وبلاگ

هیستروسکوپی یا آندوسکوپی رحم

هیستروسکوپی ، آندوسکوپی رحم

هیستروسکوپی روشی است که به پزشک امکان مشاهده داخل رحم به منظور تشخیص و درمان دلایل خونریزی غیر طبیعی را می دهد و اینکار توسط دستگاهی با قطر کم که در انتها دارای نور و دوربین کوچک است انجام می شود . آندوسکوپی رحم با استفاده از هیستروسکوپ ( یک لوله نازک و دارای نور) برای بررسی دهانه رحم و داخل رحم در داخل واژن قرار می گیرد و این روش می تواند تشخیصی یا درمانی باشد.

عمل هیستروسکوپی تشخیصی چیست؟

برای تشخیص مشکلات رحم از آندوسکوپی رحم تشخیصی و معمولا در مطب استفاده می شود از روش تشخیصی همچنین برای تأیید نتایج سایر آزمایش ها مانند هیستروسالپنگوگرافی (HSG) استفاده می شود که HSG نوعی تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس است و برای بررسی لوله های رحمی و فالوپ استفاده می شود.

علاوه بر این هیستروسکوپی را می توان با سایر روش ها مانند لاپاروسکوپی یا قبل از روش هایی مانند dilation and curettage  (تراشیدن دهانه رحم) استفاده کرد که در لاپاروسکوپی پزشک شما یک آندوسکوپ (یک لوله باریک مجهز به دوربین فیبر نوری) را در شکم شما وارد می کند تا قسمت بیرونی رحم (تخمدان ها و لوله های فالوپ) را مشاهده کند. در این روش آندوسکوپ از طریق برش ایجاد شده در اطراف یا زیر ناف وارد بدن می شود.

عمل هیستروسکوپی درمانی چیست؟

از آندوسکوپی رحم درمانی برای اصلاح وضعیت غیر طبیعی که در طی عمل تشخیصی به دست آمده استفاده می شود و در صورتی که در طی هیستروسکوپی تشخیصی وضعیت غیرطبیعی تشخیص داده شود می توان هیستروسکوپی درمانی را به طور هم زمان انجام داد و از نیاز به جراحی دوم اجتناب کرد. در طی هیستروسکوپی درمانی ابزارهای کوچکی که برای اصلاح شرایط استفاده می شوند از طریق هیستروسکوپ وارد می شوند.

چه زمانی از هیستروسکوپی استفاده می شود؟

از مهمترین دلایل هیستروسکوپی ،پریود هایی که طولانی تر یا شدیدتر از حد معمول هستند یا خونریزی بین دوره ها است همچنین ممکن است در شرایط زیر نیاز به این عمل داشته باشید:

 • پولیپ و فیبروم : از هیستروسکوپی فیبروم رحم برای از بین بردن این رشدهای غیر سرطانی موجود در رحم استفاده می شود.
 • خونریزی بعد از یائسگی 
 • چسبندگی : چسبندگی رحمی یا همان سندرم آشرمن در داخل رحم و یا دهانه رحم اتفاق می افتد که ممکن است منجر به تغییر در جریان قاعدگی و همچنین نازایی شود و آندوسکوپی رحم می تواند به پزشکتان کمک کند تا چسبندگی ها را پیدا کرده و از بین ببرد.
 • سپتوم رحم : آندوسکوپی رحم می تواند در تعیین اینکه آیا شما سپتوم رحم دارید ( ناهنجاری و نقص مادرزادی رحم که از بدو تولد وجود دارد ) کمک می کند.

 • وجود بیش از یک مورد سقط جنین یا مشکل بارداری
 • غیرطبیعی بودن نتایج تست پاپ اسمیر
 • پزشک به یک نمونه بافت کوچک (بیوپسی) از لایه رحم نیاز داشته باشد .
 • انجام یک روش عقیم سازی به عنوان روش دائمی کنترل تولد 
 • جابه جا شدن آی یو دی IUD 

چه زمانی باید عمل هیستروسکوپی انجام شود؟

پزشک شما ممکن است هفته اول پس از پریودی را برای انجام هیستروسکوپی توصیه کند که این زمان بندی بهترین دید را در قسمت داخلی رحم به پزشک ارائه می دهد.

آندوسکوپی رحم
آندوسکوپی رحم

آندوسکوپی رحم چگونه انجام می شود؟

هیستروسکوپی می تواند در بیمارستان یا در مطب پزشک انجام شود و بیمار در طی عمل می تواند بیدار یا تحت بیهوشی عمومی باشد که در صورت بیدار بودن پزشک به شما دارو می دهد تا آرام باشید . پزشک ابتدا دهانه رحم را با ابزاری به نام اسپکولوم (speculum) باز می کند و این مانند اتفاقی است که در طی معاینه زنان و زایمان رخ می دهد سپس دستگاه هیستروسکوپی را از طریق واژن بیمار وارد می کند و حرکت دستگاه تا دهانه رحم و سپس داخل رحم ادامه خواهد داشت.

سپس یک مایع یا گاز دی اکسید کربن از طریق دستگاه به آرامی به داخل رحم بیمار فرستاده می شود تا سطح آن پاک شود و کمی به وسیع شدن آن کمک کند و نور و دوربینی که در انتهای هیستروسکوپ قرار دارد به پزشک اجازه می دهد رحم و لوله های فالوپ را ببیند. فیلم دوربین روی مانیتور پخش شده و به جراح امکان می دهد هرگونه مشکلی را تشخیص داده یا هر عمل جراحی لازم را انجام دهند و اگر از این روش برای جراحی استفاده شود باید دستگاه های جراحی در کنار لوله هیستروسکوپی قرار گیرند تا عمل جراحی انجام شود.

این روش نباید دردناک باشد (به خصوص در عمل تشخیصی) با این وجود ممکن است در طی عمل دچار درد شکمی شوید که در اینصورت پزشک  نوعی داروی آرام بخش را قبل از عمل توصیه می کند مصرف کنید تا در طول عمل آرامش بیشتری داشته باشید. اگر هدف از انجام هیستروسکوپی یک جراحی مهم یا مکمل باشد بیهوشی صورت می گیرد و زمان عمل بسته به هدف جراحی می تواند بین 5 تا 30 دقیقه طول بکشد .

برای بیشتر اهداف تشخیصی هیستروسکوپی را می توان در مطب پزشک با بی حسی موضعی انجام داد و این پیش فرض در مورد حذف ساده پولیپ های کوچک هم صدق می کند . هنگامی که هیستروسکوپی همراه با یک عمل جراحی عمیق تر مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است در بیمارستان انجام شود که در این حالت پزشک بسته به میزان جراحی مورد نیاز از بی حسی موضعی یا عمومی استفاده می کند.

پس از عمل و دوران ریکاوری هیستروسکوپی

اگر در طول عمل شما بی حسی موضعی دریافت کرده باشید پزشک توصیه می کند که مدتی را برای اتمام اثرات بی حسی در مطب یا بیمارستان بمانید .این انتظار ممکن است کمتر از یک ساعت طول بکشد اما بسته به میزان بیهوشی استفاده شده ممکن است طولانی تر شود. اگر عمل شما تحت بیهوشی عمومی انجام شود بعد از چند ساعت قادر به بازگشت به خانه خواهید بود. هدف از هیستروسکوپی طول مدت بهبودی را تعیین می کند با این حال موارد کلی وجود دارد که پس از هر روش هیستروسکوپی معمول است. 

هیستروسکوپی
هیستروسکوپی
 • درد شکم
 • خونریزی جزئی یا لکه بینی برای یک روز یا بیشتر
 • حالت تهوع خفیف
 • سرگیجه
 • بلافاصله پس از هیستروسکوپی قادر به خوردن یا نوشیدن خواهید بود.
 • در بعضی موارد پزشک ممکن است برای تسکین بهبودی داروی ضد درد را تجویز کند.
 • حداقل 2 هفته بعد از عمل باید از رابطه جنسی اجتناب کنید.

عوارض جراحی هیستروسکوپی

درست مانند هر روش پزشکی شما ممکن است برخی از عوارض ناشی از هیستروسکوپی را داشته باشید از جمله: 

 • مشکلات ناشی از بیهوشی
 • عفونت
 • پاره شدن یا آسیب دیدن دهانه رحم، اگرچه این اتفاق نادر است
 • مشکل با گاز یا مایعاتی که به رحم وارد شده
 • آسیب به اندام های اطراف مانند مثانه ، روده یا تخمدان ها
 • بیماری التهابی لگن
 • زخم رحم
 • خونریزی شدید

اگر بعد از انجام عمل علائمی مانند تب ، درد شدید شکم یا خونریزی شدید را تجربه کردید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس بروید.

هزینه عمل هیستروسکوپی

هزینه آندوسکوپی رحم بستگی به میزان مراحل دارد به عنوان مثال هزینه یک روش تشخیصی بسیار کمتر از عمل جراحی است پس اگر عمل بزرگ تری داشته باشید که شامل جراحی در بیمارستان و بیهوشی عمومی باشد ممکن است هزینه بالاتر باشد. بعضی از شرکتهای بیمه در صورت لزوم پزشکی ، حداقل تا حدی هیستروسکوپی را تحت پوشش خود قرار می دهند پس برای تعیین هزینه های خارج از جیب خود با شرکت بیمه تان صحبت کنید.

سوالات متداول

آیا لکه بینی بعد از عمل هیستروسکوپی نگران کننده است؟

بعد از جراحی بیمار باید تحت نظر پزشک باشد و در صورت نیاز دارو مصرف کند اما در بیشتر موارد تا یک ماه بیمار لکه بینی خواهد داشت که جای نگرانی نیست و طبیعی است .

آیا بعد از آندوسکوپی رحم عادت ماهانه نمی شویم ؟

برخی بیماران که به دلیل مشکلات رحمی مثل چسبندگی رحم تحت جراحی قرار گرفته اند ممکن است تا چند ماه بعد از جراحی هیستروسکوپی، پریود نشوند . جای نگرانی نیست و شاید لازم باشد که تحت نظر پزشک زنان باشید و در صورت لزوم دارو مصرف کنید .

آیا هیستروسکوپی درد دارد؟

این عمل بدون ایجاد برش در شکم و از راه واژن انجام می شود به همین دلیل نمی توان آن را تهاجمی دانست و قبل از عمل به شما آرام بخش تزریق می شود که درد را احساس نکنید پس نگران نباشید

چه مدت بعد از عمل هیستروسکوپی اقدام به باردار کنیم؟

بستگی به علت جراحی دارد مثلا برای زنانی که جهت درمان کیست و فیبروم اقدام به جراحی آندوسکوپی رحم کرده اند معمولا نیاز به فاصله زیاد نیست و پس از گذراندن دوره نقاهت می توانند اقدام کنند . بهتر است در مورد این موضوع با پزشک خود مشورت کنید .

چه مدت بعد از عمل آندوسکوپی رحم می توان نزدیکی داشت ؟

داشتن رابطه جنسی را به 10 روز بعد از عمل آندوسکوپی رحم موکول کنید .

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین