وبلاگ

خونریزی بعد از یائسگی

خونریزی بعد از یائسگی ، لک بینی پس از یائسگی

اگر 12 ماه از آخرین پریودی در زنان بگذرد ، وارد مرحله یائسگی می شوند اما برخی زنان بنا به دلایلی که در این مقاله خواهیم گفت دچار خونریزی بعد از یائسگی می شوند . این خونریزی ها در بیشتر موارد یک مشکل ساده و قابل درمان می باشند ولی در برخی موارد نشانه یک بیماری جدی هستند پس اگر در دوره یائسگی هستید و مشکل لک بینی پس از یائسگی را دارید به شما پیشنهاد می کنیم به متخصص زنان مراجعه کنید.

تشخیص علت خونریزی بعد از یائسگی

برای تشخیص مشکل حتما باید به یک متخصص زنان خوب و باتجربه مراجعه کنید و ممکن است در طول جلسه دکتر از شما در مورد مدت زمان خونریزی، مقدار خون، هر گونه درد اضافی یا سایر علائم مرتبط سوال کند .

اولین اقدام تشخیصی معاینه شکم و لگن است توسط متخصص می باشد . با این معاینه هر چیز مشکوکی که قابل دیدن یا لمس باشد توسط دکتر بررسی می شود . اقدام بعدی که دقیق تر است انجام سونوگرافی لگن برای بررسی وضعیت تخمدان ها ، رحم ، لوله های فالوپ و اندام های نزدیک به آنهاست . 

تست پاپ اسمیر ممکن است از طرف پزشک برای بررسی سلول های دهانه رحم و اطمینان از سرطانی نبودن اندام های لگن انجام می شود هرچند که توصیه می شود زنان در دوره های زمانی مشخص این تست را انجام دهند . 

در مقالات مختلف ما در مورد انواع روش های تصویربرداری و مشاهده اندام های لگن صحبت کرده ایم که برخی از آنها در تشخیص علت لک بینی پس از یائسگی مفید هستند مثل سونوگرافی ترانس واژینال ، هیستروسکوپی ، سونوهیستروگرافی و بیوبپسی (نمونه برداری) از دیواره رحم .

خونریزی بعد از یائسگی
خونریزی بعد از یائسگی

دلایل لک بینی پس از یائسگی

  • تغییرات در دیواره رحم : بالا پایین شدن هورمون ها در دوران یائسگی منجر به تغییرات در داخلی ترین لایه آندومتر می شود . اگر این لایه به خاطر تغییرات هورمونی شروع به نازک شدن کند در نهایت بی ثبات شده و خونریزی و لکه بینی بعد از یائسگی را به وجود می آورد که این مشکل را آتروفی دیواره رحم می گویند .
    اگر این تغییرات هورمونی به جای نازک شدن منجر به ضخیم شدن دیواره آندومتر شود باز هم منجر به خونریزی های غیر طبیعی می شود که این مشکل را هایپرپلازی دیواره رحم می گویند .
  • پولیپ رحم : این توده غیر سرطانی در سال های قبل از یائسه شدن مشکلاتی مثل خونریزی زیاد ، درد زیاد و قاعدگی های نامنظم را باعث می شود و اگر تحت درمان قرار نگیرد در دوران یائسگی خود را با لک بینی های قهوه ای نشان می دهد .
  • نازک شدن بافت واژن : یا آتروفی واژن به دلیل کاهش سطح هورمون استروژن بعد از یائسگی ممکن است اتفاق بیفتد .
  • سرطان : در بدترین حالت خونریزی واژن ممکن است به دلیل سرطان باشد که در قسمت قبل اشاره کردیم راه تشخیص انجام تست پاپ و بیوپسی می باشد .
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن