وبلاگ

واژینیسموس

واژینیسموس ، دخول دردناک

در این مقاله به موضوع واژینیسموس یا دخول دردناک می پردازیم و اینکه به چه علت رابطه جنسی برای برخی زنان با درد همراه است و یا اصلا برقراری رابطه ممکن نیست. به طور طبیعی واژن یک خانم باید قادر به برقراری رابطه جنسی باشد و از طرفی بتواند به اندازه عبور سر یک نوزاد گنجایش داشته باشد بنابراین ماهیچه ها و تاندون هایی که در ناحیه واژن وجود دارند برای این کار ساخته شده اند که بتوانند خاصیت کششی داشته باشند.

واژینیسموس چیست؟

واژن زنان از یکسری ماهیچه های به هم متصل تشکیل شده است که در برخی زنان ممکن است به صورت ناخودآگاه عضلات دهانه واژن منقبض شود به گونه ای که اجازه دخول را ندهد. اگر عدم امکان سکس بین زوج هایی که همدیگر را دوست دارند و خواهان برقراری رابطه جنسی هستند، چیزی حدود دو ماه طول بکشد در این صورت تشخیص پزشک واژینیسموس می باشد.

دلیل دخول دردناک یا غیر ممکن

1- واژینیسموس اولیه : در این حالت خانم تا به حال رابطه برقرار نکرده و برقراری رابطه را غیر ممکن می داند. دلیل اصلی این اتفاق روحی روانی است :

  • وقتی یک رابطه جدید است مثل زوجی که تازه عروسی کرده اند، هیچ شناختی نسبت به بدن و ناحیه تناسلی خود و جنس مخالف ندارند.
  • کمبود اطلاعات زوجین نسبت به مسائل جنسی
  • ترس از عملی ناشناخته
  • ترس از دست دادن کنترل
  • ترس از رابطه جنسی و خونریزی بعد از آن
  • ترس از بارداری ناخواسته

البته در موارد نادری ممکن است فرد از نظر آناتومی و ساختار ناحیه تناسلی، قدرت پذیرش چیزی را نداشته باشد که در این صورت باید با جراحی مشکل حل شود.

2- واژینیسموس ثانویه : در این حالت فرد رابطه جنسی را تجربه کرده و قبلا هیچ مشکلی نداشته اما بعد از مدتی احساس می کند که دیگر نمی تواند رابطه برقرار کند. هر چند در این حالت هم دلایل روحی روانی دخیل هستند اما عمدتا مشکلات پزشکی یا فیزیولوژیک می باشد.

برای مثال زنی که دچار عفونت مجاری ادراری شده و برای چند ماه با هر بار ادرار کردن درد را تجربه کرده، این اتفاق باعث شده که مغز نسبت به هر اقدامی در ناحیه تناسلی پالس درد بفرستد در صورتی که نه فرد مشکلی با رابطه جنسی دارد و نه ناحیه تناسلی مشکلی دارد.

واژینیسموس
واژینیسموس

آیا مشکل واژینیسم قابل حل است؟

اولین اقدام مراجعه به یک متخصص زنان و زایمان است. پس از اینکه مشکل خود را به پزشک گفتید تحت معاینه قرار می گیرید تا پزشک بررسی کند مشکل فیزیکی و به دلیل بیماری در ناحیه تناسلی نباشد. پس از آن پزشک از شما سوالاتی می پرسد که بهتر است به درستی پاسخ دهید و احساستان (ترس، خجالت، درد) به هنگام برقراری رابطه را توضیح دهید.

لازم است که همسرتان در جریان قرار بگیرد زیرا همکاری او لازم است. پزشک به شما کمک می کند که شناخت بیشتری نسبت به اندام جنسی خود و همسرتان داشته باشید همچنین آگاهی های لازم نسبت به اتفاقات حین رابطه و بعد از آن مثل این موضوع که قرار است چقدر درد و خونریزی داشته باشد و آیا لازم است دارویی قبل یا بعد از اولین رابطه مصرف شود، کسب کنید.

در مورد تمرینات کف لگن چیزی می دانید؟ از پزشک کمک بگیرید و به صورت منظم برای کنترل انقباضات عضلات واژن این تمرینات را انجام دهید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین