وبلاگ

سونوگرافی NT

سونوگرافی NT

برای بررسی ناهنجاری ها در سه ماه اول بارداری، روش های مختلفی انجام می شود که یکی از این روش ها انجام سونوگرافی NT می باشد. در هنگام انجام سونوگرافی به فاکتورهای مختلفی توجه می کنند که مهمترین آنها اندازه گیری ان تی است و NT در حقیقت فضای روشنی است که پشت گردن جنین دیده می شود.

برای اندازه گیری دقیق ان تی لازم است که مادر و جنین در موقعیت مناسبی قرار گرفته باشند اما بعضی وقت ها قرار گرفتن در این موقعیت مناسب زمان بر است بطوریکه گاهی حتی مجبور می شویم به مادر بگوییم قدم بزند، یک نوشیدنی یا یک شیرینی میل کند تا جنین بتواند موقعیت مناسبی را پیدا کند و اندازه گیری به شکل دقیق انجام بشود.

سونوگرافی ان تی چگونه انجام می شود؟

این سونوگرافی معمولا از راه شکم انجام می شود اما گاهی وقت ها پزشک مجبور می شود که از سونوگرافی واژینال کمک بگیرد. اهمیت سونوگرافی nt به این دلیل است که برخی از علت های افزایش ضخامت ان تی می تواند همراه با اختلالات کروموزومی و یا اختلالات قلبی و لنفاوی همراه باشد. در صورتی که پزشک متخصص زنان با این افزایش ضخامت مواجه بشود، مجبور می شود که آزمایش های دقیق تر و بیشتری را انجام دهد تا به سلامتی و یا بیماری و ناهنجاری جنین پی ببرد.

سونوگرافی NT
سونوگرافی NT

انجام غربالگری NT در طول دوران بارداری حتما ضروری است

 عددی که برای ان تی ذکر می شود بر حسب سن جنین متفاوت است مثلا برای هفته 11 ان تی بالای 2.5 غیر طبیعی است و برای 13 هفته و 6 روز، عدد 3 و بالاتر غیر طبیعی محسوب می شود.

سونوگرافی حاملگی ان تی نه تنها در بیماری های ژنتیکی مانند داون غیر طبیعی می شود، در بیماری های قلبی و بیماری های ساختاری جنین نیز به صورت غیر طبیعی افزایش پیدا می کند به خاطر همین مادرانی که دارای ان تی ضخیم می باشند باید آمنيوسنتز، آنومالی اسکن و اکوکاردیوگرافی قلب جنین را در هفته 17 انجام دهند تا انجام این آزمایش ها باعث تشخیص زودرس جنین و کارهای درمانی و احیانا سقط قانونی بشود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین