بیماری های مقاربتی
بیماری های مقاربتی
درمان ناباروری
درمان ناباروری

نازایی ، ناباروری

نازایی یعنی شما به عنوان یک زوج ، یکسال تلاش می کنید تا باردار شوید اما این اتفاق نمی افتد، در این صورت مشکل ناباروری خود را برای متخصص زنان و زایمان مطرح می کنید .

بیشتر زوج ها (تقریباً 85 درصد) در طی یک سال تلاش ، بارداری را به دست می آورند و بیشترین احتمال ابتلا به بارداری در ماه های اولیه رخ می دهد. فقط 7 درصد از زوج ها برای سال دوم بارور می شوند . در نتیجه ، ناباروری به عنوان ناتوانی در بارداری در طی 12 ماه تعریف شده است.

ناباروری ممکن است ناشی از مشکلی باشد که شما یا شریک زندگیتان داشته باشید یا ترکیبی از عواملی که مانع از بارداری می شوند. خوشبختانه ، بسیاری از روشهای درمانی ایمن و مؤثر وجود دارد که شانس بارداری شما را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

علائم نازایی

باردار نشدن نشانه اصلی ناباروری است . ممکن است علائم بارز دیگری وجود نداشته باشد. 

شما احتمالاً نیازی به مراجعه به پزشک در مورد نازایی ندارید ، مگر اینکه حداقل به مدت یک سال مرتباً سعی کنید باردار شوید.

با این حال ، دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است به شما توصیه شود که زودتر به دنبال کمک باشید. این شامل:

 • دوره قاعدگی نامنظم و کم : هنگامی که یک زن پریودی منظم دارد ، یعنی هر 21 تا 35 روز اتفاق می افتد ، این تقریباً همیشه نشان می دهد که او بطور منظم تخمک گذاری می کند.
  تخمک گذاری تخمک تقریباً 2 هفته قبل از شروع دوره بعدی رخ می دهد. اگر یک زن در فواصل بیشتر از 35 روز سیکل داشته باشد ، ممکن است نشانه تخمک گذاری نامنظم یا حتی عدم تخمک گذاری باشد.
  این در صورتی است که تخمک گذاری برای بارداری ضروری است.
 • سن 35 یا بالاتر برای مادر : به دلایل نامشخص ،با بالا رفتن سن زنان تعداد تخمک ها کاهش می یابد. علاوه بر این ، با افزایش سن ، کیفیت تخمک یا احتمال طبیعی بودن تخمک کاهش می یابد.
 • سابقه عفونت های لگن یا بیماری های مقاربتی : عفونت های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک می تواند باعث التهاب و زخم دائمی لوله های فالوپ شود. وجود لوله های باز برای بارداری طبیعی ضروری است .
  اسپرم باید بتواند از لوله های فالوپ عبور کند تا تخمک آزاد شده رابارئر کند و لقاح صورت گیرد .
  دکتر ابراهیمی برای خانمی که دارای سابقه قبلی عفونت لگن است و تصمیم به بارداری دارد، ارزیابی فوری را توصیه می کنند. به عنوان بخشی از ارزیابی باروری ، HSG یا همان هیستروسالپنگوگرافی را انجام خواهند داد. این آزمایشی است که برای ارزیابی میزان باز بودن لوله های فالوپ طراحی شده است.

 • بیماری های مربوط به رحم و تخمدان : آندومتریوز ، پولیپ ها و فیبروم های رحمی همگی مشکلاتی هستند که می توانند در بارداری خلل ایجاد کنند . 
 • چندین مورد سقط جنین

در این مقاله ما بر روی مسائل زنان تمرکز می کنیم ، این در صورتی است که در امر نازایی هم زن و هم مرد باید مورد بررسی پزشکان متخصص قرار بگیرند . پس همزمان با خانم ها ، آقایان نیز باید مورد بررسی ها و آزمایشات پزشک متخصص قرار بگیرند . 

بررسی علل ناباروری

ناباروری

ناباروری

 1. بالا بودن سن بارداری : از نظر تاریخی قبل از قرن بیستم ، زنان در نوجوانی و بیست سالگی خود ،بارداری را تجربه می کردند که ناهنجاری های مربوط به سن یا تخمک مشهود نبود.
  با این وجود ، در دوره مدرن ما ، زنان تا سی و چهل سالگی تولد فرزند را به تأخیر می اندازند ، که منجر به کشف اثرات سوء سن مادر بر عملکرد تخمک ها شده است.
  در حقیقت ، ناباروری مرتبط با سن زنان شایع ترین علت ناباروری امروزه است. 
 2. اختلالات تخمک گذاری : تخمک گذاری طبیعی و منظم یا آزاد شدن تخمک بالغ ، برای حاملگی طبیعی زنان لازم است. تخمک گذاری اغلب با نگه داشتن یک تقویم قاعدگی یا استفاده از کیت تخمک گذاری قابل تشخیص است.
  بسیاری از اختلالات وجود دارد که ممکن است بر توانایی زن در تخمک گذاری طبیعی تأثیر بگذارد. شایعترین اختلالات موثر در تخمک گذاری شامل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، هیپوگنادیسم هیپوگنادوتروپیک و نارسایی تخمدان است.
  اگر چرخه های شما نادر یا نامنظم باشد ، پزشک شما را معاینه می کند و آزمایش مناسب را انجام می دهد تا متوجه شود مشکل شما چیست و گزینه های درمانی مناسب را ارائه دهد.

 3. انسداد لوله های فالوپ : همانطور که قبلاً بحث شد ، سابقه عفونتهای مقاربتی از جمله کلامیدیا ، سوزاک یا بیماری التهابی لگن می تواند لوله های رحمی را مسدود کند.
  انسداد لوله رحمی دلیل ناباروری است زیرا تخمک آزاد شده قادر به لقاح اسپرم یا رسیدن به حفره آندومتر نیست. اگر هر دو لوله مسدود شود ، پس لقاح آزمایشگاهی (IVF) لازم است. 
 4.  فیبروم رحمی : فیبروم ها بسیار متداول هستند (تقریباً 40٪ از خانم ها ممکن است آنها را داشته باشند) و صرف حضور فقط به تنهایی لزوماً باعث ناباروری نمی شود.
  فیبروم های ساب موکوس نوع فیبروئیدی است که به وضوح نشان داده شده است که میزان بارداری را کاهش می دهد ، تقریباً 50 ردصد ، و حذف آن باعث افزایش دو برابر بارداری خواهد شد.
  در بعضی موارد ،از بین بردن فیبروئید زیر مخاطی ، به سادگی ناباروری را حل می کند.
  اغلب اما نه همیشه ، فیبروم های ساب موکوس می توانند باعث دوره های سنگین یا خونریزی بین دوره ها شوند.
 5. پولیپ های رحم : پولیپ رحم توده هایی مانند انگشت در حفره رحم است ، این ناهنجاری ها به ندرت با سرطان همراه هستند، اما پولیپ ها بر اساس برخی مطالعات ، باروری را تا 50 درصد کاهش می دهد.
  برداشتن پولیپ توسط هیستروسکوپی که روشی با حداقل تهاجم است، با دو برابر شدن میزان حاملگی همراه است. 

 6. آندومتریوز : اندومتریوز شرایطی است که سلولهای بسیار شبیه به آنهایی که آندومتر را پوشش می دهند در خارج از حفره رحم یافت می شوند.
  تقریباً در حدود 10-50 درصد از خانم های مسن قبل از یائسگی وجود دارد و می تواند با ناباروری و همچنین درد در طی مقاربت و یا دوره قاعدگی همراه باشد.
  آندومتریوز با ایجاد التهاب و زخم باعث ناباروری می شود ، که می تواند نه تنها درد بلکه اثرات بالقوه مضر بر تخمک ، اسپرم یا جنین نیز به دنبال داشته باشد.

  نازایی

  نازایی


  آندومتریوز فقط با عمل جراحی قابل تشخیص است ، معمولاً لاپاروسکوپی. اگر آندومتریوز یافت شود ، می توان آن را با روش های مختلفی جراحی برداشت و از بین بردن آن ممکن است منجر به کاهش درد و همچنین پیشرفت در توانایی بارداری طبیعی شود.

 7. موارد دیگر : بعضی اوقات ارزیابی کامل، دلیل نازایی را نشان نمی دهد. این تقریباً 15 درصد از اوقات اتفاق می افتد. خوشبختانه ، حتی هنگامی که علت ناباروری مشخص نیست ، درمانهای مختلف باروری می توانند بر موارد ناشناخته ای که مانع بارداری شده بودند غلبه کنند و در نهایت منجر به زایمان نوزاد سالم شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *