وبلاگ

کیست تخمدان در بارداری

کیست تخمدان در بارداری ، عفونت تخمدان در بارداری

در این مقاله بررسی خواهیم کرد که وجود کدام کیست ها و عفونت ها در بارداری برای مادر و جنین خطرناک است و چه اقداماتی برای جلوگیری از آسیب های ناشی از کیست تخمدان در بارداری باید انجام داد. 

یکی از مهمترین دلایل اینکه مادران قبل از اقدام به باردار شدن باید حتما دوره های مشاوره بارداری را نزد متخصص زنان و زایمان بگذرانند، اطمینان از سلامت اندام های مهمی همچون رحم، تخمدان، لوله های فالوپ و واژن می باشد. در خیلی از موارد بارداری اتفاق می افتد اما ممکن است رحم یا تخمدان با یک عفونت یا کیست درگیر باشد که روند حاملگی و سلامت جنین را با خطر همراه کند. 

بررسی انواع عفونت ها و کیست ها

  • عفونت قارچی واژن : در دوران بارداری سیستم ایمنی مادر نسبت به حالت طبیعی ضعیف تر است و او را در مقابل ابتلا به بیماری ها و عفونت ها آسیب پذیرتر می کند. از علائم این عفونت خارش، ترشحات غلیظ و بدبو و احساس درد و سوزش در اطراف واژن می باشد.
  • عفونت باکتریایی واژن : عفونت باکتریایی خود انواع مختلفی دارد که برخی ساده و به راحتی قابل درمان هستند اما برخی دیگر می توانند آسیب جدی به جنین بزنند. از علائم این عفونت ها خارش و سوزش و درد در اطراف واژن، ترشحات رقیق خاکستری رنگ و بوی بسیار بد از ناحیه واژن می باشد.
    ما در مقاله راه های پیشگیری از عفونت تخمدان به راه حل های ساده ای اشاره کردیم که می تواند جلوی ابتلای زنان به عفونت ها را بگیرد.
کیست تخمدان در بارداری
کیست تخمدان در بارداری
  • اینکه آیا وجود کیست تخمدانی در دوره بارداری خطرناک است یا نه و آیا به جنین آسیب می رساند و باید درمان شود یا نه؟ همگی بستگی به نوع کیست – محل کیست – اندازه کیست – سن کیست – علائم و رفتار کیست دارد : کیست شکلاتی و سندرم تخمدان پلی کیستیک نوع جدی و خطرناک برای مادر باردار است. این دو نوع کیست در برخی مادران منجر به ناباروری می شوند اما برخی دیگر با درمان امکان مادر شدن دارند.
    کیست های بی خطر مثل درموئید، کیست های عملکردی و کیست آدنوما تاثیر در بارداری ندارند اما نیازمند درمان هستند و بهترین زمان درمان قبل از بارداری است.

نکته آخر این که همه خانم های باردار دارای کیست جسم زرد هستند که اندازه آن معمولا 5 سانتی متر است و در سونوگرافی های بارداری توسط متخصص بررسی می شود. این کیست تخمدان اگر به رشد خود ادامه دهد و علائم دردناک برای مادر داشته باشد، نیازمند اقدام درمانی است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین