وبلاگ

تمرین ورزشی برای از بین بردن سوزش سر دل در بارداری

تمرین ورزشی برای از بین بردن سوزش سر دل در بارداری

یکی از مشکلات شایع خانم‌ها در دوران بارداری، سوزش سر دل است که به دلیل تغییرات آناتومیک و فیزیولوژیک ناشی از بارداری رخ می‌دهد. یک رژیم غذایی مناسب در کنار تمرین ورزشی برای از بین بردن سوزش سر دل در بارداری بسیار موثر و نتیجه بخش است.

علت سوزش سر دل در حاملگی

  1. وقتی بارداری از نیمه دوم آن به ویژه 20 هفتگی می‌گذرد، جنین رشد می کند و در کنار آن رحم نیز رشد می کند بطوریکه یک رحم 20 هفته ای به موازات ناف قرار می‌گیرد. وقتی رحم بزرگ می‌شود به معده زن باردار فشار می‌آورد و حجم معده را کم می‌کند.
  2. از طرف دیگر به دلیل تغییرات هورمونی در بارداری، دریچه بین مری و معده خانم های باردار شل می‌شود بنابراین برگشت محتویات از معده به مری صورت می‌گیرد و سوزش سر دل ناشی از آن، خانم‌های باردار را خیلی اذیت می‌کند.

ورزش شاخ گوزن برای از بین بردن سوزش سر دل در بارداری

 یکی از تمرینات بدنی ویژه برای حل مشکل سوزش سر دل، ورزش شاخ گاو است. این ورزش به روش و ترتیب زیر انجام می گیرد:

  1. دست ها را به حالت صاف و کشیده کنار بدن قرار بدهید.
  2. دست ها را رو به بالا بگیرید به صورتی که کف دست‌ها رو به بالا قرار داشته باشد.
  3. یک دم عمیق بگیرید و همزمان با بازدم دست راست را از بالای سرشانه به سمت پشت ببرید.
  4. دوباره یک دم عمیق گرفته و همزمان با بازدم، دست چپ را از پایین به سمت پشت بدن ببرید.
  5. باید تلاش کنید دو دست را در پشت کمر به همدیگر برسانید. اگر دستهایتان به هم نرسید مشکلی نیست و تنها باید کشش را در قفسه سینه و شکمتان حفظ کنید.
  6. باید این حرکت را دوباره تکرار کنید اما این ‌بار کمی در حالت کششی بمانید چون در این وضعیت تنفس جاری است و شما تنفس معمولی دارید.
  7. 4 تا 5 ثانیه در این وضعیت بمانید و سپس به حالت عادی برگردید.
  8. این حرکت را باید با دست چپ هم انجام دهید به ‌این صورت که این ‌بار دست چپ را ابتدا به سمت پشت می‌برید و پس از یک دم عمیق و بازدم تلاش می‌کنید تا دست راست را از پشت به دست چپ برساند.
تمرین ورزشی برای از بین بردن سوزش سر دل در بارداری
تمرین ورزشی برای از بین بردن سوزش سر دل در بارداری

هدف از این ورزش این است که کمی بین معده و قفسه سینه فاصله ایجاد شود تا خانم های باردار سوزش سر دل را کمتر حس کنند. مادران بارداری که سوزش سر دل شدیدی دارند باید 20 تا 30 دقیقه قبل از هر وعده غذایی این حرکات را انجام دهند و سپس غذا بخورند.

توصیه‌های غذایی برای از بین بردن سوزش سر دل در بارداری

غذاهای چرب و نفاخ را از رژیم غذایی تان کم کنید، حجم غذایتان را کاهش دهید و وعده ‌های غذایی تان را بیشتر کنید همچنین نباید طوری غذا بخورید که سیر شوید و معده تان کاملا پر شود چون احساس سوزش سر دلتان دوباره تشدید می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین