وبلاگ

امکان بارداری با آندومتریوز

امکان بارداری با آندومتریوز

بیماری اندومتریوز تاثیرات منفی بر روی اندام های تولید مثل می گذارد و می تواند باعث ناباروری در زنان شود البته امروزه درمان های موثری برای کاهش اثرات بیماری و امکان بارداری با آندومتریوز وجود دارد .

اندومتریوز بیماری است که در مبتلایان منجر به گسترش بافت داخل رحم (آندومتر) به خارج از آن می شود . آندومتر بافتی است که در زمان قاعدگی بر اثر تحریک هورمون ها خونریزی کرده و از رحم به سمت واژن حرکت می کند حال اگر این بافت به خارج از رحم راه یابد (مثل لوله های فالوپ، تخمدان ها و لگن) مشکلاتی را به وجود می آورد که جدی ترین مشکل این بیماری ، نازایی است .

تشخیص بیماری آندومتریوز اولین و اساسی ترین گام برای مقابله با عوارض این بیماری است به همین دلیل توصیه دکتر ابراهیمی به بیماران با علائم مشابه آندومتریوز، مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان باتجربه و حاذقی است که توانایی تشخیص و درمان اندومتریوز را داشته باشد . 

چرا اندومتریوز بارداری را مشکل می کند؟

بارداری زمانی اتفاق می افتد که تخمک بالغ آزاد شده در مسیر لوله های فالوپ حرکت کند و در بین راه با اسپرم برخورد کرده و بارور شود سپس به سمت رحم رفته و تخمک بارور شده در رحم ساکن شود. زمانی که بافت اندومتر در تخمدان ها گسترش می یابد، عملکرد تخمدان ها را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است پروسه آزاد شدن تخمک را مختل کند .

اگر بافت آندومتر لوله های فالوپ را درگیر کند ممکن است مسیر عبور تخمک مسدود باشد و لقاح صورت نگیرد. در حالت پیشرفته بیماری ممکن است تمام اندام های تولید مثل با بیماری درگیر شوند و بارداری را غیر ممکن کنند.

امکان بارداری با آندومتریوز
امکان بارداری با آندومتریوز

امکان بارداری با آندومتریوز

پس از اینکه متخصص زنان و زایمان به طور قطعی وجود بیماری اندومتریوز را تشخیص داد، نوبت به انتخاب روش درمان می رسد . این درمان ها برای کنترل علائم بیماری و افزایش احتمال بارداری انجام می شود و نوع درمان به عوامل زیر بستگی دارد:

  • بافت اندومتر کدام ناحیه را درگیر کرده (تخمدان راست – تخمدان چپ – لوله فالوپ و …)
  • میزان درگیری و شدت بیماری
  • ذخیره تخمدانی
  • یک طرفه یا دو طرفه بودن آندومتریوز

روش های درمانی می تواند با دارو باشد یا جراحی و در برخی موارد هر دو روش به صورت ترکیبی استفاده می شوند. دارو معمولا با کنترل برخی هورمون ها جلوی رشد بافت اندومتر خارج از رحم را می گیرد اما اگر سطح درگیری زیاد باشد بهترین گزینه جراحی است . 

توسط جراحی که عموما به روش لاپاراسکوپی انجام می گیرد، جراح تلاش می کند محل عبور تخمک را پاکسازی کند تا مسیر عبور تخمک و اسپرم آزاد باشد و بافت های خارج از رحم را از اندام های لگنی جدا کرده و خارج می کند . 

در کنار این درمان ها برخی درمان های کمکی برای کمک به بارداری انجام می شود که در ادامه معرفی می کنیم :

  • پزشک به کمک دارو می تواند پروسه تخمک گذاری را تقویت کند حتی در برخی موارد با تجویز دارو، در هر بار دو تا سه تخمک آزاد می شود . 
  • تلقیح درون رحمی یا IUI: در این روش نمونه اسپرم مرد به طور مستقیم به رحم زن تزریق می شود.
  • لقاح آزمایشگاهی IVF : اسپرم و تخمک زوج نابارور در محیط آزمایشگاهی تبدیل به رویان شده و سپس به رحم زن تزریق می شود . 
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین