وبلاگ

ﺳﻮﻧﻮﮔﺮاﻓﯽ ﺗﺮاﻧﺲ رﮐﺘﺎل Transrectal ultrasound

ﺳﻮﻧﻮﮔﺮاﻓﯽ ﺗﺮاﻧﺲ رﮐﺘﺎل Transrectal ultrasound ، ﺳﻮﻧﻮ رکتال

در ﺳﻮﻧﻮﮔﺮاﻓﯽ ﺗﺮاﻧﺲ رﮐﺘﺎل که به لاتین با نام Transrectal ultrasound می شناسند یک مبدل از راه مقعد وارد روده شده و از اندام های نزدیک به این ناحیه با انتشار امواج صوتی با انرژی بالا و ثبت انعکاس صدا تصاویر کامپیوتری ایجاد می کند. در ﺳﻮﻧﻮ رکتال دوربینی در کار نیست که بخواهد تصاویر مستقیم از روده ها ثبت کند بلکه انعکاس صدای تولید شده به شکل تصاویر کامپیوتری ثبت می شود .

چرا از ﺳﻮﻧﻮ رکتال استفاده می شود؟

  • برای درمان بسیاری از مشکلات زنان گاهی پزشک متخصص سونوگرافی داخلی را ترجیح می دهد . سونوگرافی ترانس واژینال از جمله روش های تصویربرداری است که برای تشخیص بسیاری از مشکلات در زنان کاربردی است اما در مواردی که دختران باکره نیاز به انجام سونوگرافی داخلی داشته باشند راه آن انجام سونوگرافی رکتال می باشد . 
  • این سونوگرافی در آقایان برای کمک به تشخیص سرطان پروستات استفاده می شود به همین دلیل این روش را بیشتر با نام سونوگرافی پروستات می شناسند . ﺳﻮﻧﻮﮔﺮاﻓﯽ ﺗﺮاﻧﺲ رﮐﺘﺎل همچنین برای ارائه درمان شرایط سرطانی و غیر سرطانی پروستات یا ساختارهای اطراف آن استفاده می شود.
    به عنوان مثال پزشکان می توانند از این سونوگرافی برای قرار دادن ایمپلنت در براکی تراپی Brachytherapy ،ارائه سونوگرافی HIFU یا انجام جراحی کرایو استفاده کنند. در سونوگرافی ترانس رکتال گاهی پزشک با هدف انجام نمونه برداری از بافت داخل بدن سوزنی را همراه مبدل به داخل می فرستد که این سوزن توخالی است و کار نمونه برداری را انجام می دهد .
  • سونو رکتال یک روش غیر تهاجمی برای تشخیص آندومتریوز می باشد البته ما در مقاله ای جدا در مورد اندومتریوز که یک بیماری مزمن پرهزینه است به طور کامل صحبت کرده ایم .
سونوگرافی ترانس رکتال
سونوگرافی ترانس رکتال

کاربرد سونوگرافی ترانس رکتال برای بیماران باکره مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

در بیماران مبتلا به تخمدان پلی کیستیک کارکرد تخمدان ها طبیعی نیست و هورمون  تستوسترون را بیش از حد تولید می کند. تنبلی تخمدان وضعیتی است که باعث بی نظمی دوران پریودی ، جوش های چرکی، تاخیر در بارداری ، پوست چرب، رشد موهای زائد صورت و بدن و ریزش موهای سر می گردد.

سونوگرافی برای تشخیص فضای لگنی از جمله رحم ، تخمدان ها و سایر توده های شکمی یک ابزار تشخیصی بسیار مفید در زنان است و می توان از آن برای ارزیابی توده های لگنی استفاده کرد که آیا اینها خطر بدخیمی دارند یا خیر .

سونوگرافی واژینال تصاویر دقیق تری نسبت به سونوگرافی معمولی ارائه می دهد اما این روش چند عیب دارد : آژنزی واژن، آسیب به پرده بکارت و احتمال ابتلا به عفونت که این موارد امکان انجام سونو TVS را منتفی یا نسبتاً منع می کند پس در چنین مواردی سونوگرافی Transrectal ultrasound ترجیح داده می شود.

ﺳﻮﻧﻮﮔﺮاﻓﯽ ﺗﺮاﻧﺲ رﮐﺘﺎل چگونه انجام می شود؟

سونو TRUS معمولاً در مطب ، کلینیک یا بیمارستان پزشک انجام می شود. این تست معمولاً 15 تا 30 دقیقه طول می کشد و می توانید در همان روز به خانه بروید. قبل از سونوگرافی نیاز به آمادگی قبلی می باشد مثلا اگر داروهای خاصی مصرف می کنید که خون را رقیق می کند پزشک به شما خواهد گفت 7 الی 10 روز قبل از سونو مصرف آنها را متوقف کنید.

به شما 1 الی 4 ساعت قبل از عمل داروی تخلیه روده داده می شود تا به پاکسازی روده بزرگ و بخش پایانی روده بزرگ که به مقعد ختم می شود کمک کند. درست قبل از عمل تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است از شما بخواهد که برای تخلیه مثانه خود ادرار کنید.

پزشک روی مبدل سونوگرافی یک پوشش محافظ و روان کننده قرار می دهد سپس مبدل را که تقریباً به عرض یک انگشت است به داخل روده منتقل می کند. ممکن است وقتی مبدل در جای خود قرار گرفت احساس فشار و یا احساس پری را در روده داشته باشید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین