وبلاگ

درمان افسردگی بعد از زایمان

درمان افسردگی بعد از زایمان

در مقاله ای جدا به علائم و نشانه های بروز افسردگی در زنان پس از به دنیا آوردن نوزادشان صحبت کرده ایم و در این مقاله قصد داریم در مورد دلایل ابتلا به این مشکل و راههای درمان افسردگی بعد از زایمان بپردازیم. کارشناسان مربوط به حل این مسئله روانشناسان و روانپزشکان می باشند که برای انتخاب یک پزشک خوب می توانید از متخصص زنانی که در طول 9 ماه بارداری به آن مراجعه کردید، کمک بگیرید.

دلایل

تغییرات هورمونی یکی از مهمترین دلایل افسردگی است. طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده سطح هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون در دوران بارداری افزایش می یابد ولی پس از به دنیا آمدن نوزاد و پایان بارداری، بدن تولید این هورمون ها را کاهش می دهد و این روند تا اولین عادت ماهانه بعد از زایمان ادامه دارد. 

بسیاری از تغییرات آزار دهنده دوران بارداری به خاطر افزایش ترشح همین هورمون هاست و پس از وضع حمل کاهش شدید این هورمون ها، مسائل و مشکلات جدیدی را برای مادران به وجود می آورد. پس فاصله بین وضع حمل تا اولین پریودی دوران حساسی است و در صورت مشاهده علائم افسردگی سریعا به روانشناس مراجعه کنید .

البته هورمون های دیگری هم در دوران بارداری تغییر می کنند مثل هورمون تیروئید که هورمون بسیار مهمی در تنظیم سوخت و ساز بدن است و حتی اگر فرد عادی برای اولین بار به پزشک برای درمان افسردگی مراجعه کند، اولین اقدام پزشک بررسی هورمون تیروئید شخص می باشد. علاوه بر این موارد تغییرات فیزیکی، محیطی، احساسی و رفتاری در بروز افسردگی پس از زایمان دخیل هستند.

درمان افسردگی بعد از زایمان

اصلی ترین اقدام مراجعه به روانشناس باتجربه و حاذقی است که در بیشتر موارد توسط متخصص زنان توصیه می شود. بسته به شدت افسردگی مادر، جلسات مشاوره تنظیم می شود و اگر لازم باشد همسر یا خانواده هم باید در جلسات شرکت کنند. در صورت نیاز و صلاحدید روانشناس، توسط یک روانپزشک ویزیت شده و دارو درمانی آغاز می شود البته جای نگرانی نیست زیرا برخی از داروهای ضد افسردگی را می توان برای مادران شیرده تجویز کرد بطوریکه برای نوزادان خطری نداشته باشد.

در کنار این درمان لازم است شخص سبک زندگی خود را کمی تغییر دهید. اگر قبل بارداری اهل ورزش بودید دوباره ورزش را از سر بگیرید و اگر حوصله باشگاه و ورزش را ندارید حتما حتما پیاده روی در فضای سبز یکی از کارهای روزانه تان باشد. سعی کنید دور و برتان خلوت نباشد چراکه خواهر، مادر و پدر در چنین شرایطی می توانند روحیه شما را بهتر کنند و در نگهدار از نوزاد کار شما را سبک کنند. با همسرتان وقت بگذرانید، همسرتان بهترین همدم شماست پس می توانید در مورد احساسات خود با او صحبت کنید و خود را سبک کنید. اگر همسرتان در جلسات مشاوره شرکت کند بهتر می تواند شما را درک کرده و به شما کمک کند. 

درمان افسردگی بعد از زایمان
درمان افسردگی بعد از زایمان

مولتی ویتامین و غذاهایی که می خورید مثل گروه ویتامین های B، غلات غنی شده و امگا 3 در کنار خواب و استراحت کافی می تواند کمک کننده باشد.

بزرگترین ترس کسانی که افسردگی را تجربه می کنند دائمی و همیشگی بودن این حالات و شرایط است، اصلا اینگونه فکر نکنید و برای خود تکرار کنید که این حالات موقتی است و دوباره حس های زیبا و آرامش به زندگی شما باز خواهد گشت و در تمام این دوران خدا را فراموش نکنید و به او توکل کنید چراکه زندگیتان سرشار از انرژی مثبت و امید می شود . 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین