سونوگرافی چیست
سونوگرافی چیست و چه تاثیری در تشخیص بیماری های زنان دارد؟
آندومتریوز
آندومتریوز چه مشکلاتی را در زنان به وجود می آورد؟
سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال ، سونوگرافی TVS

سونوگرافی ترانس واژینال (سونوگرافی از طریق واژن) یک روش بی خطر و آسان است که پزشکان برای بررسی اندام های داخلی در ناحیه لگن زنان (واژن، رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها و مثانه) استفاده می کنند که در این روش تصویربرداری از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر دقیق ارگان های داخلی استفاده می شود و نتایج تصویربرداری می توانند ناهنجاری ها را شناسایی کرده و به پزشکان در تشخیص و درمان کمک کنند. در این مقاله ما کاربرد و موارد استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال و نحوه آماده شدن برای آن را توضیح می دهیم. 

کاربرد سونوگرافی ترانس واژینال

وقتی صحبت از سونوگرافی می شود اکثر مردم فکر می کنند دستگاهی روی سطح پوست ناحیه مورد بررسی کشیده می شود و بیشتر هم سونوگرافی شکمی مدنظر است اگر چه یک سونوگرافی شکمی می تواند اطلاعاتی درباره ارگان های شکمی ارائه کند اما تصاویری دقیق از ارگان ها در ناحیه لگن دریافت نمی کند این در شرایطی است که برخی از علائم و شرایط پزشکی مانند آندومتریوز به تصاویری با کیفیت بالاتر از آنچه که ممکن است با استفاده از یک سونوگرافی معمولی به دست آید نیاز دارد .

سونوگرافی TVS بر خلاف سونوگرافی معمولی یک معاینه داخلی است و این روش شامل قرار دادن مبدل در واژن برای تولید تصاویر فوق العاده دقیق از اندام های منطقه لگن است.

سونوگرافی TVS

سونوگرافی TVS

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است سونوگرافی Transvaginal ضروری باشد از جمله:

 • کیست تخمدان یا تومورها
 • فیبروئید ها
 • پولیپ رحم
 • خونریزی واژینال غیرقابل توضیح
 • درد لگن
 • حاملگی خارج رحمی (زمانی رخ می دهد که جنین در بیرون از رحم تشکیل می شود، معمولا در لوله های فالوپی)
 • ناباروری
 • تایید اینکه IUD به درستی قرار داده شده است.
 • نتایج غیر طبیعی از آزمون لگن یا شکم

پزشک شما همچنین ممکن است سونوگرافی از طریق واژن را در دوران بارداری توصیه کند:

 • بررسی ضربان قلب جنین 
 • بررسی دهانه رحم برای هر گونه تغییری که می تواند منجر به عوارضی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس شود.
 • معاینه وضعیت غیر عادی جفت جنین
 • شناسایی منبع خونریزی غیرطبیعی
 • تشخیص امکان سقط جنین

مراحل انجام سونوگرافی TVS و آمادگی های لازم 

سونوگرافی ترانس واژینال یک روش ساده و بدون درد است که نیاز به آماده شدن خاصی ندارد و بسته به دستورالعمل پزشک و دلایل سونوگرافی، پزشک ممکن است درخواست کند که مثانه شما خالی باشد یا فقط تا حدی پر شود یا برعکس ممکن است از شما بخواهند با یک مثانه پر بروید .

اگر در دوره قاعدگی خود هستید و پزشک مطلع است قبل از سونوگرافی نوار بهداشتی یا تامپون را باید بردارید و از آنجایی که دستگاه از طریق واژن وارد لگن می شود ممکن است کمی ناراحت کننده باشد اگر این مسئله شما را اذیت می کند با دکتر خود در میان بگذارید . 

سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال

 1. در روز معاینه پزشک یا تکنسین ویژه آموزش دیده که سونوگرافر می گویند سونو را انجام می دهد . 
 2. در داخل اتاق معاینه بیمار باید از کمر به پایین برهنه باشد در این حالت یا لباس بیمارستانی می پوشد یا اینکه پس از قرارگیری روی تخت معاینه یک ملافه روی پاها کشیده می شود . 
 3. بیمار به پشت روی تخت دراز می کشد و زانوهای خود را خم می کند . 
 4. مبدلی که قرار است وارد واژن شود به اندازه یک تامپون است و وقتی وارد لگن می شود با فرستادن امواج صوتی و انعکاس آن تصاویر دقیقی ار اندام ها به دست می رسد . پزشک پروب را در جهات مختلف حرکت می دهد تا تصاویر واضحی را به دست آورد . 

عوارض سونوگرافی واژینال

بر خلاف اشعه ایکس تکنیک های اسکن اولتراسوند از تابش استفاده نمی کنند به این معنی که آنها عوارض جانبی مضر ندارند و بسیار ایمن هستند فقط هنگامی که مبدل به واژن وارد می شود شما فشار و در بعضی موارد ناراحتی احساس خواهید کرد که این ناراحتی باید کم باشد و بعد از اتمام کار از بین برود. سونوگرافی ترانس واژینال اگر در دوران بارداری انجام شود کاملا ایمن است و این روش برای جنین و مادر خطر ندارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *