وبلاگ

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر Pap smear ، تست پاپ

پاپ اسمیر که به آن تست پاپ نیز گفته می شود ،یک روش غربالگری برای سرطان دهانه رحم می باشد. این آزمایش وجود سلولهای سرطانی یا مستعد سرطانی شدن در دهانه رحم را آزمایش می کند.

تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم به کمک تست پاپ ،شانس بیشتری برای درمان دارد. پاپ اسمیر همچنین می تواند تغییرات سلول های دهانه رحم را نشان دهد که ممکن است در آینده موجب سرطان شود. تشخیص این سلول های غیر طبیعی در مراحل اولیه با پاپ اسمیر اولین گام برای متوقف کردن پیشرفت احتمالی سرطان دهانه رحم است.

چرا تست پاپ انجام می شود؟

از پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می شود. تست پاپ معمولاً همراه با معاینه لگن انجام می شود و در زنان بالاتر از 30 سال آزمایش پاپ ممکن است با آزمایش HPV (یک عفونت شایع جنسی که می تواند باعث سرطان دهانه رحم شود) ترکیب شود.

چه کسی به تست پاپ نیاز دارد؟

دستورالعمل های فعلی منابع معتبر توصیه می کنند که زنان از 21 سالگی به طور منظم هر سه سال یکبار ،تست پاپ اسمیر را انجام دهند. برخی از زنان ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان یا عفونت باشند. اگر:

 • HIV مثبت داشته باشند .
 • سیستم ایمنی ضعیف شده از شیمی درمانی یا پیوند عضو داشته باشند

اگر بیش از 30 سال دارید و تست پاپ غیر طبیعی نداشته اید ، در هر 5 سال یک بار از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز هست این آزمایش را با غربالگری HPV انجام دهید . HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل می شود و احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. HPV نوع 16 و 18 دلایل اصلی سرطان دهانه رحم هستند.

اگر HPV دارید ، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار داشته باشید. صرفنظر از وضعیت فعالیت جنسی شما، هنوز هم باید بر اساس سن خود ، تست پاپ اسمیر را منظم انجام دهید. این امر به این دلیل است که ویروس HPV سالها می تواند خاموش باشد و به طور ناگهانی فعال شود.

پاپ اسمیر
پاپ اسمیر
سن تکرار تست پاپ اسمیر
زیر 21 سال نیازی نیست
21-29 هر 3 سال
30-65 تست پاپ هر 3 سال یا تست HPV هر 5 سال یا تست ترکیبی پاپ و HPV هر 5 سال
65 و بیشتر زنان بالای 65 سال با سابقه نتایج عادی پاپ اسمیر، برای بعد از این سن ، ممکن است نیازی به انجام تست نداشته باشند . با پزشک خود مشورت کنید.

مراحل انجام تست Pap smear

 • اگر برای روز تست، پریود هستید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است بر نتیجه تست تاثیر بگذارد و نیاز به تست مجدد باشد .
 • قبل از پاپ اسمیر به مدت دو روز از مقاربت جنسی، دوش گرفتن یا استفاده از هرگونه داروی واژینال یا فوم اسپرم کش ، کرم یا ژل خودداری کنید زیرا ممکن است اینها سلول های غیر طبیعی یا مبهم را بشویند .
 • تست پاپ در مطب پزشک شما انجام می شود و فقط چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که کاملاً یا فقط از ناحیه کمر به پایین لخت شوید .
 • روی تخت معاینه دراز می کشید و پاهای خود را در دو طرف تخت روی پایه های مخصوص قرار می دهید . 
 • هر چه آرام و ریلکس باشید این آزمایش راحت تر انجام می شود .

 • پزشک شما به آرامی ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن شما وارد می کند. این اسپکولوم دیواره های واژن شما را از هم جدا می کند تا پزشک بتواند گردن رحم را به راحتی مشاهده کند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث ایجاد فشار در ناحیه لگن شما شود.
 • سپس پزشک نمونه هایی از سلول های دهانه رحم را با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه به نام اسپاتول می گیرد. این کار معمولاً آسیبی نمی زند.
 • نمونه سلولهای دهانه رحم شما حفظ و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا از نظر وجود سلول های غیر طبیعی آزمایش شود.
 • پاپ اسمیر توسط اکثر بیمه ها تحت پوشش قرار دارد اگرچه ممکن است ملزم به پرداخت سهم مشترک باشید.
 • در بیشتر موارد ،انجام تست پاپ در 24 هفته اول بارداری ، بی خطر است پس از آن ، آزمایش ممکن است دردناکتر باشد. همچنین باید 12 هفته پس از زایمان صبر کنید تا دقت نتایج بیشتر شود.

بعد از تست ، ممکن است احساس ناراحتی یا کمی درد داشته باشید همچنین ممکن است بلافاصله پس از آزمایش ،خونریزی بسیار سبک از واژن را تجربه کنید. در صورت ادامه ناراحتی یا خونریزی بعد از روز آزمایش، به پزشک خود بگویید.

بررسی نتایج تست پاپ

دو نتیجه ممکن وجود دارد: طبیعی یا غیر طبیعی.

Pap smear طبیعی

اگر نتایج شما طبیعی است ، این بدان معنی است که هیچ سلول غیر طبیعی شناسایی نشده است. به نتایج طبیعی گاهی منفی نیز گفته می شود. اگر نتیجه تست شما منفی است ، احتمالاً به مدت 3 سال دیگر نیازی به پاپ اسمیر نخواهید داشت.

Pap smear غیر طبیعی

اگر نتایج آزمایش غیر طبیعی است (مثبت است)، این بدان معنا نیست که شما مبتلا به سرطان هستید. این بدان معناست که سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم شما وجود دارد که برخی از آنها می توانند مستعد سرطان باشند. چندین سطح از سلولهای غیر طبیعی وجود دارد:

 • سلول های سنگفرشی آتاپیکال با اهمیت نامشخص ASCUS: Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance : سلول های سنگفرشی ،نازک و مسطح هستند و بر روی سطح دهانه رحم سالم رشد می کنند.
  در مورد ASCUS ،پاپ اسمیر سلول های سنگفرشی را کمی غیر طبیعی نشان می دهد اما تغییرات به وضوح نشان نمی دهد که سلولهای سرطانی وجود دارند.
 • سلول های آتاپیکال گرانولار  Atypical Glandular Cells : سلولهای آتاپیکال در دهانه رحم و درون رحم مخاط ایجاد می کنند. سلولهای غده آتایپیکال ممکن است کمی غیرطبیعی به نظر برسند اما مشخص نیست که آنها سرطانی هستند یا خیر.
  آزمایش های بیشتر برای تعیین منبع سلول های غیر طبیعی و اهمیت آنها لازم است.
 • ضایعات اینترااپیتلیال سنگفرشی Squamous intraepithelial lesion : این اصطلاح برای نشان دادن اینکه سلولهای جمع آوری شده از پاپ اسمیر ممکن است پیش سرطانی باشند ، استفاده می شود.
  اگر این تغییرات درجه پایین باشد به این معنی است که اندازه ، شکل و سایر خصوصیات سلول ها نشان می دهد که اگر ضایعه پیش سرطانی وجود داشته باشد ، احتمالاً سالها از ابتلا به سرطان فاصله دارد.
  اگر این تغییرات با درجه بالایی باشد احتمال اینکه ضایعه خیلی زودتر به سرطان مبتلا شود وجود دارد. آزمایش تشخیصی اضافی لازم است.

 • سرطان سلول سنگفرشی یا سلولهای آدنوکارسینوما Squamous cell cancer or adenocarcinoma cells : این نتیجه بدین معنی است که سلولهای جمع آوری شده برای پاپ اسمیر آنقدر غیر طبیعی به نظر می رسند که از نظر آسیب شناس تقریباً مطمئن است که سرطان وجود دارد.
  “سرطان سلول سنگفرشی” به سرطان هایی که در سلولهای سطح صاف واژن یا دهانه رحم ایجاد می شوند ، اشاره دارد. “آدنوکارسینوما” به سرطانهای پدید آمده در سلول های غده اشاره دارد. در صورت یافتن چنین سلول هایی، پزشک شما ارزیابی سریع را توصیه می کند.
تست پاپ
تست پاپ

اگر پاپ اسمیر شما غیرطبیعی باشد ، پزشک ممکن است روشی به نام کولپوسکوپی را با استفاده از یک ابزار بزرگنمایی ویژه (کولپوسکوپ) برای بررسی بافت های دهانه رحم ، واژن و بخش بیرونی اندام تناسلی ،انجام دهد.

پزشک شما همچنین ممکن است یک نمونه بافت (بیوپسی) از هر مناطقی که غیر طبیعی به نظر می رسد ، بگیرد. سپس نمونه بافت برای تجزیه و تحلیل و تشخیص قطعی به آزمایشگاه ارسال می شود.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن