وبلاگ

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ هر 3 سال یکبار به منظور بررسی رحم زنان انجام می شود که در این مقاله ما به تفسیر آزمایش پاپ اسمیر می پردازیم هرچند بهترین کار مراجعه به متخصص زنان برای اطلاع از نتیجه آزمایش است.

پس از آماده شدن آزمایش و تحویل گرفتن آن، دو نتیجه ممکن وجود دارد:

  • Pap smear طبیعی : اگر نتیجه آزمایش شما طبیعی است این بدان معنی است که هیچ سلول غیر طبیعی شناسایی نشده است. به نتایج طبیعی گاهی منفی نیز گفته می شود پس اگر نتیجه تست شما منفی است احتمالاً به مدت 3 سال دیگر نیازی به انجام پاپ اسمیر نخواهید داشت.
  • Pap smear غیر طبیعی : اگر نتایج آزمایش غیر طبیعی است (مثبت است)، این بدان معنا نیست که شما مبتلا به سرطان هستید، این بدان معناست که سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم شما وجود دارد که برخی از آنها می توانند مستعد سرطان باشند.

انواع سلولهای غیر طبیعی دهانه رحم

  • سلول های سنگفرشی آتاپیکال با اهمیت نامشخص ASCUS : سلول های سنگفرشی نازک و مسطح هستند و بر روی سطح دهانه رحم سالم رشد می کنند.
    در مورد ASCUS، پاپ اسمیر سلول های سنگفرشی را کمی غیر طبیعی نشان می دهد اما تغییرات به وضوح نشان نمی دهد که سلولهای سرطانی وجود دارند.
  • سلول های آتاپیکال گرانولار  Atypical Glandular Cells : سلول های آتاپیکال در دهانه رحم و درون رحم مخاط ایجاد می کنند و ممکن است کمی غیرطبیعی به نظر برسند اما مشخص نیست که آنها سرطانی هستند یا خیر. آزمایش های بیشتری برای تعیین منبع سلول های غیر طبیعی و اهمیت آنها لازم است.
  • ضایعات اینترا اپیتلیال سنگفرشی Squamous intraepithelial lesion : این اصطلاح برای نشان دادن اینکه سلول های جمع آوری شده از پاپ اسمیر ممکن است پیش سرطانی باشند، استفاده می شود.

اگر این تغییرات درجه پایین باشد به این معنی است که اندازه، شکل و سایر خصوصیات سلول ها نشان می دهد که اگر ضایعه پیش سرطانی وجود داشته باشد احتمالاً سالها از ابتلا به سرطان فاصله دارد. اگر این تغییرات با درجه بالایی باشد احتمال اینکه ضایعه خیلی زودتر به سرطان دهانه رحم مبتلا شود وجود دارد.

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر
تفسیر آزمایش پاپ اسمیر
  • سرطان سلول سنگفرشی یا سلولهای آدنوکارسینوما Squamous cell cancer or adenocarcinoma cells : این نتیجه بدین معنی است که سلول های جمع آوری شده برای پاپ اسمیر آنقدر غیر طبیعی به نظر می رسند که از نظر آسیب شناس مطمئنا سرطان وجود دارد.
    “سرطان سلول سنگفرشی” به سرطان هایی که در سلولهای سطح صاف واژن یا دهانه رحم ایجاد می شوند، اشاره دارد. “آدنوکارسینوما” به سرطان های پدید آمده در سلول های غده اشاره دارد که در صورت یافتن چنین سلول هایی پزشک ارزیابی سریع را توصیه می کند.

اگر پاپ اسمیر شما غیرطبیعی باشد پزشک ممکن است روشی به نام کولپوسکوپی را برای بررسی بافت های دهانه رحم، واژن و بخش بیرونی اندام تناسلی انجام دهد همچنین ممکن است یک نمونه بافت (بیوپسی) از هر محلی که غیر طبیعی به نظر می رسد، بگیرد سپس نمونه بافت برای تجزیه و تحلیل و تشخیص قطعی به آزمایشگاه ارسال می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین