وبلاگ

درمان سرطان دهانه رحم با جراحی

درمان سرطان دهانه رحم با جراحی

درمان سرطان دهانه رحم با جراحی، برداشتن تومور و برخی بافتهای سالم اطراف آن در طی یک عمل جراحی است. پزشک متخصصی که به معالجه سرطان زنان با استفاده از جراحی می پردازد، انکولوژیست زنان و زایمان می گویند.

آیا هر نتیجه غیر طبیعی تست پاپ نشانه سرطان پیشرفته است؟

انجام تست پاپ اسمیر به طور منظم باعث می شود که کوچکترین تغییرات در سلول های دهانه رحم مشخص شود و ممکن است در همان مراحل اولیه پزشک مانع از پیشرفت بافت غیر طبیعی شده و جلوی تشکیل تومور و سرطان را بگیرد.

تغییرات سلول های دهانه رحم در ابتدا غیر طبیعی می شود نه سرطانی و محققان معتقدند که برخی از این تغییرات غیر طبیعی اولین قدم در سلسله تغییرات آهسته است که می تواند منجر به سرطان شود. برخی از سلولهای غیر طبیعی بدون درمان از بین می روند اما برخی دیگر می توانند سرطانی شوند.

سلولهای غیرطبیعی که گاهی به آن بافت پیش سرطانی نیز گفته می شود، برای جلوگیری از پیشرفت سرطان باید از بین بروند. اغلب بافت پیش سرطانی بدون آسیب رساندن به بافت سالم قابل برداشتن یا از بین رفتن است اما در برخی موارد برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم به هیسترکتومی (عمل جراحی برداشتن رحم و دهانه رحم ) نیاز است. 

انواع جراحی هایی که برای درمان سرطان دهانه رحم انجام می شود:

1- در مورد سرطان دهانه رحم که به دور دهانه رحم گسترش نیافته است، این روش ها اغلب استفاده می شود:

  • Conization (بافت برداری) همان بیوپسی است که بافت غیر طبیعی را حذف می کند. این روش برای از بین بردن سرطان دهانه رحم که تنها با یک میکروسکوپ دیده می شود، کاربرد دارد.
  • LEEP استفاده از جریان الکتریکی است که از میان سیم نازک قلاب مانند عبور می کند و بافت را جدا می کند. این روش می تواند برای از بین بردن سرطان microinvasive دهانه رحم استفاده شود.
  • هیسترکتومی برداشتن رحم و دهانه رحم است و می تواند ساده یا رادیکال باشد. یک هیسترکتومی ساده، برداشتن رحم و دهانه رحم است و هیسترکتومی رادیکال برداشتن رحم، دهانه رحم، واژن فوقانی و بافت اطراف دهانه رحم است. 
  • در صورت لزوم ممکن است جراحی سالپنگو اوفورکتومی دو طرفه انجام شود. این عمل برداشتن لوله های فالوپ و هر دو تخمدان است که همزمان با هیسترکتومی انجام می شود.
  • جراحی رادیکال تراکلکتومی یک عمل جراحی است که در آن دهانه رحم برداشته می شود اما رحم دست نخورده باقی مانده است. این جراحی ممکن است برای بیماران جوانی که می خواهند باروری خود را حفظ کنند، مورد استفاده قرار گیرد و برای برخی از بیماران به یک جایگزین قابل قبول برای هیسترکتومی تبدیل شده است.
درمان سرطان دهانه رحم با جراحی
درمان سرطان دهانه رحم با جراحی

2- برای سرطان دهانه رحم که به دور دهانه رحم گسترش یافته است، ممکن است از این روش استفاده شود:

  • بیرون آوردن رحم، واژن، روده بزرگ، رکتوم یا مثانه. این جراحی ها بیشتر برای افرادی استفاده می شود که سرطان پس از درمان با اشعه برمی گردد.
عوارض

عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی بسته به میزان عمل متفاوت است. گاهی اوقات بیماران :

  • خونریزی
  • عفونت
  • یا آسیب قابل توجه به سیستم ادراری و روده را تجربه می کنند.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین