وبلاگ

یائسگی زودرس

یائسگی زودرس

در مطلب یائسگی زودرس به تمام مواردی که منجر می شود تا زنان قبل از 50 سالگی علائم منوپوز را در خود ببینند و توانایی باروری خود را از دست بدهند می پردازیم . در مقاله ای جدا به طور کامل در مورد علت و علائم یائسگی و سن بروز آن صحبت کردیم اما گاهی زنان زودتر از روند طبیعی با علائم و نشانه های یائسگی مواجه می شوند که در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم .

علت یائسگی زودرس

همه زنان با مقدار مشخصی فولیکول در تخمدان ها به دنیا می آیند که در هربار پریود شدن یکی از این فولیکول ها رشد کرده و تخمک درون خود را آزاد می کند . اگر زنان از سلامت کامل برخوردار باشند و روند طبیعی را طی کنند بعد از 50 سالگی این ذخایر فولیکولی در تخمدان ها تمام می شود و زنان وارد مرحله یائسگی می شوند به این معنی که دیگر پریود نخواهند شد و قادر به بارداری نیستند . 

اما برخی حوادث ، بیماری ها و دلایل باعث زودتر تمام شدن ذخایر فولیکولی یا اختلال در عملکرد تخمدان ها می شوند که نتیجه آن بالا پایین شدن هورمون های وابسته به تخمدان و نامنظم شدن قاعدگی می باشد و این علائم ادامه خواهند داشت تا زمانی که زن چند سال زودتر وارد مرحله یائسگی شود. در ادامه برخی از این دلایل را بررسی می کنیم :

یائسگی زودرس
یائسگی زودرس
  • انجام جراحی اوفورکتومی : در عمل اوفورکتومی یک یا هر دو تخمدان زنان برداشته می شود و بلافاصله پس از عمل یائسه می شوند چرا که تخمدان ها مسئول قاعدگی و تخمک گذاری هستند .
  • ژنتیک : برخی زنان سن پایین یائسگی را از مادران خود به ارث برده اند .
  • نارسایی زودرس تخمدان : این مشکل باعث کاهش ذخایر فولیکولی و هورمون زنانه استروژن می شود که در مقاله ای جدا به کامل توضیح داده ایم .

  • شیمی درمانی و پرتو درمانی : پرتودرمانی در ناحیه لگن ممکن است به بافت تخمدان آسیب برساند و شیمی درمانی سطح هورمون ها را تغییر دهد که هر دو موجب یائسگی زودرس می شود .
  • هیسترکتومی : عملی برای حذف رحم در صورت صلاحدید پزشک می باشد . پس از برداشتن رحم ممکن است تخمدان ها به کار خود ادامه دهند یعنی زن پریود شود و هورمون های زنانه ترشح شوند اما قادر به بارداری نخواهد بود و زودتر از حالت عادی یائسه می شود . 
  • سبک زندگی غلط : مصرف دخانیات و ورزش نکردن در کنار تغذیه غلط می تواند چندین سال زنان را به یائسگی نزدیکتر کند .
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن