وبلاگ

حاملگی مولار

حاملگی مولار

در این مقاله در مورد حاملگی مولار که با نام های حاملگی پوچ یا بچه خوره هم معرفی می شوند، صحبت می کنیم و به علائم و علت این اتفاق می پردازیم. در این حاملگی تست بارداری مثبت خواهد بود و یک تومور داخل رحم شروع به رشد می کند اما جنین نیست.

برای داشتن یک بارداری موفق لازم است که یک تخمک سالم و بالغ آزاد شود و در مسیر درست قرار گرفته و در لوله های فالوپ با اسپرم برخورد کرده و لقاح صورت گیرد سپس سلول 46 کروموزومی جدید که 23 کروموزوم از مادر و 23 کروموزوم از پدر گرفته به سمت رحم حرکت می کند و پس از لانه گزینی و تشکیل جفت به مدت 9 ماه رشد می کند.

انواع حاملگی پوچ

توضیحاتی که در ادامه می دهیم را می توانید به عنوان علت تشکیل بچه خوره هم در نظر بگیرید: 

  1. مول کامل : اگر سلول ماده ای که در لقاح شرکت کرده ناقص و کمتر از 23 کروموزوم باشد پس از لقاح جنینی تشکیل نمی شود و به جای آن یک بافت تشکیل می شود. این بافت یک نوع تومور خوش خیم به نام مول هیداتی ‌فرم است که به سمت رحم حرکت کرده و داخل حفره لانه گزینی می کند و به سرعت شروع به تقسیم و تکثیر می کند.
  2. مول ناقص : این حالت زمانی است که تخمک سالم 23 کروموزومی با دو اسپرم لقاح می کند و در نتیجه سلولی با 69 کروموزوم به وجود می آید. این سلول خود را به رحم رسانده و لانه گزینی می کند و شروع به رشد و تقسیم می کند. در این حالت ممکن است در کنار بافت توموری که رحم را پر کرده، چندین بافت جفتی هم تشکیل شود.
حاملگی مولار
حاملگی مولار

علائم حاملگی مولار

علائم بسیار مشابه به بارداری معمولی است همچنین نتیجه تست های بارداری نیز مثبت است اما با ادامه روند حاملگی ممکن است لک بینی، احساس فشار در ناحیه لگن و ریزش بافت هایی شبیه به خوشه انگور از واژن را داشته باشید.

پس از اینکه متوجه شدید باردار هستید بلافاصله به پزشک زنان مراجعه کنید زیرا پزشک در کنار معاینه لگن، با بررسی نتایج آزمایشات و سونوگرافی می تواند تشخیص دهد که آیا بارداری نرمالی دارید یا خیر. زنانی که پزشک تشخیص می دهد حاملگی پوچ دارند باید هر چه سریع تر تومور از داخل رحم خارج شود که این اتفاق یا با سقط طبیعی و یا با جراحی انجام می شود.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین