وبلاگ

تغذیه دوران یائسگی

تغذیه دوران یائسگی

اینکه بدانیم در دوران مهم زندگی چه چیزی بخوریم و چه چیزی نخوریم، به حفظ سلامتمان کمک می کند. یکی از این دوران مهم زندگی در میانسالی است که با یائسگی همراه است به همین دلیل لازم می دانیم تا در مورد تغذیه دوران یائسگی صحبت کنیم.

یائسگی دورانی است که همه خانم ها آن را تجربه می کنند، در این دوران میزان هورمون استروژن کاهش پیدا می کند و به دنبال آن تحلیل عضلات و افزایش توده چربی را داریم که این افزایش بیشتر در نواحی دور شکم اتفاق می افتد بنابراین اگر یک خانم یائسه توجهی به برنامه غذایی خود نداشته باشد ممکن است بعد از چند سال افزایش وزن و افزایش توده چربی را داشته باشد.

رژیم غذایی مناسب در یائسگی

  • توصیه ما به خانم های یائسه این است که در این دوران مصرف قندهای ساده، انواع شیرینی بیسکوییت و مربا را کاهش دهند. سبزی و میوه تازه را جایگزین آنها کنند
  • نکته مهم : خانم های یائسه ای که دیابت دارند میزان میوه را باید بر اساس میزانی که در رژیم غذایی شان تعیین شده و بر اساس کالری مورد نیازشان مصرف کنند.
  • میزان مصرف غلات کامل را افزایش دهید چراکه حاوی فیبر هستند و افراد بالغ به روزی  20 میلی گرم فیبر نیاز دارند.
  • سعی کنید که میزان مصرف چربی های اشباع را کاهش بدهید و جایگزین آن از چربی های غیر اشباع استفاده کنید.
  • حتما در هفته 3 بار ماهی بخورید چراکه ماهی حاوی آهن و امگا3 می باشد و هردو اینها برای بدن ضروری است
تغذیه دوران یائسگی
تغذیه دوران یائسگی
  • با توجه به این که در این دوران مسئله پوکی استخوان اتفاق می افتد حتما میزان مصرف لبنیات را افزایش بدهید چراکه میزان نیاز به کلسیم و ویتامین D در این دوران نسبت به دوران قبل از یائسگی افزایش پیدا می کند. با توجه به اینکه خانم یائسه چند ساله است می تواند از مکمل کلسیم و ویتامین D هم استفاده کند

نکته آخر در مورد ورزش است یعنی با ورزش روزانه و مرتب می توانید در کنار کنترل عوارض یائسگی مثل چاقی و درد مفاصل، به بهتر شدن حالات روحی مثل افسردگی هم کمک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین