وبلاگ

شیمی درمانی سرطان دهانه رحم

شیمی درمانی سرطان دهانه رحم

شیمی درمانی سرطان دهانه رحم یکی از گزینه های درمانی است که پزشکان در این روش تلاش می کنند به کمک داروهای موثر به سلول های سرطانی حمله و آنها را از بین ببرند.

درمان سیستمیک، استفاده از دارو برای از بین بردن سلولهای سرطانی است. این نوع دارو از طریق جریان خون برای رسیدن به سلولهای سرطانی در بدن وارد می شود. روشهای متداول برای درمانهای سیستمیک شامل لوله داخل وریدی (IV) با استفاده از سوزن یا قرص و کپسول که خوردنی است، ارائه می شود.

انواع روش های درمانی سیستمیک مورد استفاده برای سرطان دهانه رحم عبارتند از:

  • شیمی درمانی
  • درمان هدفمند
  • ایمونوتراپی

فرد ممکن است در یک زمان یک نوع درمان سیستمیک یا ترکیبی از روشهای درمانی سیستمیک را که همزمان انجام می شود، دریافت کند. آنها همچنین می توانند به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی که شامل جراحی و یا پرتودرمانی است، داده شوند.

داروهای مورد استفاده در درمان سرطان بطور مداوم مورد ارزیابی قرار می گیرند. صحبت با پزشک اغلب بهترین راه برای یادگیری در مورد داروهای تجویز شده، هدف آنها و عوارض جانبی احتمالی آنها یا تداخل با سایر داروها است همچنین مهم است که پزشک را از تجویز داروهای اضافی یا داروهای بدون نسخه و یا مکمل ها مطلع کنید. گیاهان دارویی، مکمل ها و داروهای دیگر می توانند با داروهای سرطان ارتباط برقرار کنند. 

درمان سرطان دهانه رحم با شیمی درمانی

شیمی درمانی استفاده از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی با جلوگیری از رشد ، تقسیم و ساخت سلول های سرطانی است .برنامه شیمی درمانی معمولاً شامل تعداد مشخصی دوره است که طی مدت زمان مشخصی داده می شود. یک بیمار ممکن است یک دارو را به طور همزمان یا ترکیبی از داروهای مختلف که همزمان مصرف می شود دریافت کند.

درمان سرطان دهانه رحم
درمان سرطان دهانه رحم

در مورد زنان مبتلا به سرطان دهانه رحم، شیمی درمانی اغلب همراه با پرتودرمانی انجام می شود. اگرچه شیمی درمانی به صورت خوراکی (از طریق دهان) قابل استفاده است اما تمام داروهای مورد استفاده در معالجه سرطان دهانه رحم به صورت داخل وریدی (IV) تزریق می شود.

عوارض جانبی شیمی درمانی

عوارض جانبی شیمی درمانی به بیمار و میزان مصرف آن بستگی دارد اما می تواند شامل :

  • کوفتگی
  • خطر عفونت
  • تهوع و استفراغ
  • ریزش مو
  • از دست دادن اشتها
  • اسهال

این عوارض جانبی معمولاً پس از پایان درمان از بین می روند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین