وبلاگ

زایمان فیزیولوژیک یک زایمان ایمن و بدون مداخله

زایمان فیزیولوژیک ، زایمان ایمن و بدون مداخله

زایمان فیزیولوژیک به معنی زایمان ایمن و بدون مداخله است ، این نوع زایمان شبیه زایمان طبیعی و غیر تهاجمی است ولی بدون دارو و در صورت امکان بدون بخیه .

همه مادران عزیزی که علاقه مند به روش زایمان فیزیولوژیک هستند، می توانند با مراجعه به مطب خانم دکتر فاطمه ابراهیمی در مورد این موضوع مشاوره بگیرند . حتما لازم است که در ماه های آخر بارداری در کلاسهای زایمان فیزیولوژیک شرکت کنند .

منظور از زایمان ایمن و بدون مداخله چیست؟

این نوع زایمان بر این اساس است که هورمونهای طبیعی بدن در طول بارداری بدن را برای متولد کردن نوزاد آماده می کنند و مادر بدون دریافت دارویی در طول بارداری و زایمان، نوزاد را به دنیا می آورد . 

نقش اصلی را در این زایمان ، هورمون ها به عهده دارند . چهار هورمون اصلی که در زایمان نقش دارند عبارتند از :

 •  اکسی توسین : این هورمون در بدن ، به هنگام زایمان به حداکثر میزان خود می رسد.
 •  اندورفین : هورمون ضد درد طبیعی بدن است و به کاهش درد کمک می کند.
 •  اپی نفرین
 •  نوراپی نفرین
 •  پرولاکتین : هورمون شیردهی است.

البته روش هایی هست که ماما تلاش می کند درد را برای مادر کمتر کند که در ادامه به این روش ها و اقدامات خواهیم پرداخت . 

روش های کاهش درد زایمان فیزیولوژیک

به هر طریقی پروسه زایمان با درد همراه است و اینکه چگونه آن را مدیریت کنیم مهم است . در زایمان طبیعی داروهای کاهش درد به مادر تزریق می شود اما زایمان ایمن و بدون مداخله، با این داروها همراه نیست و با تمرینات روحی و تنفسی تلاش می کنند درد را کم کنند. 

زایمان فیزیولوژیک
زایمان فیزیولوژیک
 • فراهم شدن شرایط روانی مناسب برای مادر : توصیه می کنیم ماما و متخصص زنانی را در ماه های اول بارداری انتخاب کنید و با آنها احساس راحتی داشته باشید .
  اینکه بدانید در طول زایمان چه اتفاقاتی خواهد افتاد، تا حد زیادی استرس شما را کاهش می دهد . همراه بودن پزشک با شما در پروسه تولد نوزاد ، نگرانی های شما را می کاهد .
 • تکنیک های تنفسی و تمرکز : در کلاس های آمادگی به مادران تمرین های تنفسی داده می شود تا به هنگام زایمان با این کار ناآشنا نباشند . نتیجه اینکار افزایش خون رسانی به رحم و همچنین تولید بیشتر هورمون اندورفین و کم شدن درد است .
 • داشتن همراه : برای بسیاری از مادران بودن کسی که دوسشان دارند به هنگام تولد نوزاد، بسیار مهم و دلپذیر است . از این رو برخی بیمارستان ها امکان زایمان در کنار همسر یا خانواده را فراهم می کنند .

 • ماساژ : همسر یا ماما می توانند اینکار را انجام دهند . در حالت عادی ماساژ خستگی را از تن به در کرده و آرامش بخش است پس قطعا در روز زایمان نیز مفید خواهد بود و به کاهش درد ناحیه کمر کمک خواهد کرد .

  زایمان ایمن و بدون مداخله
  زایمان ایمن و بدون مداخله
 • موسیقی مورد علاقه مادر ، رایحه مورد علاقه مادر و گرما : همگی اینها در جهت کاهش ادراک درد مادر انجام می شود. 
 • آب درمانی : در صورت داشتن شرایط لازم که پزشک به شما اطلاع خواهد داد، این گزینه بسیار مناسب است . آب آرامش بخش است و زمانی که شما درون آب قرار می گیرید ، فشار از روی مفصل برداشته می شود و به شما احساس آرامش دست خواهد داد .

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین