وبلاگ

سپتوم رحم یا دیواره داخلی رحم

سپتوم رحم یا دیواره داخلی رحم ، رحم دو شاخه

سپتوم رحم یا دیواره داخلی رحم نوعی ناهنجاری مادرزادی است که در طول رشد جنین قبل از تولد اتفاق می افتد. غشایی به نام سپتوم قسمت داخلی رحم را در وسط آن تقسیم می کند ولی قسمت بیرونی رحم یک شکل نرمال و معمولی دارد.

از این رو این مشکل را با نام های رحم دو شاخه یا دوشاخ ، رحم دو قطبی و رحم قلبی شکل نیز می شناسند . این سپتوم تقسیم کننده از بافتی فیبری و ماهیچه ای که به شکل نوار است تشکیل شده و می تواند ضخیم یا نازک باشد . 

رحم دو شاخه چگونه بر بارداری تاثیر می گذارد؟

وجود دیواره داخلی رحم به طور معمول در قدرت باروری زنان تأثیر نمی گذارد اما این بیماری خطر سقط جنین را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. زنان مبتلا به رحم قلبی شکل همچنین می توانند دچار سقط مکرر شوند.

طبق منبع معتبر میزان سقط جنین در جمعیت عمومی حدود 10 تا 20 درصد زنانی است که می دانند باردار هستند. تخمین زده می شود که میزان سقط جنین در زنان مبتلا به رحم دو قطبی بین 20 تا 25 درصد باشد که ممکن است تا 40 درصد این رقم افزایش یابد .اعتقاد بر این است که دیواره داخلی رحم شایعترین نوع رشد غیر طبیعی رحم است.

زنان مبتلا به septum رحم جداً خطر سقط جنین و سقط مکرر دارند. بارداری هایی که در رحم با هر نوع رشد غیر طبیعی اتفاق می افتند ، خطر ابتلا به این موارد را افزایش می دهند:

 • زایمان زودرس
 • وضعیت بریچ جنین (پاها یا باسن جنین به سمت پایین است)
 • زایمان سزارین
 • عوارض خونریزی بعد از زایمان
سپتوم رحم
سپتوم رحم

علائم uterine septum

به غیر از سقط جنین یا سقط مکرر ، هیچ علائمی از رحم جدا وجود ندارد. این بیماری فقط پس از بررسی علت سقط جنین تشخیص داده می شود. گاهی نشانه هایی می تواند دلیل بر وجود این بیماری باشد مثل :

 • درد غیرمعمول قبل یا در دوره قاعدگی
 • نشت خون به لباس زیر با وجود داشتن تامپون

علل تشکیل رحم دو قطبی

سپتوم رحم یک ناهنجاری ژنتیکی است و مشخص نیست چه چیزی باعث بروز آن می شود. با رشد جنین تشکیل دیواره داخلی رحم اتفاق می افتد. در طی رشد جنین، رحم ابتدا دو لوله است که در نهایت این دو فیوز می شوند و در میانه بدن به یک رحم تبدیل می شوند. در رحم تقسیم شده ،این دو لوله به طور مؤثر با هم ادغام نمی شوند.

رحم قلبی شکل چگونه تشخیص داده می شود؟

بعد از انجام معاینه لگن ، پزشک شما احتمالاً تحقیقات خود را با یکی از این آزمایشات آغاز می کند.

 1. septum رحم ممکن است در سونوگرافی معمولی لگن (2 بعدی) دیده شود.
 2. MRI می تواند روشی دقیق تری برای شناسایی مشکلات رحم باشد.
 3. هيستروسالپنگوگرام (HSG) به معنی پرتونگاری با فرم خاصی از اشعه X است و عکس رنگی از رحم و لوله ها می گیرد .
 4. هیستروسکوپی یا آندوسکوپی رحم روشی است که پزشک شما یک آندوسکوپ را داخل واژن و از طریق دهانه رحم وارد می کند تا دید واضحی از رحم به آنها بدهد.
 5. لاپاروسکوپی
رحم دو شاخه
رحم دو شاخه

درمان سپتوم رحم

رحم دوشاخ را می توان با جراحی به نام متروپلاستی درمان کرد و اکنون این عمل با هیستروسکوپی انجام می شود. روش هیستروسکوپی این امکان را می دهد که بدون نیاز به برش بیرونی شکم ، درمان درون رحم انجام شود.

در طی یک متروپلاستی هیستروسکوپیک ،یک ابزار دارای نور داخل واژن شده و از طریق دهانه رحم به رحم وارد می شود. ابزار دیگری نیز برای بریدن و جدا کردن سپتوم ، وارد رحم می شود . این تکنیک حداقل تهاجمی است و معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. زنانی که تصمیم به انجام یک متروپلاستی هیستروسکوپیک دارند ، معمولاً در همان روز عمل به خانه باز می گردند.

بعد از عمل ، بین پنجاه تا هشتاد درصد از خانمها که سابقه سقط مکرر دارند ، بارداری بعدی سالمی خواهند داشت. در زنانی که قبلاً نتوانسته اند باردار شوند ،طبق منبع معتبر، ممکن است تا بیست درصد پس از این روش بتوانند باردار شوند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین