وبلاگ

واکسن های غیر مجاز بارداری

واکسن های غیر مجاز بارداری

در مقاله واکسن های غیر مجاز بارداری در مورد واکسن هایی که نمی توان در حاملگی آنها را تزریق کرد صحبت می کنیم چراکه این واکسن ها حاوی ویروس زنده هستند و می توانند به جنین آسیب برسانند. ممکن است واکسن های زیر توانایی انتقال بیماری به جنین را داشته باشند و یا باعث بروز زایمان زودس، سقط جنین و نقایص مادرزادی شوند بنابراین فعلا تزریق آنها در دوران بارداری به طور معمول توصیه نمی شد.

چه واکسن هایی را نمی توان به زنان باردار تزریق کرد؟

  • هپاتیت A : بی ضرر بودن این واکسن در بارداری تعیین نشده و باید در حاملگی از تزریق آن اجتناب نمود. زنانی که در معرض ابتلا به این ویروس هستند  باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند.
  • MMR (سرخک، سرخچه، اوریون) : زنان باید حداقل سه ماه بعد از تزریق این واکسن باردار نشوند.
  • آبله مرغان : این واکسن برای جلوگیری از آبله مرغان استفاده می شود و باید زمان تزریق آن حداقل 3 ماه قبل بارداری باشد.
  • پنوموکوک : چون بی خطر بودن این واکسن ناشناخته است، باید از تزریق آن اجتناب شود به جز برای زنان در معرض خطر یا زنان مبتلا به بیماری های مزمن
  • فلج اطفال خوراکی و فلج اطفال تزریقی : هیچ کدام از انواع این واکسن ها (ویروس زنده و یا ویروس کشته شده) برای زنان باردار توصیه نمی شود.
  • واکسن کرونا : درحال حاضر هیچ اطلاعاتی درمورد واکسن کرونا نداریم.
  • واکسن سیاه سرفه : در شرایط خاص و با تایید پزشک ممکن است این واکسن به مادر باردار تزریق شود.
واکسن های غیر مجاز بارداری
واکسن های غیر مجاز بارداری

تمامی واکسن ها از لحاظ ایمنی توسط سازمان غذا و دارو آزمایش می شوند و از لحاظ استریل بودن و کارایی و بی‌ضرر بودن مورد کنترل قرار می گیرند همچنین مرکز مبارزه با بیماریها، ایمنی کلیه واکسن ها را در طول مدت استفاده مورد بررسی قرار می دهد. علت اینکه گفته می شود تزریق واکسن در بارداری مجاز نیست به دلیل عوارضی است که برای جنین اتفاق می افتد و پزشکان معتقدند بهتر است تزریق واکسن قبل از اقدام به بارداری یا بعد از تولد نوزاد انجام شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین