وبلاگ

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر Pap smear ، تست پاپ

پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز گفته می شود یک روش غربالگری برای سرطان دهانه رحم می باشد. این تست وجود سلولهای سرطانی یا مستعد سرطانی شدن در دهانه رحم را آزمایش می کند.

تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم به کمک تست پاپ، شانس بیشتری برای درمان دارد. پاپ اسمیر همچنین می تواند تغییرات سلول های دهانه رحم را نشان دهد که ممکن است در آینده موجب سرطان شوند. تشخیص این سلول های غیر طبیعی در مراحل اولیه با پاپ اسمیر اولین گام برای متوقف کردن پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم است.

چرا تست پاپ انجام می شود؟

از پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. تست پاپ معمولاً همراه با معاینه لگن انجام می شود و در زنان بالاتر از 30 سال آزمایش پاپ ممکن است با آزمایش HPV (یک عفونت شایع جنسی که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود) ترکیب شود.

چه کسی به تست پاپ نیاز دارد؟

دستورالعمل های فعلی منابع معتبر توصیه می کنند که زنان از 21 سالگی به طور منظم هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر را انجام دهند. برخی از زنان ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان یا عفونت باشند اگر:

 • HIV مثبت داشته باشند
 • سیستم ایمنی ضعیف شده از شیمی درمانی یا پیوند عضو داشته باشند

اگر بیش از 30 سال دارید و تست پاپ غیر طبیعی نداشته اید، هر 5 سال یک بار از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز هست این آزمایش را با غربالگری HPV انجام دهید. HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل می شود و احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. HPV نوع 16 و 18 دلایل اصلی سرطان دهانه رحم هستند.

اگر HPV دارید ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید. صرفنظر از وضعیت فعالیت جنسی شما هنوز هم باید بر اساس سن خود تست پاپ اسمیر را منظم انجام دهید. این امر به این دلیل است که ویروس HPV سالها می تواند خاموش باشد و به طور ناگهانی فعال شود.

پاپ اسمیر
پاپ اسمیر

سن

تکرار تست پاپ اسمیر

زیر 21 سال نیازی نیست
21-29 هر 3 سال
30-65 تست پاپ هر 3 سال یا تست HPV هر 5 سال یا تست ترکیبی پاپ و HPV هر 5 سال
65 و بیشتر زنان بالای 65 سال با سابقه نتایج عادی پاپ اسمیر، برای بعد از این سن ممکن است نیازی به انجام تست نداشته باشند. با پزشک خود مشورت کنید.

مراحل انجام تست Pap smear

 • اگر برای روز تست پریود هستید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است بر نتیجه تست تاثیر بگذارد و نیاز به تست مجدد باشد.
 • قبل از پاپ اسمیر به مدت دو روز از مقاربت جنسی، دوش گرفتن یا استفاده از هرگونه داروی واژینال یا فوم اسپرم کش، کرم یا ژل خودداری کنید زیرا ممکن است اینها سلول های غیر طبیعی یا مبهم را بشویند.
 • تست پاپ در مطب پزشک شما انجام می شود و فقط چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که کاملاً یا فقط از ناحیه کمر به پایین لخت شوید .
 • روی تخت معاینه دراز می کشید و پاهای خود را در دو طرف تخت روی پایه های مخصوص قرار می دهید . 
 • هر چه آرام و ریلکس باشید این آزمایش راحت تر انجام می شود .

 • پزشک شما به آرامی ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن شما وارد می کند. این اسپکولوم دیواره های واژن شما را از هم جدا می کند تا پزشک بتواند گردن رحم را به راحتی مشاهده کند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث ایجاد فشار در ناحیه لگن شما شود.
 • سپس پزشک نمونه هایی از سلول های دهانه رحم را با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه به نام اسپاتول می گیرد. این کار معمولاً آسیبی نمی زند.
 • نمونه سلولهای دهانه رحم شما حفظ و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر وجود سلول های غیر طبیعی آزمایش شود.
 • پاپ اسمیر توسط اکثر بیمه ها تحت پوشش قرار دارد اگرچه ممکن است ملزم به پرداخت سهم مشترک باشید.
 • در بیشتر موارد انجام تست پاپ در 24 هفته اول بارداری بی خطر است اما پس از آن آزمایش ممکن است دردناکتر باشد همچنین باید 12 هفته پس از زایمان صبر کنید تا دقت نتایج بیشتر شود.

بعد از تست ممکن است احساس ناراحتی یا کمی درد داشته باشید همچنین ممکن است بلافاصله پس از آزمایش خونریزی بسیار سبک از واژن را تجربه کنید. در صورت ادامه ناراحتی یا خونریزی بعد از روز آزمایش به پزشک خود بگویید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین