وبلاگ

3 ماهه سوم بارداری

3 ماهه سوم بارداری ، هفته بیست و هشتم بارداری تا به دنیا آمدن نوزاد

3 ماهه سوم بارداری که از هفته بیست و هشتم بارداری تا به دنیا آمدن نوزاد را شامل می شود در بسیاری از زنان با ناراحتی جسمی همراه است زیرا وزن جنین و مادر زیاد شده و کمر درد و پا درد و محدودیت های حرکتی در ماه های پایانی با مادر همراه است . اگر در هفته 28 بارداری هستید در 7 ماهگی از حاملگی خود به سر می برید و تنها 2 ماه تا مادر شدن و زایمان فاصله دارید.

برای مطالعه و بررسی شرایط مادر و جنین در 3 ماهه اول بارداری مقاله ای را آماده کرده ایم که می توانید مطالعه کنید.

رشد جنین در هفته بیست و هشتم بارداری تا به دنیا آمدن نوزاد

مادرانی که 28 هفته یا بیشتر  از حاملگی شان می گذرد به خاطر کمبود خوابشان شناخته شده اند اگر تا دیر وقت نمی خوابید یا در اواسط شب از خواب بلند می شوید کارهایی را برای تمدد اعصاب انجام دهید و به جای بالا پایین کردن خانه کارهایی مثل خواندن کتاب ، گوش دادن به موسیقی و نوشیدن چای بابونه می تواند شما را آرام کند سپس به رختخواب بروید و سعی کنید کمی استراحت کنید.

هفته بیست و هشتم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری : تا کنون چشم های کودک شما بسته بوده ولی در حال حاضر او می تواند چشم خود را باز کند، ببندد و یا پیچ و تاب دهد. فرزند شما در موقعیت مناسب برای تولد قرار دارد و سر خود را به سمت پایین (به سمت نزدیک ترین خروجی بدن) نزدیک می کند.
بند ناف حاوی سلولهایی است که در درمان بسیاری از بیماریها و سرطان های کودکان، فشار خون و اختلالات ژنتیکی مفید است. در این هفته می توانید اقدام به نگهداری خون بند ناف کنید.

هفته بیست و نهم حاملگی هفته بیست و نهم حاملگی : تا هفته 29 بارداری شکم شما احتمالا به اندازه کافی بزرگ است که دیگر نمی توانید پاهای خود را ببینید. برخی زنان در دوران بارداری ممکن است دچار واریس شوند. (گشاد شدن و تورم سیاهرگ‌ها واریس نامیده می‌شود.) سیاهرگ های واریسی آبی یا بنفش است و اغلب در پاها ایجاد می شود .
هفته سی ام بارداری هفته سی ام بارداری : در هفته 30 مغز کودک بزرگتر می شود و مغز استخوان کودک شما به طور کامل گلبول های قرمز را تولید می کند .شیطنت کودک شما بیشتر شده و با لگد ها و حرکت ها این را به شما می فهماند .
هفته سی و یکم حاملگی

هفته سی و یکم حاملگی : شکم شما بزرگتر می شود چون که جنین در حال رشد و اضافه کردن وزن است این اتفاق باعث فشار بر روی اندام های دیگر مثل ریه می شود و تنگی نفس چیزی است که در این ماه بیشتر آن را احساس خواهید کرد .
ممکن است سینه هایتان برجسته شده و ماده ای از آن ترشح کند ( آغوز یا پیش شیر) این بدان معنی است که بدن شما آماده شیردهی می شود .

هفته سی و دوم بارداری هفته سی و دوم بارداری : تمام اعضای اصلی کودک شما اکنون به جز ریه ها کاملا توسعه یافته اند. در این هفته، پوست لوبیای کوچک شما به جای روکش شفافی که تا کنون بوده، در حال تشکیل شدن است.
هفته سی و سوم حاملگی هفته سی و سوم حاملگی : در 8 ماهگی از بارداری خود هستید و جمجمه جنین هنوز نرم بوده و نسبتا قابل انعطاف است این امر به او کمک می‌کند تا آسانتر از مجرای زایمان عبور کند.
هفته سی و چهارم بارداری هفته سی و چهارم بارداری : فرزند شما موقع خواب چشمانش را می بندد و موقع بیداری چشمان خود را باز می کند این اتفاق به او کمک می کند تا برنامه خواب را تنظیم کند. سیستم عصبی مرکزی کودک در حال تکمیل شدن است و اکنون ریه‌های او کاملا رشد کرده‌اند. 
هفته سی و پنجم حاملگی

هفته سی و پنجم حاملگی : تا این هفته تقریبا تمام نوزادان سر خود را به پایین به سمت گردن رحم قرار می دهند و آماده سفر به خارج از رحم می شوند. این حالت به مثانه مادر فشار وارد کرده و باعث می شود که به دفعات زیاد به دستشویی برود . خانم باردار در این هفته حس می کند رحمش به طور منظم جمع و سفت می شود. این انقباض ها به اصطلاح انقباض براکستون هیکس نامیده می‌شود.

هفته سی و ششم حاملگی هفته سی و ششم حاملگی : کودک شما این هفته بیشتر شبیه نوزاد است با پوست صورتی و پاهای چاق کوچک. گوش های کودک شما در طول این چند هفته گذشته فوق العاده بوده و مطالعات نشان می دهد که حتی ممکن است صدای شما و آهنگ های مورد علاقه را پس از تولد تشخیص دهد.
اگر این اولین حاملگی شما است احتمال پایین‌تر رفتن کودک و نزدیک شدن او به لگن پیش از زمان زایمان بیشتر است.
هفته سی و هفتم بارداری

هفته سی و هفتم بارداری : اگر شما 37 هفته باردارید، در 9 ماهگی از بارداری خود هستید. کودک شما اکنون کامل شده و جنین‌هایی که قبل از 37 هفتگی به دنیا بیایند نارس و به آنهایی که بعد از 42 هفته به دنیا بیایند دیررس می‌گویند .

هفته سی و هشتم حاملگی هفته سی و هشتم حاملگی : در هفته های پایانی بر خلاف جنین که در حال تپل شدن است مادر وزن اضافه نمی کند . در هفته 38 بیش از هر زمان دیگری متوجه سکسکه های جنین بر اثر بلعیدن مایع آمنیوتیک که هنگام نفس کشیدن رخ می‌دهد، خواهید شد. انقباض ها در این هفته شدیدتر است .
هفته سی و نهم بارداری هفته سی و نهم بارداری : در هفته 39 از 3 ماهه سوم بارداری شرایط برای مادر بسیار سخت می شود چراکه رحم بزرگ شده و کودک درحال رشد و افزایش وزن است و مغز کودک همچنان در حال رشد است . پوست صورتی کودک شما تبدیل به سفید می شود و احتمالا به وزن تولد رسیده است . حدود یک سوم از وزن او را سرش تشکیل می دهد . 
هفته چهلم حاملگی

هفته چهلم حاملگی : اگر کودک در هفته 40 به دنیا نیامد نگران نشوید زیرا حدود 30 درصد از حاملگی ها از 40 هفته بیشتر طول می کشد . تخمین اندازه متوسط جنین در هفته چهلم از 3 ماهه سوم بارداری سخت است اما به طور متوسط حدود 3500 گرم وزن و حدود 51.2 سانتی متر طول دارد.

هفته چهل و یکم بارداری هفته چهل و یکم بارداری : به نظر می رسد که کودک شما برای تولد دیر کرده است البته کمتر از 5 درصد نوزادان در تاریخ مشخص شده به دنیا می آیند . ضربان قلب کودک در این مدت بررسی می شود .
هفته چهل و دوم حاملگی

هفته چهل و دوم حاملگی : اتفاق بدی نیست اگر کودک شما تا هفته 42 در رحم شما مانده اما شما در این هفته باید کودکتان را به دنیا آورید پس در این هفته تحت نظر دقیق پزشک خواهید بود و سلامت مادر و کودک بررسی می شود . ممکن است پزشک شما داروهایی را برای تشدید انقباض تجویز کند که خطری برای شما یا نوزاد نخواهد داشت . 

سه ماهه سوم حاملگی در هفته 28 بارداری شروع می شود و تا زمانی که زایمان می کنید ادامه دارد به عبارت دیگر سه ماهه سوم شما از 7 ماه تا 9 ماه بارداری طول می کشد و در هفته چهلم نوزاد به دنیا می آید اما احتمال دارد که زایمان چند هفته زودتر یا دیرتر اتفاق بیافتد . 

مطالعه وضعیت رشد جنین و تغییرات مادر در 3 ماهه دوم بارداری

چیزی که مهم است آمادگی روحی و جسمی مادر برای به دنیا آوردن نوزاد می باشد پس تحت نظر پزشک باشید و از برنامه غذایی مناسبی پیروی کنید ، به گفته های پزشکتان گوش دهید و استرس را از خود دور کنید . 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
× مشاوره و نوبت دهی آنلاین