وبلاگ

علت اضافه وزن بعد از زایمان

علت اضافه وزن بعد از زایمان

در طول بارداری مادران سبک زندگی خود را تغییر می دهند و متناسب با شرایط جدید ، رفتارهای جدیدی را نشان می دهند . برخی از این کارها حتی بعد از زایمان نیز ادامه دارد و می تواند علت اضافه وزن بعد از زایمان باشد .

بارداری دوره حساسی است و تمام فعالیت های مادر ، جنین را تحت الشعاع قرار می دهد . از طرفی تغییرات هورمونی و فیزیکی در بدن مادر منجر به تغییراتی در سبک زندگی می شود .

علت اضافه وزن بعد از زایمان

 • در طول بارداری به مادران توصیه می شود که مواد غذایی را دو برابر حالت قبل استفاده کنند چرا که حالا دو نفر محسوب می شوند . این کار برای 9 ماه اگر ادامه یابد تبدیل به عادتی می شود که حتی بعد از بارداری هم ادامه خواهد داشت .
  راهکار : حتما در مورد تغذیه در جلسات مشاوره با پزشک خود صحبت کنید تا میزان غذایی که باید در طول بارداری مصرف کنید مشخص شود . از طرفی پس از به دنیا آمدن کودک ، سعی کنید از یک برنامه جدید غذایی پیروی کنید .
 • در طول بارداری ساعت خواب و استراحت تغییر می کند . ممکن است برای یک مادر ، ساعت خواب در طول بارداری به کمتر از 6 ساعت برسد و برای مادری دیگر بیشتر از 8 ساعت باشد . کم خوابی یا پرخوابی می تواند اثر منفی در تناسب اندام داشته باشد .
  راهکار : پس از زایمان ، سعی کنید ساعت خوابتان را برای 7 الی 8 ساعت تنظیم کنید . درک می کنیم که مراقبت از نوزاد ممکن است زمان زیادی را طلب کند اما سلامت خود را از یاد نبرید .
 • در طول حاملگی هم به دلیل مسائل مراقبتی و هم تغییرات هورمونی ، مادران بسیار کم تحرک می شوند. کم تحرکی عامل اصلی بالا رفتن وزن است .
  راهکار : حتما از پزشک زنان بخواهید برای مدت بارداری حرکات ورزشی مناسب و بی خطر را به شما آموزش دهد و انجام دهید . پس از زایمان نیز وقتی را برای ورزش کردن و پیاده روی در نظر بگیرید .

  علت اضافه وزن بعد از زایمان
  علت اضافه وزن بعد از زایمان
 • شیردهی یکی از راه حل های مناسب سوزاندن کالری است . علاوه بر تمام مزایای دادن شیر مادر به کودک ، این کار منجر به تناسب اندام مادر و رسیدن به وزن مناسب می شود .

 • سلامت روح و روان مادر بسیار با اهمیت است . رعایت تمام نکاتی که گفتیم بستگی به این دارد که مادر خواهان این موارد باشد . در شرایطی مثل افسردگی بعد از زایمان ، ممکن است این مسائل برای مادر بی اهمیت باشد . حتما به بهداشت روان خود اهمیت دهید و از پزشکان با تجربه برای رسیدن به سلامت روحی ، کمک بگیرید .
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن