وبلاگ

سرطان لوله فالوپ

سرطان لوله فالوپ ، سرطان لوله رحم

سرطان لوله فالوپ که به عنوان سرطان لوله رحم شناخته می شود، در لوله های فالوپ ایجاد می شود که تخمدان ها و رحم را به هم وصل می کند. سرطان لوله رحمی به طور معمول در زنان بین 50 تا 60 سال اتفاق می افتد اگرچه ممکن است در هر سنی بروز کند. این نوع سرطان قابل درمان است و پس از تشخیص بیماری ، پزشک می تواند در انتخاب گزینه های درمان به شما کمک کند.

هر ماه تخمدان یک تخمک را درون لوله فالوپ آزاد می کند. تخمک یا توسط اسپرم بارور می شود یا در طی دوره قاعدگی از بدن خارج می شود . این بیماری بسیار نادر است و فقط 1 تا 2 درصد از کل سرطان های زنان را شامل می شود و حدود 1500 تا 2000 مورد سرطان لوله فالوپ در سراسر جهان گزارش شده است.

علائم و نشانه های سرطان لوله فالوپ

برخی از خانم ها هیچ علامتی از این نوع سرطان ندارند. در برخی موارد علائم سرطان لوله رحم ممکن است مشابه سایر مشکلات زنان و زایمان باشد.

 • خونریزی غیر طبیعی واژن خصوصاً بعد از یائسگی
 • درد شکم یا احساس فشار در شکم
 • ترشحات غیر طبیعی واژن که سفید ، شفاف یا مایل به صورتی است
 • توده یا تورم در پایین شکم که خود را نشان می دهد.

علت ابتلا به سرطان لوله رحم

از آنجا که این سرطان بسیار نادر است در مورد عوامل ایجاد کننده آن اطلاعات کمی وجود دارد. محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا ژنتیک نقشی دارد یا خیر با این حال علل زیر می تواند در ابتلا به این بیماری دخیل باشند :

 • زایمان نداشتن
 • هرگز شیر ندادن به کودک
 • هرگز از قرص های ضد بارداری استفاده نکردن
 • داشتن بستگان نزدیک (مادر ، خواهر ، دختر) با سرطان تخمدان یا پستان نیز خطر شما را افزایش می دهد. اگر شما یک تغییر (جهش) در ژن BRCA را به ارث برده اید ، به احتمال زیاد به سرطان لوله فالوپ مبتلا خواهید شد که احتمال بروز سرطان تخمدان و پستان را بیشتر می کند.
 • یک نظریه این است که عفونت های طولانی مدت در دستگاه تولید مثل ممکن است باعث ایجاد این سرطان شود اما این اثبات نشده است.

تشخیص بیماری سرطان لوله رحمی

آزمایش های مختلفی وجود دارد که به منظور تشخیص قطعی بیماری ممکن است انجام شود.

سرطان لوله فالوپ
سرطان لوله فالوپ
 • ابتدا پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی خانواده شما سؤال خواهد کرد. پزشک ممکن است به آرامی روی شکم شما فشار بیاورد تا هر گونه توده یا نقطه حساس را احساس کند.
 • معاینه لگن : این معاینه شامل احساس رحم ، واژن، تخمدانها ، لوله های فالوپ ، مثانه و رکتوم برای یافتن هرگونه ناهنجاری در شکل یا اندازه آنها است.
 • پاپ اسمیر : ممکن است یک تست پاپ انجام دهید. پزشک از یک ابزار نازک برای برداشتن سلول های دهانه رحم استفاده می کند سپس آزمایشگاه این سلول ها را از نظر سرطان آزمایش می کند.
 • سونوگرافی : ممکن است سونوگرافی لگن انجام شود. این آزمایش شامل استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر از اندام ها و سیستم ها در بدن است. این امواج که توسط انسان قابل شنیدن نیست الگویی از انعکاس صدا به نام سونوگرافی ایجاد می کنند. بافتهای سالم ، کیست های پر از مایعات و تومورها در این تصویر متفاوت است.
 • سی تی اسکن : در CT scan تصاویر توسط یک رایانه ساخته شده است که به یک دستگاه اشعه ایکس پیوند داده شده است.

 • MRI یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی
 • بیوپسی : پزشک نمونه ای از سلول ها را از لوله های فالوپ شما خارج می کند. یک تکنسین در آزمایشگاه به این سلول ها در زیر میکروسکوپ نگاه می کند تا ببیند آیا آنها سرطان هستند.
 • آزمون CA125 : سرطان لوله رحمی پروتئینی به نام CA125 را آزاد می کند که می تواند در خون شما ظاهر شود. داشتن مقادیر بالای CA125 به این معنا نیست که قطعاً مبتلا به سرطان هستید. فیبروم ها ، بارداری و سایر شرایط هم می توانند سطح CA125 را افزایش دهند. برای تأیید تشخیص به آزمایشات دیگری نیاز دارید.

درمان سرطان لوله فالوپ

درمان سرطان لوله رحم معمولاً شامل جراحی و به دنبال آن شیمی درمانی است. درمان به سن شما ، میل شما به بچه دار شدن و همچنین نوع و مرحله تومور بستگی دارد.

1- عمل جراحی : جراحی به طور معمول اولین قدم برای درمان سرطان لوله فالوپ است. 

 • سالپنگو اوفورکتومی : یک یا هر دو لوله فالوپ و تخمدان ها را از بین می برد. از این روش برای درمان سرطان های لوله فالوپ در مراحل اولیه استفاده می شود.
 • هیسترکتومی کامل : رحم ، تخمدان ها و لوله های فالوپ را از بین می برد.
 • بعضی اوقات پرتودرمانی قبل از عمل برای کوچک کردن تومور و آسانتر شدن برداشتن آن انجام می شود.
  پرتودرمانی از پرتوهای ایکس پر انرژی برای از بین بردن سلولهای سرطانی یا متوقف کردن رشد آنها استفاده می کند.

2- شیمی درمانی : در برخی موارد ، شیمی درمانی ممکن است به عنوان یک روش درمانی بعدی برای جراحی توصیه شود.

در شیمی درمانی داروهایی استفاده می شود که سلولهای سرطانی را از بین می برد. داروها ممکن است از طریق دهان تجویز شود یا توسط سوزن در رگ یا عضله وارد بدن شود. شیمی درمانی به عنوان درمان سیستمیک شناخته می شود زیرا دارو وارد جریان خون می شود ، در بدن حرکت می کند و می تواند سلول های سرطانی را در سراسر بدن از بین ببرد.

سرطان لوله رحم
سرطان لوله رحم

بارداری بعد از سرطان لوله رحم

اگر هنوز در سالهای باروری و فرزند آوری هستید که مبتلا شده اید، درمان این نوع سرطان می تواند روی باروری شما تأثیر بگذارد. جراحی برای برداشتن تخمدان ها ، لوله های فالوپ و رحم می تواند بارداری را در آینده سخت کند.

شیمی درمانی همچنین می تواند به این اندام ها آسیب برساند یا شما را در یائسگی زودرس قرار دهد. با این وجود ممکن است بعد از معالجه سرطان لوله فالوپ باردار شوید. پزشک شما ممکن است تنها یک لوله تخمدان و فالوپ را از بین ببرد. حتی اگر هر دو تخمدان برداشته شود ، شما قبل از عمل تخمک یا جنین خود را منجمد کنید و در آینده باردار شوید.

اگر شما قصد داشتن فرزند دارید ، قبل از جراحی با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید. پزشک ممکن است بتواند برای حفظ باروری شما اقداماتی انجام دهد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن