وبلاگ

تنگی نفس در 3 ماهه اول بارداری

تنگی نفس در 3 ماهه اول بارداری

چیزی که واضح و مشخص است نیاز بیشتر مادر باردار به اکسیژن می باشد و برای این منظور تمام تغییرات لازم در بدن یک زن باردار به طور خودکار رخ خواهد داد. علت تنگی نفس در 3 ماهه اول بارداری و راه های مقابله با آن را در این مقاله به شما خواهیم گفت.

معمولا تنگی نفس یکی از علائم شایع بارداری در سه ماه اول و در ماه های آخر بارداری است و حدود 75 درصد زنان حامله آن را تجربه می کنند که اگر مادر تحت نظر متخصص باشد جای نگرانی نیست و پس از تولد نوزاد، این حالت از بین خواهد رفت . 

علت تنگی نفس در سه ماهه اول دوران بارداری

هنگامی که خانمی باردار می‌شود نیاز به اکسیژن بیشتری دارد پس هورمونی به نام پروژسترون مسئول افزایش ظرفیت ریه‌ ها برای تنفس خواهد شد در نتیجه اکسیژن بیشتری برای مادر و جنین فراهم می شود.
برای اینکه بدن اکسیژن بیشتری به خون برساند، ریه‌ ها مجبور می ‌شوند تا تنفس بیشتری را انجام دهند بنابراین تعداد دفعات نفس کشیدن زن باردار بیشتر از افراد عادی می شود و این گونه به نظر می رسد که مادر تنگی نفس دارد، در صورتی که این تنگی نفس نیست بلکه تلاش مادر برای انجام نفس‌های بیشتر می باشد.

تنگی نفس در 3 ماهه اول بارداری
تنگی نفس در 3 ماهه اول بارداری

علاوه بر ظرفیت ریه ها حجم خون بدن مادر افزایش پیدا می کند که این به معنی کار بیشتر برای قلب و اکسیژن رسانی بیشتر به خون می باشد به همین دلیل مادر حتی موقع استراحت نفس های عمیق می کشد. علت دیگر احساس تنگی نفس به هنگام انجام فعالیت سنگین یا بالا رفتن از پله هاست که طبیعی است و جای نگرانی ندارد. 

راهکار مقابله با تنگی نفس در این دوران

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین