وبلاگ

سونوگرافی آنومالی جنین

سونوگرافی آنومالی جنین

انجام سونوگرافی آنومالی جنین یکی از ضروری ترین مواردی هست که همه خانم های باردار باید آن را رعایت کنند و به صرف این که نتیجه سونوگرافی NT آنها نرمال است نباید از انجام این سونوگرافی منصرف شوند. این اسکن می تواند به صورت دو بعدی، سه بعدی و در صورت لزوم چهار بعدی انجام شود. 

دومین مرحله ای که سونوگرافی برای خانم های باردار ضروری است در سه ماه دوم بارداری و بین هفته 18 تا 22 هست که به سونوگرافی آنومالی اسکن یا بررسی ناهنجاری های جنینی معروف است. در این سونوگرافی متخصص زنان اندام ها، ساختارهای مغز، قلب، دست، پا و ستون فقرات را بررسی می کند و احیانا در صورت وجود ناهنجاری آن را تشخیص می دهد.

مراحل انجام اسکن انومالی

این سونوگرافی مهم است چون اگر عضوی از جنین رشد نکرده باشد و پزشک هم تایید کند، جنین باید سقط شود. جنسیت جنین در طول این اسکن مشخص است و پزشک مواردی مثل موقعیت بند ناف، جفت و مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد را بررسی می کند.

سونوگرافی آنومالی جنین
سونوگرافی آنومالی جنین

شرایط خاصی برای این سونوگرافی وجود ندارد اما مثل اکثر سونوها مثانه پر یکی از شرط های انجام این اسکن است هرچند برای برخی مادران این اتفاق دردناک است اما باید تحمل کنند چون این سونو چیزی حدود بیست دقیقه طول خواهد کشید و نه بیشتر.

لباس راحت بپوشید و طوری باشد که وقتی روی تخت دراز می کشید بدون هیچ مشکلی بتوانید ناحیه شکم تا لگن را آزاد کنید سپس ژلی که ترکیب اصلی آن آب است روی شکم را می پوشاند و پزشک مبدلی را روی شکم می چرخاند تا تصاویر لازم را از جنین ثبت کند. این تصاویر سیاه و سفید بوده و یک طرف بدن جنین را نشان می دهند اما در مواردی اسکن های سه بعدی و 4 بعدی می توانند یک تصویر کامل را از بدن نوزاد در زوایای مختلف ایجاد کنند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین