کیست درموئید تخمدان
کیست درموئید
سونوگرافی ترانس واژینال
سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی چیست و چه تاثیری در تشخیص بیماری های زنان دارد؟

سونوگرافی چیست

سونوگرافی چیست

سونوگرافی یا اکوگرافی را با نام های دیگری از جمله صوت نگاری و پژواک نگاری می شناسند که در تشخیص بسیاری از بیماری های زنان کاربرد دارد.

سونوگرافی یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا (اولتراسوند) برای تولید تصاویری از ساختارها در بدن استفاده می کند و این تصاویر می توانند اطلاعات ارزشمندی برای تشخیص و درمان انواع بیماری ها و شرایط را فراهم کنند. انواع اکوگرافی برای تشخیص های دقیق وجود دارد که هر کدام دستگاهی مختص به خود را دارند  مثلا برخی از دستگاه های سونوگرافی مجهز به ابزاری هستند که داخل بدن وارد شده (واژن یا مقعد) و تصاویر دقیقی را از اندام ها می سازند اما اکثر معاینات صوت نگاری با استفاده از یک دستگاه سونوگرافی خارج از بدن انجام می شود.

کاربرد سونوگرافی

سونوگرافی به دلایل بسیاری انجام می شود از جمله :

 • مشاهده رحم و تخمدان در دوران بارداری و کنترل وضعیت رشد و سلامت جنین
 • تشخیص بیماری کیسه صفرا
 • ارزیابی گردش خون
 • راهنمای نمونه برداری سوزنی یا درمان تومور
 • بررسی توده در پستان
 • بررسی غده تیروئید
 • تشخیص مشکلات تناسلی و پروستات
 • ارزیابی التهاب مفصلی (synovitis)
 • بررسی بیماری متابولیک استخوان

خطرات سونوگرافی

سونوگرافی تشخیصی یک روش امن است که از امواج صوتی کم قدرت استفاده می کند و هیچ خطر شناخته شده ای وجود ندارد. سونوگرافی یک ابزار ارزشمند است اما محدودیت هایی دارد مثلا صدا به خوبی از میان هوا یا استخوان عبور نمی کند بنابراین اکوگرافی در تصویربرداری از قسمت هایی از بدن که گاز دارد یا با استخوان پوشیده شده مانند ریه و سر موثر نیست و برای مشاهده این قسمت ها پزشک ممکن است سایر تست های تصویربرداری مانند CT ، MRI یا اشعه X را سفارش کند .

اکوگرافی

اکوگرافی

آمادگی های لازم برای انجام اکوگرافی

اکثر معاینات اولتراسوند نیاز به آمادگی ندارند با این حال چند استثنا وجود دارد:

 • برای بعضی از معاینات مانند سونوگرافی کیسه صفرا ممکن است پزشک از شما بخواهد 6 ساعت قبل از معاینه خوردن و نوشیدن را متوقف کنید . 
 • در سونوگرافی لگن لازم است که مثانه پر باشد پس لازم است دو ساعت قبل از معاینه تا شش لیوان آب را بنوشید و تا انجام سونو ادرار نکنید.
 • اگر پزشک برای کودکان یا نوجوانان انجام سونوگرافی را تشخیص دهد از دستورالعمل های خاصی که پزشک گفته پیروی کنید . 
 • لباس شل و راحت برای روز معاینه بپوشید .
 • شاید لازم باشد که جواهرات خود را در بیاورید پس کار عاقلانه این است که آنها را در خانه بگذارید.

مراحل انجام پژواک نگاری

 1. از بیمار درخواست می شود زیورآلات خود را در بیاورد .
 2. لازم است منطقه تحت معاینه بدون پوشش باشد .
 3. از شما خواسته می شود روی تخت معاینه قرار بگیرید .
 4. در این مرحله تکنسین یا سونوگرافر ژلی را روی ناحیه می مالد که این ژل از تشکیل کیسه های هوا جلوگیری می کند زیرا همانطور که گفتیم هوا مانع عبور امواج صوتی برای تشکیل تصویر می شود . این ژل بر پایه آب است و پاک کردن آن از روی پوست یا در مواقعی از روی لباس آسان است .
 5. تکنسین آموزش داده شده (sonographer) یک وسیله کوچک و دستی (مبدل) را در مقابل ناحیه مورد معاینه فشار می دهد و بر حسب نیاز حرکت می کند تا عکس بگیرد .
  این مبدل امواج صوتی را به بدن می فرستد و آنهایی که باز می گردند را جمع کرده و برای کامپیوتر می فرستد تا تصاویر تشکیل شوند .
 6. یک آزمایش سونوگرافی معمول از 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

 7. وقتی معاینه کامل شد به کمک دستمال کاغذی ناحیه را پاک کنید و پس از چند دقیقه انتظار ،پزشک سونوگرافی تصاویر را تحلیل و آنالیز می کند و نتیجه به صورت چاپی به شما داده می شود و شما این جواب را باید به پزشکی که نسخه سونوگرافی را برای شما نوشته ببرید تا بر اساس آن بیماری را تشخیص داده و دارو دهد .
سونوگرافی

سونوگرافی

بعضی اوقات سونوگرافی در داخل بدن شما انجام می شود در این حالت یک مبدل به یک پروب متصل شده است و از طریق یک شکاف طبیعی در بدن داخل بدن می شود به عنوان مثال :

 • سونوگرافی ترانس واژینال : یک مبدل مخصوص به آرامی وارد واژن می شود تا نگاه سریعی به رحم و تخمدان ها بیاندازد این آزمایش معمولا بدون درد است با این حال ممکن است احساس ناراحتی خفیفی را تجربه کنید زیرا یک مبدل توسط تکنسین به بدن وارد می شود .
 • ﺳﻮﻧﻮﮔﺮاﻓﯽ ﺗﺮاﻧﺲ رﮐﺘﺎل : سونوگرافی ترانس رکتال به عنوان یکی از ابزار های تشخیصی دقیق برای بررسی سرطان پروستات شناخته شده  است که در این روش لازم است تا پروپ سونوگرافی از راه مقعد  وارد شود تا بتواند وضعیت دقیق و اندازه آن را تشخیص دهد .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *