وبلاگ

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم ، سرطان گردن رحم

سرطان دهانه رحم از دهانه رحم زنان که قسمت پایینی و باریک رحم است شروع می شود. در این مقاله اطلاعات اساسی در مورد سرطان گردن رحم و قسمت هایی از بدن که ممکن است روی آن تأثیر بگذارد ،صحبت خواهیم کرد.

سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم که می تواند تبدیل به سرطان شود

سرطان دهانه رحم هنگامی شروع می شود که سلول های سالم روی سطح دهانه تغییر کرده ، از کنترل خارج شوند و توده ای به نام تومور تشکیل شود. تومور می تواند سرطانی یا خوش خیم باشد که تومور سرطانی بدخیم است به این معنی که می تواند در سایر نقاط بدن گسترش یابد و تومور خوش خیم بدان معنی است که تومور گسترش نمی یابد.

تغییرات یک سلول در ابتدا غیر طبیعی است ، نه سرطانی و محققان معتقدند که برخی از این تغییرات غیر طبیعی اولین قدم در سلسله تغییرات آهسته است که می تواند منجر به سرطان شود. برخی از سلولهای غیر طبیعی بدون درمان از بین می روند اما برخی دیگر می توانند سرطانی شوند. به این مرحله از بیماری dysplasia گفته می شود که رشد غیر طبیعی سلول ها است.

سلولهای غیرطبیعی که گاهی به آن بافت پیش سرطانی نیز گفته می شود ، برای جلوگیری از پیشرفت سرطان باید از بین بروند. اغلب بافت پیش سرطانی بدون آسیب رساندن به بافت سالم قابل برداشتن یا از بین رفتن است اما در برخی موارد برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم به هیسترکتومی (عمل جراحی برداشتن رحم و دهانه رحم ) نیاز است. 

درمان ضایعه که یک منطقه پیش سرطانی است ، به عوامل زیر بستگی دارد:

 • اندازه ضایعه و نوع تغییراتی که در سلول ها رخ داده است.
 • اینکه بیمار بخواهد در آینده فرزند داشته باشد یا خیر.
 • سن بیمار
 • سلامت عمومی بیمار
 • ترجیحات بیمار و پزشک او

اگر سلولهای پیش سرطانی به سلولهای سرطانی تغییر یافته و عمیق تر در دهانه رحم یا سایر بافتها و اندامها پخش شوند ، به این بیماری سرطان دهانه رحم گفته می شود.

انواع سرطان گردن رحم

2 نوع اصلی سرطان دهانه رحم وجود دارد که نام آنها بر اساس نوع سلولی که شروع کننده سرطان است، انتخاب شده است . انواع دیگر سرطان دهانه رحم نادر است.

 1. کارسینوم سلول سنگفرشی حدود 80 تا 90 درصد کل سرطانهای دهانه رحم را تشکیل می دهد. این سرطانها در سلولهای روی سطح بیرونی دهانه رحم شروع می شوند.
 2. آدنوکارسینوم 10 تا 20 درصد از کل سرطان های دهانه رحم را تشکیل می دهد. این سرطان ها از سلول های غده ای شروع می شوند که پایین کانال تولد را پوشش می دهد .

علائم و نشانه های سرطان رحم

بیشتر خانمها هیچ علامت یا علائمی از سرطان را ندارند. در زنان مبتلا به مراحل اولیه سرطان دهانه رحم ، علائم به طور معمول ظاهر می شود. در زنان مبتلا به سرطان پیشرفته و متاستاتیک ، بسته به بافت ها و اندام هایی که این بیماری گسترش یافته است ، ممکن است علائم شدیدتر باشد.

هر یک از موارد زیر می تواند از علائم سرطان دهانه رحم باشد:

 • لکه های خون یا خونریزی کم بین دوره ای یا بعد از پریودی
 • خونریزی قاعدگی که طولانی تر و سنگین تر از حد معمول است.
 • خونریزی بعد از مقاربت ، دوش گرفتن یا معاینه لگن
 • افزایش یافتن ترشحات واژن
 • درد هنگام مقاربت
 • خونریزی بعد از یائسگی
 • درد غیر قابل توضیح و مداوم لگن و یا کمر

هر یک از این علائم باید به پزشک گزارش شود.

تشخیص سرطان دهانه رحم

پزشکان از آزمایشات بسیاری برای یافتن یا تشخیص سرطان استفاده می کنند. آنها همچنین آزمایش هایی را انجام می دهند تا بدانند آیا سرطان به قسمت دیگری از بدن از جایی که شروع شده است شیوع یافته است. اگر این اتفاق بیفتد به آن متاستاز گفته می شود به عنوان مثال آزمایش های تصویربرداری می توانند نشان دهند که سرطان شیوع پیدا کرده است یا خیر.

سرطان گردن رحم
سرطان گردن رحم

در این بخش گزینه هایی برای تشخیص این نوع سرطان توضیح داده شده است.

 • معاینه لگن : در این معاینه ، پزشک بدن زنان را برای هرگونه تغییر غیرمعمول در دهانه رحم ، رحم ، واژن ، تخمدان ها و سایر ارگان های اطراف بررسی می کند.
  برای شروع ، پزشک به دنبال هرگونه تغییر در قسمت بیرونی آلت تناسلی زنان می باشد و سپس با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن دیواره های واژن ، پزشک داخل بدن بیمار را بررسی می کند. این معاینه معمولاً چند دقیقه طول می کشد و در یک اتاق معاینه در مطب پزشک انجام می شود. آزمایش پاپ اغلب در همان زمان انجام می شود.
 • پاپ اسمیر : در حین انجام تست پاپ ، پزشک به آرامی قسمت بیرونی دهانه رحم و واژن را خراشیده و نمونه هایی از سلول ها را برای آزمایش می گیرد.
 • آزمایش HPV : آزمایش HPV برای تشخیص ویروس بکار می رود نه تغییرات سلولی. این تست می تواند همزمان با تست پاپ انجام شود و شما متوجه فرق بین این دو آزمایش در حین انجام تست و نمونه برداری نخواهید شد.
  انواع خاصی از HPV مانند HPV16 و HPV18 در زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم بیشتر دیده می شود و ممکن است به تأیید تشخیص کمک کند.
  اگر پزشک گفت آزمایش HPV “مثبت” است ، این بدان معنی است که آزمایش ، وجود HPV را تایید کرده است. بسیاری از خانم ها HPV دارند اما سرطان دهانه رحم ندارند ، بنابراین آزمایش HPV به تنهایی برای تشخیص سرطان دهانه رحم کافی نیست.
 • کولپوسکوپی : پزشک ممکن است کولپوسکوپی را برای بررسی دهانه رحم در نواحی غیر طبیعی انجام دهد و در این روش از ابزار ویژه ای به نام کولپوسکوپ استفاده می شود که سلولهای دهانه رحم و واژن را شبیه به میکروسکوپ بزرگ می کند.
  این روش یک دید روشن و دقیق را به پزشک می دهد البته کولپوسکوپ وارد  بدن بیمار نمی شود و دردی ندارد. این کار در مطب پزشک قابل انجام است و عوارض جانبی ندارد و برای زنان باردار قابل انجام است.

 • بیوپسی : نمونه برداری، بریدن و برداشتن مقدار کمی از بافت برای معاینه در زیر میکروسکوپ است. آزمایش های دیگر می توانند نشان دهند که سرطان وجود دارد ، اما تنها بیوپسی می تواند یک تشخیص قطعی را ایجاد کند.
  سپس یک آسیب شناس نمونه (ها) را تجزیه و تحلیل می کند. آسیب شناس یک پزشک متخصص در تفسیر تست های آزمایشگاهی و ارزیابی سلول ها ، بافت ها و اندام ها برای تشخیص بیماری است. اگر ضایعه کوچک باشد ، پزشک ممکن است در طی نمونه برداری تمام آن را از بین ببرد.
  چندین نوع بیوپسی وجود دارد. بیشتر آنها معمولاً در مطب پزشک و با استفاده از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه انجام می شود. ممکن است خونریزی و ترشحات دیگر وجود داشته باشد مثلا برخی از خانمها ناراحتی شبیه به درد پریودی را تجربه می کنند.
 • اشعه ایکس : اشعه ایکس راهی برای ایجاد تصویری از ساختارهای داخل بدن با استفاده از مقدار کمی از اشعه است.
 • سی تی اسکن : CT اسکن با استفاده از اشعه ایکس که از زوایای مختلف گرفته شده ، از قسمت داخلی بدن عکس می گیرد.
  یک رایانه این تصاویر را در یک تصویر دقیق و 3 بعدی ترکیب می کند که هرگونه ناهنجاری یا تومور را نشان می دهد و برای اندازه گیری سایز تومور می توان از CT اسکن استفاده کرد.
 • MRI : MRI برای تولید تصاویر دقیق از بدن از میدان های مغناطیسی و نه اشعه ایکس استفاده می کند. 

ریسک فاکتورها

در این قسمت در مورد عواملی که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهند، اطلاعات بیشتری کسب خواهیم کرد.

 • ویروس پاپیلوم انسانی HPV : مهمترین عامل خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ، آلودگی با HPV است و HPV شایع است. بیشتر افراد با شروع فعالیت جنسی به HPV آلوده می شوند و بیشتر افراد ویروس را بدون مشکل حذف می کنند.
  بیش از 100 نوع HPV مختلف وجود دارد که همه آنها با سرطان در ارتباط نیستند. انواع HPV که بیشتر با سرطان گردن رحم در ارتباط هستند HPV16 و HPV18 هستند و شروع رابطه جنسی در سنین پایین یا داشتن چندین شریک جنسی ، فرد را در معرض خطر ابتلا به انواع HPV پرخطر قرار می دهد.
 • نقص سیستم ایمنی : زنانی که سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند ، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان گردن رحم دارند.
  یک سیستم ایمنی ضعیف می تواند در اثر سرکوب سیستم ایمنی بدن از داروهای کورتیکواستروئید ، پیوند عضو ، درمان سایر انواع سرطان یا از ویروس HIV ایجاد شود.
  هنگامی که یک زن مبتلا به HIV است ، سیستم ایمنی بدن او توانایی مقابله با سرطان اولیه را ندارد.
 • تبخال تناسلی : زنانی که به زگیل دستگاه تناسلی مبتلا هستند ، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان دهانه رحم دارند.

 • سیگار کشیدن : زنانی که سیگار می کشند تقریباً دو برابر بیشتر از زنانی که سیگار نمی کشند به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند.
 • سن : افراد جوانتر از 20 سال به ندرت به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. این خطر در اواخر جوانی و اواسط دهه 30 افزایش می یابد. زنان گذشته از این گروه سنی در معرض خطر هستند و نیاز به غربالگری منظم سرطان دهانه رحم دارند که شامل یک تست پاپ یا آزمایش HPV است.
 • عوامل اجتماعی اقتصادی : سرطان گردن رحم در بین خانمهایی که توانایی انجام  غربالگری منظم سرطان دهانه رحم را ندارند ، بیشتر دیده می شود.

  سرطان دهانه رحم
  سرطان دهانه رحم
 • داروهای ضد بارداری خوراکی : برخی از تحقیقات نشان می دهد که داروهای ضد بارداری خوراکی که قرص های ضد بارداری هستند ، ممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم همراه باشد. 

پیشگیری از Cervical cancer

بهترین راه برای پیشگیری از این سرطان ، انجام غربالگری منظم است . ترک سیگار ، داشتن رابطه جنسی سالم ، رعایت نکات بهداشتی و جدی گرفتن بیماری زگیل تناسلی ، مواردی است که توصیه می کنیم رعایت شود .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین