وبلاگ

بارداری با سندرم تخمدان پلی کیستیک

بارداری با سندرم تخمدان پلی کیستیک

به دلیل تاثیراتی که PCOS بر تخمک گذاری و قاعدگی می گذارد همیشه حامله شدن را برای زنان با مشکل مواجه می کند. در این مقاله قصد داریم به مسائل و مشکلات بارداری با سندرم تخمدان پلی کیستیک بپردازیم.

PCOS چرخه قاعدگی را قطع می کند و بارداری را سخت تر می کند بطوریکه بین 70 تا 80 درصد از زنان مبتلا به تنبلی تخمدان دارای مشکلات باروری هستند که این وضعیت همچنین می تواند خطر عوارض بارداری را افزایش دهد که این خطرات شامل:

  • سقط جنین
  • فشار خون بالا
  • دیابت حاملگی
  • همچنین زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک دو برابر بیشتر از سایر زنان شرایط زایمان زودرس را دارند.

با مشاهده خطرات و مشکلاتی که همزمانی بارداری با بیماری PCOS به وجود می آورد باعث می شود تا قبل از اقدام به بارداری به فکر درمان باشیم ولی آیا راه حل قطعی برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود دارد؟

این بیماری درمان قطعی ندارد و بیمار باید همیشه تحت نظر متخصص زنان باشد تا عملکرد تخمدان ها و وضعیت سلامت شان بررسی شود. شاید لازم باشد برای یک دوره کوتاه یا بلند مدت دارو مصرف کنید تا تخمک گذاری به صورت منظم انجام گیرد.

تغذیه سالم با نمک کمتر و ورزش منظم منجر به کاهش وزن و چربی دور شکم می شود که برای بیماران تخمدان پلی کیستیک کاهش وزن و کاهش قند خون می تواند شانس بارداری سالم را بهبود بخشد.

بارداری با سندرم تخمدان پلی کیستیک
بارداری با سندرم تخمدان پلی کیستیک

از کجا بفهمیم که بیماری کنترل شده و اقدام به بارداری کنیم؟

دردهای لگنی شدید، خونریزی زیاد دوره ها، لک بینی بین دوره ها، پریودهای نامنظم، ریزش شدید مو و جوش های پوستی از علائم واضح بیماران PCOS می باشد که در صورت عدم پیگیری و درمان این علائم شدیدتر می شود.

زمانی که تصمیم می گیرید باردار شوید ولی PCOS یک مانع است پس ابتدا اقدامات درمانی را شروع کنید. هر چه علائم بهبود پیدا کنند و شما درد و ناراحتی کمتری نسبت به این بیماری احساس کنید یعنی درمان محقق شده و وضعیت جسمی شما برای بارداری آماده می شود. گاهی بیماری در حالت پیشرفته تری قرار دارد که لازم می شود پزشک متخصص از روش های درمان ناباروری استفاده کند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین