وبلاگ

تفاوت اکلامپسی و پره اکلامپسی

تفاوت اکلامپسی و پره اکلامپسی

در این مقاله به تفاوت اکلامپسی و پره اکلامپسی می پردازیم و همچنین در مورد اثرات این عارضه بر روی مادر و جنین صحبت می کنیم. زنان باردار باید از هفته بیستم به حالات و علائمی که در خود می بینند بیشتر توجه نشان دهند چراکه مسمومیت بارداری هر چه زودتر تشخیص داده شود و اقدامات درمانی صورت بگیرد، خطرات کمتری را به دنبال خواهد داشت.

از نشانه های ابتلا به پره اکلامپسی فشار خون بالا، ورم و دفع پروتئین می باشد به همین دلیل توصیه می شود که در صورت مشاهده هر کدام از این علائم به متخصص زنان مراجعه کرده و مورد معاینه قرار گیرید. اگر علائم شدیدتر و خطرناکتر شوند و تشنج به این نشانه ها افزوده شود به معنی ابتلا به اکلامپسی می باشد.

خطرات اکلامپسی و پره اکلامپسی برای مادر و جنین

بعد از تشخیص پره اکلامپسی به سرعت اقدامات کنترلی و درمانی انجام می شود چرا که عدم درمان مسمومیت بارداری ممکن است آسیب های جدی زیر را به دنبال داشته باشد:

  • نارسایی کلیه
  • آسیب به کبد
  • سکته مغزی
  • کما
  • اختلالات انعقادی

در کنار داروهایی که پزشک برای بیمار تجویز می کند، رعایت یکسری دستورالعمل ها مثل مصرف کم نمک، قند، چربی و استراحت کافی همراه با روزی بیست دقیقه پیاده روی در کنترل علائم و پیشگیری از اضافه وزن کمک کننده است. مادر باید 3 بار در هفته ویزیت شود تا فشار خون بررسی شود همچنین آزمایش ادرار برای بررسی آلبومین (پروتئینی با مولکول‌های کوچک حلال در آب) انجام می شود.

تفاوت اکلامپسی و پره اکلامپسی
تفاوت اکلامپسی و پره اکلامپسی

تمام این مراقبت ها برای این است که مادر و جنین بدون آسیب و با سلامت 9 ماه بارداری را پشت سر بگذارند و نوزاد سالم به دنیا بیاید البته بیشتر مادران مبتلا به مسمومیت بارداری زایمان زودرس را تجربه می کنند.

اگر پره اکلامپسی درمان نشود در کنار علائمی مثل فشار خون بالا مادر تشنج را هم تجربه می کند که این یعنی بیماری پیشرفت کرده و مادر دچار اکلامپسی شده که در این صورت تنها اقدام درمانی صرف نظر از اینکه چه مدت از دوران بارداری سپری شده، خاتمه دادن به بارداری و زایمان است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین