وبلاگ

زایمان سزارین یا زایمان با جراحی

زایمان سزارین ، زایمان با جراحی

زایمان سزارین یا زایمان با جراحی به تولد نوزاد از طریق برش در شکم و رحم مادر گفته می شود. این روش هنگامی انجام می شود که مشخص شود روشی ایمن تر از زایمان طبیعی (واژینال) برای مادر ،نوزاد یا هر دو است.

در سزارین برشی در پوست و رحم در قسمت تحتانی شکم مادر انجام می شود. برش در پوست ممکن است عمودی (طولی) یا افقی (عرضی) باشد همچنین برش رحم ممکن است عمودی یا افقی باشد. برش عرضی از ابتدا تا انتهای ناحیه موهای شرمگاهی ایجاد می شود در حالی که یک برش عمودی از ناف تا محل شروع موهای شرمگاهی ادامه می یابد.

بیشتر اوقات برش عرضی رحم استفاده می شود زیرا به خوبی بهبود می یابد و خونریزی کمتری وجود دارد. برش های عرضی رحم همچنین احتمال زایمان واژینال را در بارداریهای بعدی افزایش می دهد اما نوع برش بستگی به شرایط مادر و جنین دارد.

در بسیاری از موارد اینکه زایمان شما با جراحی خواهد بود یا خیر ، توسط دکتر زنان و زایمان از قبل مشخص می شود.

در صورت بروز عوارض حاملگی ، داشتن سابقه جراحی سزارین یا به درخواست خود باردار که سزارین را ترجیح می دهد، قبل از زمان تولد برنامه ریزی برای سزارین انجام شده است .با این وجود تا زمانی که مادر (بدون سابقه سزارین) وارد مرحله زایمان نشود ،نیاز به عمل سزارین برای بار اول آشکار نمی شود. اگر باردار هستید ، دانستن اینکه در طول عمل سزارین و در مرحله بعد چه در انتظار شماست می تواند به شما در آماده شدن کمک کند.

زایمان سزارین در چه مواردی انجام می شود؟

اگر زنی نتواند از طریق واژینال زایمان کند جنین با انجام عمل سزارین متولد می شود. برخی از سزارین ها از قبل برنامه ریزی و زمانبندی شده اند در حالی که برخی دیگر ممکن است در نتیجه مشکلاتی که در حین زایمان طبیعی رخ می دهد انجام شود.

زایمان سزارین
زایمان سزارین
 • ضربان قلب غیر طبیعی جنین : ضربان قلب جنین در حین زایمان نشانه خوبی از چگونگی عملکرد جنین با انقباضات زایمان است. ضربان قلب در حین زایمان تحت نظارت قرار می گیرد که محدوده طبیعی بین 120 تا 160 تپش در دقیقه متغیر است. اگر ضربان قلب جنین نشان دهد ممکن است مشکلی ایجاد شود ، می توان اقدامات فوری مانند دادن اکسیژن به مادر ، افزایش مایعات و تغییر موقعیت مادر را انجام داد. ممکن است زایمان سزارین لازم باشد.
 • موقعیت غیر طبیعی جنین در هنگام تولد : موقعیت طبیعی جنین در هنگام تولد سر رو به پایین است با این وجود ، بعضی اوقات جنین در وضعیت مناسبی قرار ندارد و زایمان را از طریق کانال تولد دشوار می کند.

 • اگر مراحل زایمان پیشرفت نکند یا به طور عادی پیش نرود : باز نشدن دهانه رحم با وجود انقباضات شدید در طی چند ساعت ، یکی از این موارد است .
 • نوزاد خیلی بزرگ است : و امکان متولد شدن از طریق کانال واژینال وجود ندارد .
 • عوارض مربوط به جفت : جنین از طریق بند ناف به جفت متصل شده و مواد غذایی را از مادر دریافت می‌کند. معمولاً جفت در نیمه فوقانی رحم قرار دارد .
  اگر بخشی از جفت یا تمام آن دهانه رحم را بپوشاند یا به بخش پایینی رحم چسبیده باشد، به آن جفت سرراهی می‌گویند. دکولمان جفت یا کندگی جفت از عوارض دیگر مربوط به جفت است .
 • برخی از شرایط پزشکی مادر : مانند دیابت ، فشار خون بالا یا ویروس نقص ایمنی انسان HIV
 • صدمات مربوط به تبخال فعال در واژن یا دهانه رحم مادر
 • پرولاپس بند ناف هنگام زایمان : پرولاپس بند ناف ممکن است منجر به تولد نوزاد مرده شود مگر این که زایمان به سرعت و با استفاده از عمل سزارین انجام شود.
 • دوقلو یا چند قلو بودن نوزاد
 • انسداد مکانیکی : اگر فیبروئید بزرگی در کانال تولد وجود دارد ، ممکن است به زایمان با جراحی احتیاج داشته باشید.
 • سابقه زایمان سزارین

زایمان با جراحی سزارین چه خطرات و ریسکی دارد؟

مانند هر عمل جراحی ، عوارض ممکن است رخ دهد. برخی از عوارض احتمالی زایمان سزارین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خون ریزی
 • جداسازی غیرطبیعی جفت به خصوص در خانمهایی که تجربه سزارین قبلی دارند.
 • صدمه به مثانه یا روده
 • عفونت در رحم

 • عفونت زخم
 • مشکل در ادرار و یا عفونت دستگاه ادراری
 • تأخیر در بازگشت عملکرد روده
 • لخته شدن خون
 • مشکلات تنفسی : نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا می‌آیند احتمال بیشتری برای ابتلا به تنگی نفس (Tachypnea) دارند. در این حالت، نوزاد در چند روز اول تنفس غیرعادی و سریع خواهد داشت.
 • واکنش به بیهوشی : واکنش های جانبی به هر نوع بیهوشی امکان پذیر است.

برای بارداری های بعدی احتمال اینکه مادر یک زایمان طبیعی داشته باشد (VBAC)، غیر ممکن نیست .بسته به نوع برش رحم در سزارین ممکن است جای زخم به اندازه کافی قوی نباشد که در هنگام انقباضات زایمان طبیعی در کنار هم قرار بگیرند.

زایمان با جراحی
زایمان با جراحی

آمادگی های قبل از زایمان سزارین

پزشک این روش را برای شما توضیح می دهد و به شما فرصتی می دهد تا هرگونه سؤالی را که ممکن است در مورد این روش داشته باشید بپرسید.

 1. از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه امضا کنید که به شما اجازه انجام عمل را می دهد. فرم را با دقت بخوانید و اگر چیزی مشخص نیست سؤال کنید. اگر می خواهید لوله های خود را ببندید (یک روش دائمی برای کنترل تولد که در آن لوله های فالوپ بریده می شوند تا از ورود تخمک ها به رحم جلوگیری کنند) به عنوان بخشی از عمل جراحی ، باید فرم رضایت نامه را امضا کنید. 
 2. در مورد خوردن یا آشامیدن خود سوال کنید. اگر سزارین شما یک عمل برنامه ریزی شده است و به بیهوشی عمومی ، نخاعی یا اپیدورال نیاز دارد ، از شما خواسته می شود هشت ساعت قبل از عمل ناشتا باشید (نخورید و ننوشید).
 3. اگر به هرگونه دارو ، لاتکس ، ید ، نوار و داروهای بی حس کننده (موضعی و عمومی) حساسیت دارید، اطلاع دهید .
 4. در مورد تمام داروها (با نسخه و بدون نسخه) و مکمل های گیاهی که مصرف می کنید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

 5. در صورت سابقه اختلالات خونریزی به پزشک خود اطلاع دهید. یا اگر داروهای ضد انعقادی (رقیق کننده خون) ، آسپیرین یا سایر داروهای موثر بر لخته شدن خون مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد این داروها را قبل از عمل متوقف کنید.
 6. ممکن است برای کاهش اسید معده و کمک به خشک کردن ترشحات در دهان و معابر تنفسی به شما دارو داده شود.
 7. حمام کردن و تراشیدن موهای زائد ناحیه تناسلی از جمله کارهایی است که نباید فراموش شود . 
 8. برنامه ریزی کنید که شخصی بعد از زایمان سزارین در کنار شما بماند. ممکن است در چند روز اول درد داشته باشید .

در طول عمل سزارین چه اتفاقی می افتد؟

در بیشتر موارد شما در طول سزارین بیدار خواهید ماند. فقط در مواقع نادر مادر برای این نوع تولد به بیهوشی عمومی نیاز خواهد داشت (به شما داروهایی داده می شود که باعث خواب می شوند).

امروزه بیشتر زایمان های سزارین با بی حسی منطقه ای مانند اپیدورال یا ستون فقرات انجام می شود. با این نوع بیهوشی هیچ احساسی در کمر ندارید و بیدار خواهید بود و به محض تولد صدای کودک خود را می شنوید و می بینید.

 1. برش شکم :  بر اساس صلاحدید پزشک و موقعیت بیمار ،پزشک تصمیم می گیرید برش افقی یا عمودی در شکم ایجاد کند .
 2. برش رحم : سپس برشی در رحم ایجاد می شود (معمولاً به صورت افقی در قسمت تحتانی رحم). بسته به موقعیت کودک در رحم و اینکه آیا عوارضی نظیر جفت سرراهی وجود دارد ، ممکن است از انواع دیگر برش رحم استفاده شود.
 3. تولد : نوزاد از طریق برش ها خارج می شود. پزشک دهان و بینی کودک شما را از مایعات پاک می کند سپس بند ناف را با گیره بسته و برش می دهد. جفت از رحم شما خارج می شود و برش ها با بخیه ها بسته می شوند.

اگر بی حسی منطقه ای دارید ، می توانید کودک را بلافاصله پس از زایمان ببینید.

عمل سزارین
عمل سزارین

مراقبت‌های پس از جراحی سزارین در بیمارستان

برای نظارت به اتاق ریکاوری منتقل می شوید و پرستار فشار خون ، تنفس ، نبض ، خونریزی و استحکام رحم شما را کنترل می کند. معمولاً بعد از عمل جراحی می توانید نوزادتان را در حالی که در اتاق ریکاوری هستید ببینید. در بعضی موارد ، نوزادانی که به واسطه سزارین به دنیا می آیند ابتدا باید برای مدت کوتاهی در اتاق نوزادان تحت نظارت قرار گیرند. تغذیه با شیر مادر دقیقاً مانند زایمان واژینال در محل ریکاوری شروع می شود.

بعد از گذشت حدود یک تا دو ساعت در اتاق ریکاوری شما برای بقیه مدت اقامت در بیمارستان به اتاق خود منتقل می شوید. با تمام شدن اثر بیهوشی ممکن است در صورت لزوم داروهای ضد درد دریافت کنید. علاوه بر درد شکم ممکن است دچار درد گاز روده نیز شوید زیرا مجاری روده بعد از عمل دوباره شروع به کار می کند.

پرستار شما را تشویق می کند تا از رختخواب خارج شوید. حرکت در اطراف و پیاده روی به کاهش درد گاز روده کمک می کند. پزشک ممکن است برای این کار نیز دارو توصیه کند. ممکن است چند روز انقباضات رحمی احساس شود. رحم منقبض شده و در طی چند هفته کوچکتر می شود.

سوند ادرار یک روز بعد از عمل برداشته می شود. بسته به وضعیت شما ممکن است مایعات برای نوشیدن چند ساعت پس از عمل به شما داده شود. رژیم غذایی شما ممکن است به تدریج به غذاهای جامد تر تغییر کند .

مراقبت‌های پس از جراحی سزارین در خانه

به دلیل خونریزی نیاز به پوشیدن نوار بهداشتی دارید. طبیعی است که خونریزی واژینال را برای چند روز پس از تولد تجربه کنید . به دنبال آن ترشحی وجود دارد که از چند رنگ قرمز ،قهوه ای تیره و روشن در طی چند هفته تغییر می کند.

نباید تا زمانی که پزشک توصیه کرده باشد از تامپون استفاده کنید یا رابطه جنسی برقرار کنید. شما همچنین ممکن است محدودیت های دیگری در فعالیت خود داشته باشید از جمله فعالیت های شدید ، رانندگی یا بلند کردن اجسام سنگین.

طبق توصیه پزشک از مسکن استفاده کنید. آسپرین یا برخی داروهای ضد درد دیگر ممکن است احتمال خونریزی را افزایش دهد حتما فقط داروهای توصیه شده مصرف کنید. معمولاً دو تا سه هفته بعد از جراحی قرار ملاقات با پزشک ترتیب داده می شود. در صورت وجود موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • خونریزی شدید
 • تخلیه ناخوشایند از واژن
 • تب و یا لرز
 • درد شدید شکم
 • افزایش درد ، قرمزی ، تورم ، یا خونریزی از محل برش
 • درد پا

بسته به وضعیت خاص شما ممکن است پزشک بعد از عمل ،دستورالعمل های اضافی یا متناوب را به شما ارائه دهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن