وبلاگ

عوامل موثر در بروز سرطان دهانه رحم

عوامل موثر در بروز سرطان دهانه رحم

مقاله عوامل موثر در بروز سرطان دهانه رحم به ریسک فاکتورهای این بیماری می پردازد تا بدانید در صورت داشتن چه شرایطی ممکن است که احتمال ابتلا افزایش یابد و لازم است چه اقداماتی را انجام دهید.

سرطان دهانه رحم هنگامی شروع می شود که سلول های سالم روی سطح دهانه تغییر کرده ، از کنترل خارج شوند و توده ای به نام تومور تشکیل شود. تومور می تواند سرطانی (در سایر نقاط بدن گسترش می یابد) یا خوش خیم (تومور گسترش نمی یابد) باشد. در بیشتر موارد با دارو یا جراحی می توان هر دو نوع تومور را کنترل و حذف کرد هر چند که تومورهای سرطانی پیچیده تر هستند و پروسه درمان طولانی تری دارند.

ریسک فاکتورهای سرطان دهانه رحم

در این قسمت در مورد عواملی که احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهند، اطلاعات بیشتری کسب خواهیم کرد.

  • ویروس پاپیلوم انسانی HPV : مهمترین عامل خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، آلودگی با HPV است. HPV یک ویروس شایع است که با شروع رابطه جنسی در سنین پایین یا داشتن چندین شریک جنسی احتمال ابتلا به آن وجود دارد البته برای همه مشکل ساز نیست. بیش از 100 نوع HPV مختلف وجود دارد که فقط دو نوع HPV16 و HPV18 با سرطان دهانه رحم ارتباط دارند.
  • نقص سیستم ایمنی : زنانی که سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان گردن رحم دارند. یک سیستم ایمنی ضعیف می تواند در اثر سرکوب سیستم ایمنی بدن از داروهای کورتیکواستروئید، پیوند عضو، درمان سایر انواع سرطان یا از ویروس HIV ایجاد شود. هنگامی که یک زن مبتلا به HIV است، سیستم ایمنی بدن او توانایی مقابله با سرطان اولیه را ندارد.
  • تبخال تناسلی : زنانی که به زگیل دستگاه تناسلی مبتلا هستند، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان دهانه رحم دارند.

عوامل موثر در بروز سرطان دهانه رحم
عوامل موثر در بروز سرطان دهانه رحم
  • سیگار کشیدن : زنانی که سیگار می کشند تقریباً دو برابر بیشتر از زنانی که سیگار نمی کشند به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند.
  • سن : افراد جوانتر از 20 سال به ندرت به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. این خطر در اواخر جوانی و اواسط دهه 30 افزایش می یابد. زنان گذشته از این گروه سنی در معرض خطر هستند و نیاز به غربالگری منظم سرطان دهانه رحم دارند که شامل یک تست پاپ یا آزمایش HPV است.
  • عوامل اجتماعی اقتصادی : سرطان گردن رحم در بین خانمهایی که توانایی انجام  غربالگری منظم سرطان دهانه رحم را ندارند، بیشتر دیده می شود.
  • داروهای ضد بارداری خوراکی : برخی از تحقیقات نشان می دهد که داروهای ضد بارداری خوراکی که قرص های ضد بارداری هستند، ممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم همراه باشد. 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین