وبلاگ

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک روش تشخیص و درمان کم تهاجمی است .

لاپاراسکوپی یا لاپاروسکوپی یک نوع جراحی است که برای بررسی مشکلات شکمی یا سیستم تناسلی زنان مورد استفاده قرار می گیرد و این جراحی به عنوان جراحی حداقل تهاجمی برای درون بینی شکم شناخته شده است به این معنی که پس از جراحی اقامت در بیمارستان کوتاه تر ، بهبود سریع تر، درد کمتر و زخم های کوچکتری نسبت به جراحی سنتی خواهید داشت .

مراحل جراحی لاپاروسکوپی 

در جراحی لاپاروسکوپی از یک لوله نازک به نام لاپاراسکوپ استفاده می شود و آن را از طریق یک شکاف کوچک به شکم وارد می کنند این شکاف از طریق یک برش کوچک روی پوست در طی عمل جراحی ایجاد می شود . این لوله دارای یک دوربین متصل به آن است که دوربین تصاویر را به یک مانیتور تصویری می فرستد و این امکان فراهم می شود تا جراح بدون ایجاد برش بزرگ و آسیب شدید به بیمار دید کامل و جامع از داخل بدن داشته باشد .

با توجه به نوع جراحی گاهی تا 4 برش چند میلی متری در شکم ایجاد می شود و ابزارهای جراحی از بین این برش ها وارد شکم می شوند و اگر قرار باشد عضوی از بدن خارج شود (مثل رحمی که از بدن جدا شده) در صورت بزرگ بودن به قطعات کوچک تقسیم شده و از این برش های کوچک خارج می شود .در این جراحی برای به وجود آوردن فضای کاری قبل از جراحی شکم را با گاز دی اکسید کربن پر می کنند اینکار باعث می شود تا جراح دید بهتری به محل جراحی داشته باشد .

لاپاراسکوپی
لاپاراسکوپی

کاربرد جراحی لاپاراسکوپی

برای افراد مبتلا به علائم شکمی جراحی لاپاروسکوپی ممکن است برای تشخیص موارد زیر استفاده شود:

 • تومورها و سایر توده های شکمی
 • انسداد و گرفتگی
 • خونریزی ناشناخته
 • عفونت ها

برای زنان ممکن است برای تشخیص و یا درمان موارد زیر استفاده شود :

 • فیبرویید ها : تومورهایی که در داخل یا خارج رحم شکل می گیرند، اکثر فیبروئید ها غیر سرطانی هستند .
 • کیست تخمدان : کیسه های پر از مایع که در داخل یا روی سطح تخمدان تشکیل می شوند.
 • آندومتریوز : وضعیتی است که در آن بافتهایی که به طور معمول رحم را تشکیل می دهند خارج از رحم رشد کرده اند . اگر نیاز به انجام جراحی اندومتریوز وسیع با لاپاراسکوپی دارید با دکتر ابراهیمی 02188195459 تماس بگیرید .
 • افتادگی لگن : وضعیتی است که در آن اندام تناسلی دچار افتادگی شده و یا از واژن خارج شده است . 
لاپاروسکوپی
لاپاروسکوپی

همچنین ممکن است در موارد زیر این جراحی مورد استفاده قرار گیرد:

  • حاملگی خارج از رحم : گاهی تخمک بارور شده به سوی رحم نمی‌رود و در جایی بیرون از رحم آغاز به رشد می‌کند که به محض تشخیص باید جنین خارج شود و در صورت تأخیر در تشخیص و درمان احتمال مرگ مادر وجود دارد.
  • هیسترکتومی : یا زهدان‌ برداری به معنی برداشتن رحم است و ممکن است برای درمان سرطان، خونریزی غیرطبیعی یا سایر اختلالات انجام شود.

  • بستن لوله رحم : یک روش برای جلوگیری از بارداری با مسدود کردن لوله های فالوپ زن.

  • درمان بی اختیاری ادراری : بی اختیاری ادراری و یا فقدان کنترل مثانه

قبلاً این روش را keyhole surgery می نامیدند زیرا با سیستم های ابتدایی گذشته شکم توسط یک سوراخ کوچک و با ورود یک دوربین به داخل آن مستقیم از طریق چشم مشاهده می شد . دکتر فاطمه ابراهیمی متخصص زنان و زایمان و جراح لاپاراسکوپی پیشرفته ،برای درمان بسیاری از بیماری های مربوط به زنان از روش جراحی لاپاروسکوپی استفاده می نماید . 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین