وبلاگ

درمان پولیپ های رحمی

درمان پولیپ های رحمی و پیشگیری از عوارضی که این بیماری به دنبال دارد ، در این مقاله بررسی می شود . 

درمان پولیپ های رحمی در صورتی که شما هیچکدام از علائم مربوط به پولیپ رحم را ندارید، لازم نیست اما اگر این بیماری باعث شود که شما خونریزی شدید در دوران قاعدگی داشته باشید و یا مشکوک به سرطان هستید، باید پولیپ ها را درمان کنید . 

پولیپ های آندومتر گاهی ممکن است در دوران بارداری مشکل ایجاد کرده و منجر به سقط جنین شوند ،از طرفی مدارکی هست که نشان می دهد پولیپ منجر به ناباروری در خانم هایی که قصد بارداری دارند، می شود.

راههای تشخیص پولیپ رحمی

اگر پزشک شما مشکوک است که پولیپ رحمی دارید ، ممکن است یکی از موارد زیر را انجام دهد:

 • سونوگرافی ترانس واژینال : در این مدل سونوگرافی که از طریق واژن انجام می شود، وسیله ای باریک وارد ناحیه لگن شده و با انتشار امواج صوتی ، تصویری از رحم ایجاد می کند. این تصویر می تواند در صورت وجود پولیپ ، آن را نشان دهد.
 • سونوگرافی رحم با تزریق سالین : پزشک شما از این سونوگرافی برای بررسی آندومتر استفاده می کند. در این روش قبل از تصویربرداری ،یک مایع نمکی به داخل رحم تزریق می شود .این مایع باعث می شود در هنگام سونوگرافی نمای واضح تری از قسمت داخلی رحم ثبت شود .
 • هیستروسکوپی : این روش را با نام آندوسکوپی رحم نیز معرفی می کنند که طی این روش یک لوله باریک و بلند که در ابتدای آن یک دوربین کوچک نصب شده ، از طریق واژن به داخل رحم هدایت می شود. هیستروسکوپی به پزشک شما اجازه می دهد داخل رحم شما را معاینه کند.

 • بیوپسی آندومتر : یعنی اینکه طی یک عمل کوچک از بافت داخل رحم نمونه برداری شود و پس از بررسی نمونه در آزمایشگاه ، وجود یا عدم وجود پولیپ رحمی تایید شود . 

در صورتی که نتایج سونوگرافی و آزمایش تایید کنند که شما پولیپ دارید ، باید نسبت به درمان آن اقدام کنید .

درمان پولیپ های رحمی
درمان پولیپ های رحمی

درمان پولیپ های رحمی

 1. تحت نظر پزشک باشید : در مواردی که پولیپ ها کوچک و بدون علائم هستند ، نیاز به درمان نیست و به مرور زمان برطرف می شود مگر اینکه در معرض خطر سرطان رحم باشید و پزشک برای درمان اقدام می کند .
 2. دارو درمانی : داروهایی که به تنظیم تعادل هورمونی کمک می کنند ، مانند پروژستین ها یا گنادوتروپینها ممکن است به عنوان یک درمان موقت استفاده شوند.
  تا زمانی که داروها را مصرف کنید، علائم دردناک (مثل درد و خونریزی شدید پریودی) بهبود می یابد ولی معمولا علائم پس از قطع داروها برمی گردد.
 3. جراحی : در قسمت قبل در مورد آندوسکوپی رحم که یکی از روش های تشخیصی است صحبت کردیم و این روش تشخیصی می تواند به عنوان روش درمانی هم استفاده شود .
  دوربینی که به حفره رحم وارد می شود، به جراح این امکان را می دهد تا محل پولیپ ها را ببیند و با وارد کردن ابزارهای جراحی در کنار دوربین ، اقدام به حذف پولیپ های رحمی کند .

اگر پولیپ با استفاده از روش هایی که نام بردیم از بین نرود یا اگر پولیپ سرطانی باشد، ممکن است عمل جراحی هیسترکتومی که در آن کل رحم برداشته می شود، انجام شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین