وبلاگ

یائسگی زودرس

یائسگی زودرس

در مقاله یائسگی زودرس به تمام مواردی که منجر می شود تا زنان قبل از 50 سالگی علائم منوپوز را در خود ببینند و توانایی باروری خود را از دست بدهند می پردازیم. در مقاله ای جدا به طور کامل در مورد علت و علائم یائسگی و سن بروز آن صحبت کردیم اما گاهی زنان زودتر از روند طبیعی با علائم و نشانه های یائسگی مواجه می شوند که در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

علت یائسگی زودرس

همه زنان با مقدار مشخصی فولیکول در تخمدان ها به دنیا می آیند که در هربار پریود شدن یکی از این فولیکول ها رشد کرده و تخمک درون خود را آزاد می کند. اگر زنان از سلامت کامل برخوردار باشند و روند طبیعی را طی کنند بعد از 50 سالگی این ذخایر فولیکولی در تخمدان ها تمام می شود و زنان وارد مرحله یائسگی می شوند به این معنی که دیگر پریود نخواهند شد و قادر به بارداری نیستند. 

اما برخی حوادث، بیماری ها و دلایل باعث زودتر تمام شدن ذخایر فولیکولی یا اختلال در عملکرد تخمدان ها می شوند که نتیجه آن بالا پایین شدن هورمون های وابسته به تخمدان و نامنظم شدن قاعدگی می باشد و این علائم ادامه خواهند داشت تا زمانی که زن چند سال زودتر وارد مرحله یائسگی شود. در ادامه برخی از این دلایل را بررسی می کنیم :

یائسگی زودرس
یائسگی زودرس
  • جراحی اوفورکتومی : در عمل اوفورکتومی یک یا هر دو تخمدان زنان برداشته می شود و بلافاصله پس از عمل یائسه می شوند چرا که تخمدان ها مسئول قاعدگی و تخمک گذاری هستند.

  • ژنتیک : برخی زنان سن پایین یائسگی را از مادران خود به ارث برده اند .
  • هیسترکتومی : عملی برای حذف رحم در صورت صلاحدید پزشک می باشد. پس از برداشتن رحم ممکن است تخمدان ها به کار خود ادامه دهند یعنی زن پریود شود و هورمون های زنانه ترشح شوند اما قادر به بارداری نخواهد بود و زودتر از حالت عادی یائسه می شود. 
  • شیمی درمانی و پرتو درمانی : پرتودرمانی در ناحیه لگن ممکن است به بافت تخمدان آسیب برساند و شیمی درمانی سطح هورمون ها را تغییر دهد که هر دو موجب یائسگی زودرس می شود.
  • سبک زندگی غلط : مصرف دخانیات و ورزش نکردن در کنار تغذیه غلط می تواند چندین سال زنان را به یائسگی نزدیکتر کند.
  • نارسایی زودرس تخمدان : این مشکل باعث کاهش ذخایر فولیکولی و هورمون زنانه استروژن می شود که در مقاله ای جدا بطور کامل توضیح داده ایم.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین