وبلاگ

برداشتن رحم با لاپاراسکوپی

برداشتن رحم با لاپاراسکوپی ، هیسترکتومی لاپاروسکوپی

برداشتن رحم با لاپاراسکوپی یکی از جراحی های زنان با حداقل تهاجم است که توسط متخصص زنان و زایمان در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود .

رحم زنان عضو حساسی است و در طول بارداری جنین را داخل خود نگه می دارد ؛ این عضو بیماری های مربوط به خود را دارد که برخی از این بیماری ها با دارو و برخی دیگر با جراحی قابل درمان است اما در شرایط خاص مثل وجود علائم سرطان رحم ،متخصص زنان در مورد حذف این عضو از بدن با بیمار مشورت می کند .

هیسترکتومی با روش های مختلفی انجام می گیرد، قدیمی ترین روش انجام جراحی باز است به این معنی که پزشک یک برش عرضی یا طولی در ناحیه شکم ایجاد می کند و بافت شکم را از هم جدا کرده و به رحم می رسد و عمل را انجام می دهد .

در هیسترکتومی لاپاروسکوپی خبری از برش های بزرگ طولی و عرضی نیست و قرار نیست دست های جراح به طور مستقیم وارد حفره شکم شود بلکه توسط ابزارهای جراحی که از طریق یک برش کوچک وارد شکم شده ، عمل انجام گیرد .

جراحی لاپاروسکوپی

لاپاراسکوپی شیوه نوین جراحی با حداقل تهاجم است به این دلیل که برش های بزرگ جراحی را نداریم و احتمال خونریزی و عفونت و چسبندگی به کمترین میزان خود می رسد . 

در این روش 4 برش کوچک در شکم و اطراف ناف ایجاد می شود و از هر برش برای وارد کردن ابزار جراحی و دوربین استفاده می شود ؛ دوربینی که وارد شکم می شود یک دوربین کوچک است ولی توانایی بزرگ نمایی را دارد و به جراح در مشاهده محل جراحی کمک زیادی می کند .

نکته مهم در مورد لاپاراسکوپی گازی است که به داخل شکم وارد می شود تا فضا را برای مشاهده اندام های لگن و ایجاد فضای کاری فراهم کند و این گاز دی اکسید کربن است .

برداشتن رحم با لاپاراسکوپی
برداشتن رحم با لاپاراسکوپی

برداشتن رحم با لاپاراسکوپی

دکتر ابراهیمی پس از انجام معاینات لازم و بررسی سابقه پزشکی بیمار آزمایشات و سونوگرافی های تشخیصی را برای اطلاع از وضعیت رحم و تخمدان بیمار تجویز می کنند . با بررسی نتایج آزمایشات و اطلاع از مشکلی که رحم را درگیر کرده در صورت امکان دارو درمانی یا عمل های جزئی را برای بیمار انتخاب می کنند .

پس از اتمام دوره درمان اگر بیماری برطرف یا کنترل نشود دکتر ابراهیمی عمل هیسترکتومی را برای بیمار تشریح می کنند چرا که پس از حذف رحم زنان دیگر قادر به بارداری نخواهند بود و این مسئله برای بسیاری از خانم ها بسیار مهم است و باید درست تصمیم بگیرند .

  1. دکتر ابراهیمی دستورالعمل های لازم که باید قبل از جراحی رعایت کنید را به شما می گوید و می توانید هر سوالی که دارید از پزشک خود بپرسید .
  2. بسته به نوع بیماری در طول عمل هیسترکتومی ، ممکن است رحم به همراه تخمدان و لوله های رحمی حذف شود یا رحم به همراه گردنه رحم و یا اینکه فقط خود رحم خارج می شود . 
  3. هیسترکتومی لاپاروسکوپی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و شما در طول عمل دردی را حس نخواهید کرد.
  4. پس از بیهوشی 4 برش کوچک در ناحیه شکم ایجاد شده و درون شکم با گاز دی اکسید کربن پر می شود.
  5. ابزارهای جراحی و دوربین وارد شکم شده و دکتر ابراهیمی جراحی را شروع می کند . رحمی که از بدن جدا شده به دو طریق از شکم خارج می شود 1- از طریق واژن 2- رحم تکه تکه شده و توسط ابزارهای لاپاراسکوپی از شکم خارج می شود .
هیسترکتومی لاپاروسکوپی
هیسترکتومی لاپاروسکوپی

عوارض هیسترکتومی به روش لاپاراسکوپی

احساس تهوع و سرگیجه به دلیل بیهوشی وجود دارد و همچنین درد شانه و گردن به خاطر کربن دی اکسید که وارد شکم شده است ؛ درد در محل برش ها طی چند روز بهبود می یابد و از خونریزی هایی که مثل دوره قاعدگی است نترسید چون بعد چند روز برطرف می شود .

در ادامه فیلمی از جراحی هيستركتومی با لاپاراسكوپی (خارج کردن رحم)که توسط دکتر فاطمه ابراهیمی انجام می شود را می بینیم :

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین