وبلاگ

بررسی علل ناباروری

بررسی علل ناباروری

در این مطلب به بررسی علل ناباروری زنان و بیماری هایی که ممکن است در باروری مشکل ایجاد کنند، می پردازیم البته در برخی موارد پزشک حتی با انجام آزمایشات مختلف هم نمی تواند علت نازایی را تشخیص دهد اما درمان های متداولی را برای نتیجه گرفتن امتحان می کند.

علت ناباروری زنان

  1. بالا بودن سن بارداری : از نظر تاریخی قبل از قرن بیستم زنان در نوجوانی و بیست سالگی خود بارداری را تجربه می کردند که ناهنجاری های مربوط به سن یا تخمک مشهود نبود. در دوره مدرن ما زنان تا سی و چهل سالگی تولد فرزند را به تأخیر می اندازند که منجر به کشف اثرات سوء سن مادر بر عملکرد تخمک ها شده است در حقیقت ناباروری مرتبط با سن زنان شایع ترین علت ناباروری امروزه است. 
  2. اختلالات تخمک گذاری : تخمک گذاری طبیعی و منظم یا آزاد شدن تخمک بالغ، برای حاملگی طبیعی زنان لازم است. شایعترین اختلالات موثر در تخمک گذاری شامل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک و نارسایی تخمدان است.
  3. انسداد لوله های فالوپ : سابقه عفونت های مقاربتی از جمله کلامیدیا ، سوزاک یا بیماری التهابی لگن می تواند لوله های رحمی را مسدود کند. انسداد لوله رحمی دلیل ناباروری است زیرا تخمک آزاد شده قادر به لقاح اسپرم یا رسیدن به حفره آندومتر نیست و اگر هر دو لوله مسدود شود لقاح آزمایشگاهی (IVF) لازم است. 
  4.  فیبروم رحمی : فیبروم های ساب موکوس فیبروئیدی هستند که به وضوح نشان داده اند میزان بارداری را تا 50 درصد کاهش می دهند بطوریکه حذف آنها باعث افزایش دو برابری بارداری خواهد شد و این در حالی است که تقریباً 40 درصد از خانم ها ممکن است فیبروم داشته باشند.

  5. پولیپ های رحم : پولیپ رحم توده هایی مانند انگشت در حفره رحم هستند که به ندرت با سرطان همراه هستند اما پولیپ ها بر اساس برخی مطالعات باروری را تا 50 درصد کاهش می دهند. برداشتن پولیپ توسط هیستروسکوپی که روشی با حداقل تهاجم است، با دو برابر شدن میزان حاملگی همراه است.

    بررسی علل ناباروری
    بررسی علل ناباروری
  6. آندومتریوز : این بیماری با ایجاد التهاب و زخم باعث ناباروری می شود که می تواند نه تنها درد بلکه اثرات بالقوه مضر بر تخمک، اسپرم یا جنین نیز به دنبال داشته باشد. این مشکل فقط با عمل جراحی (معمولاً لاپاروسکوپی) قابل تشخیص است و اگر یافت شود می توان آن را با روش های مختلفی جراحی برداشت. از بین بردن اندومتریوز ممکن است منجر به کاهش درد و همچنین پیشرفت در توانایی بارداری طبیعی شود.

 

بعضی اوقات ارزیابی کامل، دلیل نازایی را نشان نمی دهد و این تقریباً 15 درصد از اوقات اتفاق می افتد. خوشبختانه حتی هنگامی که علت ناباروری مشخص نیست، درمان های مختلف باروری می توانند بر موارد ناشناخته ای که مانع بارداری شده بودند غلبه کنند و در نهایت منجر به زایمان نوزاد سالم شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین