وبلاگ

علت ابتلا به آندومتریوز

علت ابتلا به آندومتریوز

علت ابتلا به آندومتریوز به صورت دقیق شناخته شده نیست و نظریه های متعددی در مورد علل آن وجود دارد هر چند هیچ یک از این نظریه های علمی ثابت نشده است.

اندومتریوز یا ایمپلنت آندومتر در اصطلاح به حالتی گفته می شود که شکم و لگن پریود می شوند یعنی به هنگام قاعدگی، بافت آندومتر پخش شده در شکم و لگن شروع به خونریزی می کند بدون اینکه جایی برای خروج این خون باشد . 

این اتفاق معمولا دردهای شدیدی را برای زنان مبتلا ایجاد می کند و ممکن است شدت و میزان خونریزی قاعدگی را افزایش دهد یا منجر به خونریزی های بین دوره ای شود . در کنار این درد و ناراحتی ها در برخی زنان اندومتریوز منجر به ناباروری می شود که نیاز به پیگیری و درمان می باشد .

حال سوال این است که چه چیزی باعث پیدایش بیماری اندومتریوز در زنان می شود؟

دلیل قطعی و ثابت شده ای برای علت ابتلا به این بیماری وجود ندارد اما در ادامه چند نظریه مهم را بررسی می کنیم :

  • قاعدگی عقب گرد : در این نوع قاعدگی خون قاعدگی که حاوی سلولهای آندومتر است به جای خارج از بدن از لوله های فالوپ به داخل حفره های لگنی جریان می یابد و به دیواره های لگن و سطوح اندام های لگنی می رسد و آنجا رشد کرده و در طول هر دوره قاعدگی ضخیم شده و خونریزی می کند .
  • تبدیل سلول های جنینی : هورمون هایی مانند استروژن ممکن است سلول های جنینی (سلول هایی که در مراحل اولیه رشد قرار دارند) را در طول بلوغ به سلول های اندومتری تبدیل کند.
علت ابتلا به آندومتریوز
علت ابتلا به آندومتریوز
  • اسکار جراحی : بعد از جراحی هایی مانند هیسترکتومی و یا سزارین، سلول های آندومتر ممکن است به محل برش جراحی متصل شوند.

  • انتقال سلول های آندومتر : رگ های خونی یا سیستم لنفاوی ممکن است سلول اندومتر را به سایر قسمت های بدن انتقال دهد.
  • اختلال سیستم ایمنی : مشکل در سیستم ایمنی بدن ممکن است باعث ناتوانی در تشخیص و تخریب بافت اندومتری که در خارج از رحم رشد می کند، شود.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین