وبلاگ

لقاح آزمایشگاهی IVF

لقاح آزمایشگاهی IVF آی وی اف ، لقاح مصنوعی

لقاح آزمایشگاهی IVF یا لقاح مصنوعی یک تکنیک کمک باروری است که تخمک و اسپرم زوج ها را در محیط آزمایشگاهی به رویان تبدیل می کنند و سپس رویان را به رحم زن منتقل می کنند .این روش در سراسر جهان برای چندین سال مورد استفاده قرار گرفته و از آنجایی که بیش از 5 میلیون نوزاد از طریق این تکنولوژی به دنیا آمده است، یک روش کاربردی و نتیجه بخش می باشد.

فرآیند طبیعی تشکیل نوزاد و بارداری در زنان

مجموعه ای از فرآیندها از 15 روز پیش از لقاح به دستور مغز آغاز می شود که مهمترین آن تغییرات هورمونی است که در نزدیکی سیکل قاعدگی اتفاق می افتد. به دستور مغز غده هیپوفیز قدامی هورمون فولیکول FSH را ترشح می کند . FSH تعداد کمی فولیکول تخمدان را به عمل می آورد که هر فولیکول حاوی یک تخمک است و در هر بار از سیکل قاعدگی (هر ماه) فقط یک فولیکول کاملا به بلوغ می رسد. فولیکول در کنار رشد کردن به آزاد کردن استروژن هم می پردازد.

هورمون استروژن تولید شده علاوه بر اینکه به رشد و آمادگی رحم کمک می کند، با مغز هم درباره چگونگی رشد فولیکول در ارتباط است و وقتی سطح استروژن به اندازه کافی بالا باشد بخش قدامی هیپوفیز موجی از هورمون جسم زرد LH را آزاد می کند . 

هورمون جسم زرد LH چکار می کند؟

LH هورمونی است که منجر به فعال شدن تخمک گذاری و پارگی فولیکول رشد کرده و آزاد شدن تخمک بالغ می شود . این تخمک به سمت لوله فالوپ حرکت می کند و اگر در مسیر خود طی 24 ساعت با اسپرم برخورد نکند، از بین می رود و رحم که آماده پذیرش تخمک بارور بود با نرسیدن آن، بافت داخلی آن ریزش کرده و پریودی اتفاق می افتد .

لقاح مصنوعی
لقاح مصنوعی

در شرایطی که رابطه جنسی برقرار شود و انزال رخ دهد بیش از 100 میلیون اسپرم از واژن به سمت رحم حرکت می کنند اما حدود 100 اسپرم به نزدیکی تخمک می رسند و در نهایت یک اسپرم موفق به ورود به داخل تخمک می شود و آن را بارور می کند . اگر زن سالم باشد پس از لقاح، تخمک به سرعت تبدیل به نطفه می شود و حدود 3 روز در راه رسیدن به رحم حرکت می کند و پس از وارد شدن به حفره رحم سه روز هم زمان برای لانه گزینی صرف می شود.

چطور می شود که در دوره بارداری پریودی رخ نمی دهد؟

هنگامی که تخمک بارور در رحم قرار می گیرد، سلول هایی که قرار است تبدیل به جفت بشوند هورمونی ترشح می کنند که به سمت تخمدان رفته و به فولیکول پیام بدهد که در رحم بارداری رخ داده است. با رسیدن پیام به فولیکول، به جای اینکه فولیکول رشد کرده و پریودی رخ بدهد، فولیکول به جسم زرد تبدیل می شود که وظیفه مهم جسم زرد تولید پروژسترون لازم برای حفظ بارداری تا 6 الی 7 ماه از حاملگی است .

لقاح آزمایشگاهی IVF چگونه انجام می شود؟

هر آنچه که تا این قسمت از مقاله توضیح دادیم در مورد مراحل بارداری طبیعی بوده و اکنون می خواهیم به نحوه انجام لقاح مصنوعی بپردازیم . در زنان داوطلب به این روش درمان ناباروری، به کمک داروها سطح FSH را بالاتر از معمول قرار می دهند تا به جای یک تخمک بالغ، چندین تخمک بالغ در یک سیکل قاعدگی آماده شود.

در زنانی که تحت درمان IVF هستند، رشد فولیکول ها زیر نظر متخصصین قرار می گیرد و قبل از اینکه که تخمک های بالغ شده وارد مرحله تخمک گذاری شوند توسط یک سوزن مکشی و تحت بیهوشی از بدن خارج می شوند. سپس در آزمایشگاه این تخمک ها از سلول های اطرافشان جدا می شوند و برای لقاح در ظرف پتری آماده می شوند .

لقاح آزمایشگاهی IVF
لقاح آزمایشگاهی IVF

لقاح در آزمایشگاه به دو شکل انجام می گیرد :

  1. در روش اول به ظرفی که تخمک ها قرار گرفته اند هزاران اسپرم تزریق می شود و لقاح به طور عادی در طی چند ساعت اتفاق می افتد . 
  2. روش دوم که روش قطعی تری نسبت به روش اول است، بیشتر در مواردی که مشکلی در کیفیت اسپرم وجود داشته باشد استفاده می شود.  در این روش یک اسپرم از طریق سوزن وارد تخمک می شود و آن را بارور می کند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین