وبلاگ

سرطان آندومتر یا سرطان رحم

سرطان آندومتر Endometrial cancer ، سرطان رحم

سرطان آندومتر نوعی از سرطان است که در رحم شروع می شود و رحم عضوی توخالی و گلابی شکل در لگن است که در آن رشد جنین اتفاق می افتد. سرطان رحم در لایه سلولهایی که بافت داخلی رحم (آندومتر) را تشکیل می دهند شروع می شود و گاهی با نام های سرطان مخاط رحم و تومور بدخیم رحم معرفی می شود .

انواع دیگر سرطان می تواند در رحم ایجاد شود ، از جمله سارکوم رحم اما بسیار کمتر از سرطان آندومتر است. در صورت عدم درمان ، این بیماری می تواند به مثانه یا روده گسترش یابد یا می تواند در واژن ، لوله‌های فالوپ ، تخمدانها و اندامهای دورتر گسترش یابد.

خوشبختانه سرطان آندومتر در مراحل اولیه تشخیص داده می شود زیرا غالباً خونریزی غیر طبیعی واژن ایجاد می کند. اگر سرطان مخاط رحم زود تشخیص داده شود ، جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی) به عنوان بهترین درمان از سوی پزشک انتخاب می شود .

علائم و نشانه های تومور بدخیم رحم

برخی از زنان مبتلا به این سرطان تا زمانی که بیماری در اندامهای دیگر شیوع نداشته باشد هیچ علامتی ندارند اما معمولاً با شروع علائمی مانند خونریزی واژن ،سرطان رشد می یابد. 

 • خونریزی یا ترشحات غیر طبیعی واژینال : که در 9 تا از 10 زن مبتلا به سرطان آندومتر اتفاق می افتد . قبل از یائسگی این به معنای داشتن پریود های سنگین و غیر عادی یا خونریزی بین دوره ها است. بعد از ورود زن به یائسگی ، این به معنای هرگونه خونریزی واژن است مگر اینکه تحت درمان HRT قرار داشته باشد.
  حتی اگر HRT باعث خونریزی واژن در زنان یائسه شود ، اولین قسمت های هر خونریزی از این نوع باید توسط پزشک معاینه شود تا اطمینان حاصل شود که این بیماری ناشی از سرطان آندومتر نیست. با این حال تنها 15 درصد از زنان یائسه با خونریزی، مبتلا به سرطان رحم هستند.
 • درد لگن

 • ترشحات واژینال  : که ممکن است  صورتی رنگ و آبکی باشد یا ضخیم ، قهوه ای و بد بو باشد.
 • تکرر ادرار یا ادرارهای دردناک
 • رحم بزرگ شده : که هنگام معاینه لگن قابل تشخیص است.
 • درد هنگام مقاربت
 • کاهش وزن غیرمنتظره
 • ضعف و درد در قسمت تحتانی شکم ، کمر یا پاها : این اتفاق وقتی سرطان به اندام های دیگر سرایت کرده باشد، می افتد.

سرطان آندومتر

علل سرطان رحم

پزشکان نمی دانند چه عواملی باعث ایجاد این سرطان می شود ولی آنچه مشخص است این است که با ایجاد تغییر (جهش) در DNA سلولهای موجود در آندومتر (پوشش رحم) اتفاق می افتد. جهش ،سلول های سالم و طبیعی را به سلول های غیر طبیعی تبدیل می کند.

سلول های سالم با سرعت مشخص رشد و تکثیر می یابند و سرانجام در یک زمان مشخص می میرند. سلول های غیرطبیعی از کنترل خارج می شوند و تکثیر می شوند و در زمان مشخصی نمی میرند در نهایت یک توده (تومور) را تشکیل می دهند . سلول های سرطانی به بافت های اطراف حمله می کنند و می توانند از تومور اولیه جدا شوند تا در جای دیگری از بدن گسترش یابد.

عواملی که خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد

 • تغییر در تعادل هورمون های زنانه در بدن : تخمدانها دو هورمون اصلی زنانه (استروژن و پروژسترون) را تشکیل می دهند . نوسانات موجود در تعادل این هورمون ها باعث ایجاد تغییر در آندومتر می شود.
 • بیماری یا شرایطی که باعث افزایش میزان استروژن می شود : اما سطح پروژسترون تغییری نمی کند، این شرایط در بدن شما می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد.
  نمونه ها شامل الگوهای تخمک گذاری نامنظم هستند که ممکن است در سندرم تخمدان پلی کیستیک ، چاقی و دیابت اتفاق بیفتد. مصرف هورمون پس از یائسگی که حاوی استروژن است اما شامل پروژسترون نیست ، خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد.
 • یک نوع نادر تومور تخمدان که باعث ترشح استروژن می شود نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد.
 • سالهای بیشتر قاعدگی : شروع قاعدگی در سنین پایین (قبل از 12 سالگی) یا شروع یائسگی دیرتر ،خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد.
  هرچه دوره های بیشتری داشته باشید ، میزان آندومتر در معرض استروژن بیشتر است.

 • هرگز حامله نشده باشید : اگر شما هرگز باردار نشده اید ، بیشتر از کسی که حداقل یک بار بارداری داشته باشد ،احتمال ابتلا به سرطان رحم را دارید.
 • سن بالا : با بالا رفتن سن، خطر ابتلا به سرطان آندومتر افزایش می یابد. سرطان آندومتر اغلب بعد از یائسگی رخ می دهد.
 • چاقی : چاق بودن خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش می دهد. زیرا چربی اضافی بدن تعادل هورمون های بدن را تغییر می دهد.
 • هورمون درمانی برای سرطان پستان : مصرف داروی هورمون درمانی تاموکسیفن برای سرطان پستان می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد. اگر تاموکسیفن مصرف می کنید ، در مورد این خطر با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان آندومتر ، کولورکتال یا سرطان پستان را داشته باشید.

تشخیص سرطان رحم

آزمایشات و روشهای مورد استفاده برای تشخیص تومور بدخیم رحم شامل:

 • بررسی لگن : در طی معاینه لگنی ، پزشک معالج قسمت بیرونی دستگاه تناسلی را با دقت بررسی می کند و سپس دو انگشت یک دست را درون واژن قرار می دهد و همزمان دست دیگر را روی شکم فشار می دهد تا رحم و تخمدان های شما را حس کند.
  همچنین دستگاهی به نام اسپکولوم را در واژن وارد می کند. اسپکولوم واژن را باز می کند تا پزشک بتواند واژن و دهانه رحم را از نظر ناهنجاری ها مشاهده کند.
 • سونوگرافی معمولی برای مشاهده وضعیت رحم و تخمدان
 • هیستروسکوپی : پزشک یک لوله نازک ، انعطاف پذیر و دارای نور (هیستروسکوپ) را از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می کند. لنز موجود در هیستروسکوپ به پزشک امکان می دهد که داخل رحم و آندومتر را معاینه کند.
 • برداشتن نمونه ای از بافت برای آزمایش : برای دریافت نمونه ای از سلول های داخل رحم ، به احتمال زیاد تحت بیوپسی آندومتر قرار خواهید گرفت.
  این امر شامل حذف بافت از پوشش رحم برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی است. بیوپسی آندومتر ممکن است در مطب پزشک انجام شود و معمولاً نیازی به بیهوشی نیست.

 • انجام عمل جراحی برای برداشتن بافت نمونه : اگر در حین انجام بیوپسی بافت کافی حاصل نشود یا نتایج بیوپسی مشخص نباشد ، به احتمال زیاد نیاز به انجام روشی به نام اتساع و کورتاژ (D&C) دارید. در طول D&C ، بافت از لایه رحم جدا شده و تحت میکروسکوپ سلولهای سرطانی بررسی می شود.
سرطان رحم
سرطان رحم

درمان سرطان مخاط رحم

درمان سرطان آندومتر معمولاً با عمل جراحی برای برداشتن رحم (هیسترکتومی) ، لوله های فالوپ و تخمدان ها انجام می شود. گزینه دیگر ،پرتودرمانی با انرژی بالا است. درمان دارویی برای سرطان آندومتر شامل شیمی درمانی با داروهای قوی و هورمون درمانی برای جلوگیری از هورمون هایی است که سلولهای سرطانی به آنها متکی هستند.

سایر گزینه ها ممکن است درمان با داروهایی باشد که به نقاط ضعف خاص سلولهای سرطانی حمله می کنند. سیستم ایمنی درمانی یک درمان  برای کمک به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سرطان می باشد .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین