وبلاگ

درمان ناباروری و نازایی

درمان ناباروری ، درمان نازایی

اگر با نازایی دست و پنجه نرم می کنید و برای باردار شدن به کمک نیاز دارید ،مقاله درمان ناباروری به شما کمک می کند تا با انتخاب درمان مناسب، احتمال باردار شدن خود را افزایش دهید.

برای تعیین اینکه آیا شما نابارور هستید ، پزشک مواردی مانند تاریخ و تعداد رابطه جنسی ، تاریخچه سلامت ، داروها ، و عادت های جنسی شما را می پرسد .مردان معاینه فیزیکی می شوند و غالباً آنالیز اسپرم را انجام می دهند که سلامت اسپرم را آزمایش می کند.

برای زنان آزمایش ،بررسی سابقه پزشکی و معاینه بدنی از جمله معاینه لگن انجام می شود سپس پزشک اطمینان می دهد که بیمار مرتباً تخمک گذاری می کند و تخمدان های او تخمک ها را آزاد می کنند.

آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون انجام می شود. تخمدان ها و رحم ممکن است توسط سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرند و آزمایش خاص با اشعه X می تواند لوله های رحمی و فالوپ را بررسی کند.

در حدود 80 درصد از زوجین علت ناباروری، مشکل تخمک گذاری ، انسداد لوله های فالوپ یا مشکل اسپرم است. در 5 الی 15 درصد زوج ها تمام آزمایشات طبیعی است و علت نازایی مشخص نیست.

ریسک فاکتورهای ناباروری

بسیاری از عوامل خطرناک در نازایی مردان و زنان یکسان است. آنها شامل موارد زیر هستند:

 • سن : باروری زنان با افزایش سن به تدریج در اواسط دهه 30 و به سرعت بعد از 37 سالگی کاهش می یابد. ناباروری در زنان مسن به احتمال زیاد به دلیل پایین بودن تعداد و کیفیت تخمک ها است و همچنین می تواند به دلیل مشکلات سلامتی باشد که بر باروری تأثیر می گذارد.
 • مصرف دخانیات : استعمال دخانیات یا ماری جوآنا توسط هر یک از زوجین ممکن است احتمال بارداری را کاهش دهد. استعمال سیگار همچنین اثر احتمالی درمان باروری را کاهش می دهد.
  سقط جنین در خانمهایی که سیگار می کشند بیشتر است و در مردان می تواند خطر اختلال در نعوظ و تعداد اسپرم کم را افزایش دهد.
 • مصرف الکل : در مورد زنان مصرف هر اندازه ای از الکل در دوران بارداری یا درمان نازایی ممکن نیست و منجر به ناباروری می شود. برای مردان استفاده زیاد از الکل می تواند تعداد و تحرک اسپرم را کاهش دهد.
 • اضافه وزن داشتن : شیوه زندگی غیرفعال و اضافه وزن ممکن است خطر ناباروری را افزایش دهد. برای مردان اضافه وزن ممکن است بر تعداد اسپرم تاثیر بگذارد.
 • مسائل مربوط به ورزش : عدم ورزش باعث چاقی می شود و این اتفاق منجر به افزایش خطر ناباروری می شود. 

راه های پیشگیری از ناباروری

برخی از انواع ناباروری قابل پیشگیری نیست اما چندین استراتژی ممکن است شانس بارداری شما را افزایش دهد.

 • رابطه جنسی : بیشترین نرخ بارداری مربوط به رابطه های منظم و مکرر در طی زمان تخمک گذاری می باشد . شروع مقاربت حداقل پنج روز قبل و تا یک روز پس از تخمک گذاری ، احتمال بارداری شما را افزایش می دهد.
 • سیگار کشیدن را ترک کنید : تنباکو روی باروری تأثیرات منفی زیادی دارد و سلامت عمومی مادر و سلامت جنین را در نظر نمی گیرد. اگر سیگار می کشید و در حال فکر کردن برای بارداری هستید، اکنون ترک کنید.
 • از مصرف الکل و مواد مخدر خودداری کنید : این مواد ممکن است توانایی شما در حاملگی سالم را مختل کنند. اگر می خواهید باردار شوید ، الکل ننوشید و از داروهای تفریحی مانند ماری جوآنا استفاده نکنید.
 • کافئین را محدود کنید : ممکن است زنانی که سعی در بارداری دارند ، مصرف کافئین را محدود کنند. از پزشک خود در مورد استفاده بی خطر از کافئین راهنمایی بخواهید.
 • ورزش متوسط : ورزش منظم از اهمیت بالایی برخوردار است اما ورزش شدید باعث می شود کم پریود شوید یا اصلا نشوید که این اتفاق روی باروری تأثیر منفی می گذارد.
 • جلوی چاقی تان را بگیرید : اضافه وزن یا چاقی می تواند بر تولید هورمون شما تأثیر بگذارد و باعث نازایی شود.
درمان ناباروری
درمان ناباروری

تشخیص ناباروری یا نازایی

تشخیص نازایی می تواند گران باشد و گاهی اوقات شامل روشهای ناراحت کننده است. برخی از بیمه ها ممکن است هزینه های درمان باروری را تأمین نکنند. سرانجام ، هیچ تضمینی وجود ندارد – حتی پس از تمام آزمایشات و مشاوره ها – که باردار شوید.

باروری برای زنان به تخمک های سالمی که از تخمدان آزاد می شوند، بستگی دارد . سیستم تولید مثل باید اجازه دهد یک تخمک از لوله‌های فالوپ عبور کند و برای لقاح با اسپرم بپیوندد. تخمک بارور شده باید به رحم رفته و در بافت داخلی رحم ،لانه گزینی کند. آزمایشات مربوط به ناباروری زنان سعی می کند متوجه شود که آیا هر یک از این فرآیندها مختل شده است یا خیر.

ممکن است شما یک معاینه عمومی بدنی از جمله معاینه منظم توسط زنان و زایمان داشته باشید. آزمایشات باروری ویژه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش تخمک گذاری : آزمایش خون سطح هورمونها را برای تعیین اینکه تخمک گذاری می کنید اندازه گیری می کند.
 • هیستروسالپنگوگرافی : Hysterosalpingography وضعیت رحم و لوله های فالوپ را ارزیابی می کند و به دنبال انسداد یا مشکلات دیگر است. اشعه ایکس در این آزمایش منجر به گرفتن عکس رنگی از ناحیه رحم و لوله های رحمی می شود .
 • آزمایش ذخیره تخمدان : این آزمایش به تعیین مقدار تخمک های موجود برای تخمک گذاری کمک می کند. این روش اغلب با آزمایش هورمون در اوایل چرخه قاعدگی انجام می شود.
 • آزمایش هورمون های دیگر : سایر تست های هورمونی میزان هورمونهای تخمک گذاری و همچنین هورمونهای هیپوفیز را کنترل می کنند که روند تولید مثل را کنترل می کند.
 • تست های تصویربرداری : سونوگرافی لگن به دنبال بیماری رحم یا تخمدان است. بعضی اوقات از سونوهیستروگرام که به آن سونوگرافی رحم با تزریق سالین نیز گفته می شود ، برای دیدن جزئیاتی در داخل رحم استفاده می شود که در سونوگرافی معمولی دیده نمی شود.

بسته به وضعیت شما ، بندرت تست شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هیستروسکوپی : در طی این روش ، پزشک شما وسیله ای نازک و نوری را از طریق دهانه رحم وارد رحم می کند تا هرگونه ناهنجاری احتمالی را مشاهده کند.

 • لاپاروسکوپی : این عمل جراحی با حداقل تهاجم شامل ایجاد یک برش کوچک در زیر ناف و قرار دادن یک دستگاه مشاهده نازک برای بررسی لوله های رحمی ، تخمدان ها و رحم است.
  لاپاروسکوپی ممکن است اندومتریوز ، زخم ، انسداد یا بی نظمی لوله های فالوپ و مشکلات تخمدان ها و رحم را تشخیص دهد.

روش های درمان ناباروری

درمان نازایی
درمان نازایی

بعضی از خانمها برای درمان نازایی فقط به یک یا دو روش درمانی نیاز دارند. زنان دیگر ممکن است برای رسیدن به بارداری به چندین نوع درمان مختلف نیاز داشته باشند.

 • تحریک تخمک گذاری با داروهای باروری : داروهای باروری درمان اصلی برای خانمهایی است که به دلیل اختلالات تخمک گذاری نابارور هستند. این داروها تخمک گذاری را تنظیم یا تحریک می کنند.
  با پزشک خود در مورد گزینه های دارویی باروری – از جمله مزایا و خطرات هر نوع صحبت کنید.
 • تلقیح داخل رحمی (IUI) : در طی IUI ، اسپرمهای سالم در حدود زمانی که تخمدان یک یا چند تخمک را آزاد می کند ، مستقیماً در رحم قرار می گیرند. بسته به دلایل ناباروری ، زمان IUI می تواند با سیکل طبیعی یا داروهای باروری هماهنگ شود.
 • جراحی برای بازگرداندن باروری : مشکلات رحمی مانند پولیپ رحمی ، سپتوم رحم ، بافت اسکار داخل رحمی و برخی از فیبروم ها را می توان با جراحی هیستروسکوپی درمان کرد. آندومتریوز ، چسبندگی لگن و فیبروم بزرگ، ممکن است نیاز به عمل جراحی لاپاروسکوپی یا جراحی باز شکم داشته باشد.
 • فناوری تولید مثل کمکی (ART) : هرگونه روش درمانی باروری است که در آن تخمک و اسپرم لقاح مصنوعی می شوند.
  لقاح آزمایشگاهی (IVF) رایج ترین روش ART است. IVF شامل تحریک و اصلاح چندین تخمک بالغ ، لقاح آنها با اسپرم در یک ظرف در آزمایشگاه و کاشت جنین در رحم چند روز پس از لقاح است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن