وبلاگ

مصرف ویتامین D در بارداری

مصرف ویتامین D در بارداری

در طول 9 ماه بارداری هر آنچه که مادر می خورد اعم از غذا، میوه، دارو و مولتی ویتامین ها در رشد و سلامت جنین نقش دارند به همین دلیل مادران باید نسبت به هر چیزی که می خورند آگاهی و اطلاع داشته باشند. در این مقاله ما به میزان صحیح مصرف ویتامین D در بارداری می پردازیم. 

مصرف زیاد یا کم ویتامین دی می‌تواند برای جنین مضر باشد به همین دلیل باید در میزان مصرف آن دقت کرد اما چگونه بفهمیم که چه میزان مصرف مناسب است؟

در ابتدای بارداری زنان پزشکی را برای دوره بارداری خود انتخاب می کنند و در دوره های زمانی مشخص به آن مراجعه می کنند اما در مراجعه اول معمولا متخصص زنان یکسری معاینات، آزمایش ها و سونوگرافی را تجویز می کند تا وضعیت مادر و جنین را بررسی کند. 

برای اطلاع از میزان مصرف ویتامین دی در بارداری بهترین کار این است که در آزمایش چکاپی که ابتدای بارداری انجام می‌شود میزان ویتامین دی مادر سنجیده و بر اساس آن مقدار مصرف توصیه شود. اگر سطح آن در بدن پایین باشد به غیر از ویتامین دی که در مولتی ویتامین و کلسیم موجود می باشد باید قرص ویتامین دی مجزا هم مصرف شود.

اما اگر سطح ویتامین دی بدن نرمال باشد پزشک به تجویز مولتی ویتامین و کلسیم حاوی ویتامین دی کفایت می کند و نیازی به مصرف قرص مجزا نیست و در نهایت برای مادرانی که سطح ویتامین D بالاست شاید پزشک نیازی به مصرف قرص نبیند و کلسیم بدون ویتامین دی برای مادر تجویز کند. 

مصرف ویتامین D در بارداری
مصرف ویتامین D در بارداری

کمبود ویتامین در در بارداری چه مشکلی ایجاد می کند؟

  • تحقیقات نشان داده کمبود ویتامین D به خصوص در ماه های اول بارداری با وزن کم نوزادان به هنگام تولد رابطه دارد. 
  • کمبود ویتامین D ممکن است مانع رشد مغز نوزادان و مهارت‌های ذهنی و حرکتی آنها شود.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین