وبلاگ

درمان رحم دوشاخ با متروپلاستی

درمان رحم دوشاخ با متروپلاستی ، جراحی سپتوم رحم

درمان رحم دوشاخ با متروپلاستی یک جراحی ترمیمی است که از تکنیک های مختلفی استفاده می کند تا بافت اضافی داخل رحم را حذف کرده و با انجام چندین برش و بخیه ، رحم را به شکل طبیعی برگرداند . 

رحم دو شاخ یک مشکل مادرزادی در خانم هاست و به این معنی است رحم توسط یک دیواره به دو قسمت تقسیم شده و رحم شکل طبیعی خود را از دست داده است البته ما در مقاله ای جدا به علائم و مشکلاتی که رحم دو قطبی به وجود می آورد پرداخته ایم و در این مقاله سعی می کنیم انواع روش های های جراحی برای درمان این مشکل را معرفی کنیم .

بزرگترین مشکلی که سپتوم رحم به وجود می آورد سقط جنین های مکرر است زیرا رحم که به دو قسمت تقسیم شده فضای کافی را برای رشد جنین ندارد و در برخی موارد منجر به سقط می شود البته مواردی هم بوده که زنان با مشکل رحم دو شاخ توانسته اند نوزاد خود را سالم به دنیا آورند اما این زنان تمام دوران بارداری را در استراحت مطلق گذرانده اند و همواره زیر نظر متخصص بوده اند .

تکنیک های جراحی سپتوم رحم

1- متروپلاستی هیستروسکوپیک : هیستروسکوپی یک روش تشخیصی و درمانی برای مشکلات رحمی مانند تشخیص و درمان رحم دوشاخه می باشد که در ادامه مراحل درمان رحم با هیستروسکوپی را بیان می کنیم .

درمان رحم دوشاخ با متروپلاستی
درمان رحم دوشاخ با متروپلاستی
  • بیمار پس از مراجعه به پزشک متخصص زنان و انجام آزمایشات تشخیصی مطمئن می شود که مشکل سپتوم رحم را دارد .
  • جراح با بررسی تاریخچه پزشکی بیمار و جراحی هایی که انجام داده و همچنین تاریخ بارداری قبلی، روش جراحی را برای درمان رحم دوشاخ انتخاب می کند .
  • در صورتی متروپلاستی هیستروسکوپیک برای بیمار انتخاب می شود که 1- بیمار مشکوک به سرطان رحم نباشد 2- بیماری های عفونی شکم و لگن نداشته باشد 3- از آخرین بارداری زمان زیادی گذشته باشد 4- اخیرا عملی روی رحم بیمار انجام نشده باشد .
  • در طول جراحی ممکن است بیمار تحت بیهوشی عمومی یا موضعی قرار بگیرد و این عمل در بیمارستان یا مرکز جراحی قابل انجام است .
  • در این روش یک لوله نازک که دارای دوربین و نور است از طریق واژن وارد رحم می شود و به پزشک امکان مشاهده محل جراحی از طریق مانیتور را می دهد .
  • جراح در کنار این لوله نازک ابزار جراحی مورد نیاز خود را وارد رحم می کند . این ابزار می تواند لیزر یا جریان الکتریکی به منظور حذف دیواره وسط رحم باشد .
  • سپس بخیه های لازم در رحم زده می شود و ابزارها از رحم خارج می شوند .
  • در این روش برای دسترسی به رحم نیازی به ایجاد برش روی شکم نیست و این خود یک مزیت محسوب می شود . 

2- متروپلاستی لاپاراسکوپیک : همانطور که می دانید بیشترین کاربرد جراحی لاپاراسکوپی در درمان بیماری های ناحیه شکم و لگن در زنان است و به دلیل کم تهاجمی بودن و دوران نقاهت کوتاه تر محبوبیت زیادی هم دارد . لاپاراسکوپی در درمان رحم دوشاخ می تواند در کنار هیستروسکوپی انجام شود و به دلیل توانایی و دقت زیادی که به جراح می دهد ،نتایج بهتری هم حاصل می شود .

جراحی سپتوم رحم
جراحی سپتوم رحم

3- جراحی شکم : این روش در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه چنانچه بیمار شرایط انجام دو جراحی بالا را نداشته باشد از روش جراحی شکم استفاده می شود . به دلیل برش بزرگی که در شکم ایجاد می شود ، دوران نقاهت طولانی تر و درد بیمار بیشتر است .

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن