مربوط به ناباروری زنان سعی می کند متوجه شود که آیا هر یک از این فرآیندها مختل شده است یا خیر.

آزمایش های تشخیص ناباروری در زنان

  • معاینه لگن : بیمار ممکن است یک معاینه عمومی بدنی توسط متخصص زنان و زایمان داشته باشد.
  • آزمایش تخمک گذاری : آزمایش خون سطح هورمون ها را برای تعیین اینکه تخمک گذاری انجام می شود، اندازه گیری می کند.
  • هیستروسالپنگوگرافی : Hysterosalpingography وضعیت رحم و لوله های فالوپ را ارزیابی می کند و به دنبال انسداد یا مشکلات دیگر است. اشعه ایکس در این آزمایش منجر به گرفتن عکس رنگی از ناحیه رحم و لوله های رحمی می شود .
  • آزمایش ذخیره تخمدان : این آزمایش به تعیین مقدار تخمک های موجود برای تخمک گذاری کمک می کند. این روش اغلب با آزمایش هورمون در اوایل چرخه قاعدگی انجام می شود.
  • آزمایش هورمون های دیگر : سایر تست های هورمونی میزان هورمونهای تخمک گذاری و همچنین هورمون های هیپوفیز را بررسی می کنند. این هورمون ها روند تولید مثل را کنترل می کنند.
  • تست های تصویربرداری : سونوگرافی لگن به دنبال بیماری رحم یا تخمدان است. بعضی اوقات از سونوهیستروگرام که به آن سونوگرافی رحم با تزریق سالین نیز گفته می شود، برای دیدن جزئیاتی در داخل رحم استفاده می شود که در سونوگرافی معمولی دیده نمی شود.
آزمایش های تشخیص ناباروری در زنان
آزمایش های تشخیص ناباروری در زنان

برای موارد خاص گاهی از روش های تشخیصی زیر استفاده می شود :

  • هیستروسکوپی : در طی این روش پزشک وسیله ای نازک و نوری را از طریق دهانه رحم وارد رحم می کند تا هرگونه ناهنجاری احتمالی را مشاهده کند.
  • لاپاروسکوپی : این عمل جراحی با حداقل تهاجم شامل ایجاد یک برش کوچک در زیر ناف و قرار دادن یک دستگاه مشاهده نازک برای بررسی لوله های رحمی، تخمدان ها و رحم است. لاپاروسکوپی ممکن است اندومتریوز، زخم، انسداد یا بی نظمی لوله های فالوپ و مشکلات تخمدان ها و رحم را تشخیص دهد.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین