وبلاگ

انواع روش های سوزاندن داخل رحم

انواع روش های سوزاندن داخل رحم

در این مقاله انواع روش های سوزاندن داخل رحم معرفی و بررسی می شود. اندومتریال ابلیشن منجر به از بین رفتن آندومتر می شود و اینکار یک روش درمانی برای زنانی است که خونریزی های شدید و سنگین را تجربه می کنند که با دارو هم کنترل نمی شود. 

انواع روش های اندومتریال ابلیشن

در عمل سوزاندن لایه داخلی رحم، پزشک هیچگونه برشی ایجاد نمی کند و در عوض ابزارهای بسیار نازکی را از طریق واژن وارد می کند تا به رحم برسد. انواع آن بستگی به نوع ابلیشن دارد که رایجترین آنها عبارتند از :

  •  ابلیشن هیدروترمال (hydrothermal) : پزشک شما به آرامی مایعی را درون رحم پمپ می کند سپس آن را گرم می کند. بعد از 10 دقیقه لایه داخل رحم را از بین می برد.
  • بالون درمانی : پزشک یک لوله نازک را با یک بالون مخصوص در انتها به رحم هدایت می کند. مایع گرم شده بالون را پر می کند سپس آندومتر را منبسط کرده و می شکند.
  • امواج رادیویی با انرژی بالا : پزشک مش برقی را درون رحم قرار داده و آن را باز می کند سپس انرژی و گرمای ارسال شده توسط امواج رادیویی قوی، به آندومتر آسیب می زند و پزشک با مکش آن را خارج می کند.
انواع روش های سوزاندن داخل رحم
انواع روش های سوزاندن داخل رحم
  • انجماد : یک میله نازک با نوک بسیار سرد بافت داخلی رحم را منجمد می کند. پزشکان ممکن است این روش را “cryoablation” بنامند. هر چرخه یخ زدگی تا شش دقیقه طول می کشد و تعداد چرخه های مورد نیاز بستگی به اندازه و شکل رحم شما دارد.
  • مایکروویو : یک ابزار مخصوص انرژی مایکروویو را بر روی بافت مخاطی رحم (که آن را از بین می برد) اعمال می کند. درمان معمولاً سه تا پنج دقیقه طول می کشد.
  • برق : پزشک می تواند از یک جریان الکتریکی برای از بین بردن پوشش رحم استفاده کند اما این روش به اندازه سایر روش ها مورد استفاده قرار نمی گیرد.

خطرات سوزاندن داخل رحم

مانند هر روش پزشکی احتمال کمی عفونت یا خونریزی وجود دارد. ابزاری که پزشک شما برای سوزاندن استفاده می کند، می تواند سوراخی در رحم ایجاد کند و یا باعث سوختگی یا آسیب به اندام های اطراف شود اما این مشکلات خیلی وقت ها اتفاق نمی افتد. احتمال اینکه در حین عمل آندومتر آسیب ببیند کم است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین