وبلاگ

سیستکتومی cystectomy تخمدان

سیستکتومی cystectomy ، جراحی برداشتن کیست تخمدان

بسیاری از خانم ها در بعضی از مواقع در طول زندگی خود به کیست تخمدان مبتلا می شوند که معمولاً این کیست ها علائم کمی ایجاد می کنند اما اگر کیست باعث ایجاد درد و ناراحتی شود و با دارو نتوان آن را کنترل کرد، سیستکتومی cystectomy تخمدان می تواند بهترین گزینه درمانی باشد.

تخمدان

تخمدان ها ارگان های تولید مثل در لگن زنان هستند که تخمک ها را در خود جای می دهند و همچنین مسئول تولید هورمون های جنسی هستند و به صورت اندام های زوجی هستند که در دو طرف بالای رحم مقابل دیواره لگن در ناحیه ­ای به نام حفره تخمدانی قرار دارند و به وسیله چند رباط به رحم متصل می شوند.

تخمدان ها در هر طرف رحم قرار گرفته و از طریق لوله فالوپ به رحم متصل هستند و مسئول حفاظت از تخمک­ های ذخیره شده درون خود و آزاد کردن تخم یا تخمک هستند که برای تولید مثل لازم است.

کیست تخمدان

بیشتر کیست های تخمدان به دلیل تخمک گذاری بی نظم ایجاد می شوند که در آن فولیکول نتواند تخمک را آزاد کند به این صورت که سلول های فولیکول به ترشح مایع و گسترش فولیکول ادامه می دهند که با گذشت زمان می تواند کیستیک شود.

کیست تخمدان کاملاً متداول است و همه گروه های سنی را شامل می شود در واقع طبق مطالعه اواخر دهه 1980 کیست های تخمدانی چهارمین علت عمده بستری زنان در بخش زنان و زایمان در بیمارستان می باشند . بیشتر کیست ها به طور خودبخود برطرف می شوند در حالی که برخی از آنها همچنان ادامه دارند و کیست تخمدان ماندگار به احتمال زیاد توسط جراحی درمان می شود.

جراحی برداشتن کیست تخمدان
جراحی برداشتن کیست تخمدان

انواع روش های سیستکتومی تخمدان

هنگامی که یک توده تخمدانی یا کیست باید از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد جراح می تواند از طریق برش کوچک با استفاده از لاپاراسکوپی یا از طریق برش شکمی بزرگتر (لاپاروتومی) این کار را انجام دهد. از هر دو نوع جراحی می توان برای تشخیص مشکلاتی مانند کیست تخمدان ، چسبندگی ، فیبروم و عفونت لگن استفاده کرد اما اگر نگرانی در مورد سرطان وجود داشته باشد ممکن است پزشک شما لاپاراتومی را ترجیح دهد زیرا بهترین دید را به اندام های شکمی و اندام های لگن زنان می دهد سپس اگر پزشک سرطان تخمدان را پیدا کرد می تواند با خیال راحت آن را از بین ببرد.

  • سیستکتومی تخمدان به روش لاپاراتومی laparotomy : لاپاراتومی (جراحی باز شکمی) روشی است که طی آن جراح برای دسترسی به اندام های لگن برشی در ناحیه تحتانی شکم ایجاد می کند و در حین لاپاراتومی جراح می تواند مشکلات ساختاری را حل کند ،تومور ها و ایمپلنت اندومتریوز را حذف کرده و بافت اسکار (چسبندگی) را برطرف کند.
    از لاپاراتومی برای تشخیص و درمان وضعیت لگن زنانه مانند آندومتریوز ، درمان فیبروم رحم ، کیست تخمدان و حاملگی خارج رحمی نیز استفاده می شود اما لاپاروتومی برای کشف منشأ مشکلات شکمی (تشخیص) کمتر مورد استفاده  قرار می گیرد.
  • سیستکتومی تخمدان به روش جراحی لاپاراسکوپی laparoscopy : لاپاروسکوپی یک روش جراحی است که در آن یک وسیله دید سبک (لاپاروسکوپ) از طریق یک برش کوچک که معمولاً در زیر ناف ساخته می شود ، در قسمت تحتانی شکم وارد می شود. شکم با گاز تزریق شده از طریق سوزن متورم می شود که اینکار دیواره شکم را از اندامها دور می کند تا پزشک بتواند آنها را با وضوح بیشتری مشاهده کند.


لاپاروسکوپی کیست تخمدان هم برای تشخیص و هم برای درمان استفاده می شود. تعداد برش ها بستگی به تعداد ابزارهایی دارد که در طول جراحی وارد شکم می شوند در برخی جراحی ها نیاز است ابزارهای دیگری مانند دستگاه های برش یا لیزر برای درمان برخی مشکلات وارد شکم شوند.
با استفاده از لاپاراسکوپی پزشک می تواند اندام های بیمار را شناسایی کند ،نمونه های بافتی را برای بیوپسی گرفته و رشد غیر طبیعی را برطرف کند و
در مقایسه با جراحی باز (laparotomy) جای زخم ها در این روش کوچکتر هستند ، اغلب ریسک کمتری دارند و معمولاً به دوره بهبودی کوتاه تری نیاز دارد.

سیستکتومی cystectomy
سیستکتومی cystectomy

دلیل انجام جراحی باز laparotomy به جای لاپاراسکوپی سیستکتومی cystectomy

لاپاراتومی در شرایطی انجام می‌شود که روش لاپاراسکوپی جوابگو نباشد و پزشک نیاز داشته باشد که به طور کامل به ناحیه لگن بیمار احاطه داشته باشد بنابراین به همان روش قدیمی ناحیه مورد نظر را شکافته و تحت عمل جراحی قرار  می‌دهد.

اگر در حین لاپاراتومی کیست تخمدان ،تشخیص داده شود که کیست سرطان زا نیست تنها کیست خارج می‌شود و تخمدان دست نخورده باقی خواهد ماند اما اگر کیست تخمدان سرطانی باشد احتمالاً تخمدان درگیر یا حتی در برخی موارد هردو تخمدان برداشته شده و عروق خون رسان متصل به آن دوخته می‌شوند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین